Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelik döneminde uyku probleminiz olmasin

“Yaz aylarinda yasanan asiri sicaklar rahat ve saglikli bir uykuya en büyük engeldir. Özellikle hamileler için bu durum, yasadiklari diger uyku problemleriyle birlesince katlanilmaz bir hal alir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Alper Mumcu, hamilelerde uykuya engel durumlardan ve rahat bir uyku uyumanin formüllerinden bahsediyor.”

Gebeligin ilk haftalarinda anne olma düsüncesi ve heyecani kadinlarin çogunda uykusuzluga yol açar. Aradan bir miktar zaman geçtikten sonra ise uyku hamile kadin için vazgeçilmez bir istek haline dönüsür. Sabah aksam sürekli uyuma istegi vardir. Hele gebelik bulanti ve kusmalari varsa, uyku esnasinda bu sikayetler çok belirgin olmadigindan kisi sürekli uyumak ister. Çogu kadinin esi ve ailesi onun nasil bu kadar çok uyuyabildigini anlayamaz. Ilk 6 ay bu sekilde gelip geçer.

Vücudunuz sürekli gelismekte olan bebeginizi desteklediginden yorgun düsmektedir. Bebeginizi tüm hamileliginiz boyunca destekleyecek olan plasentasi gelismektedir ve bu sirada vücudunuz her zamankinden daha fazla çalistigi için dinlenmeye daha çok gereksinim duymaktadir. hemilelik ilerledikçe bu kez uyku problemleri basgöstermeye baslayabilir. Çogu zaman derin ve dinlendirici bir uykuya hasret oldugunuz hissedebilirsiniz.

Hamileyken uykuya dalmak neden güçtür?

Bunun pek çok nedeni vardir. Ancak ilk ve en önemli neden bebegin büyümesidir. Bebek ve rahim büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorlanilir. Öte yandan vücut kitlesi arttikça uyurken pozisyon degistirmek güçlesir. Bu durum da dogal olarak verimli uykuyu engeller. Bunun yani sira hamilelikte normalde görülen bazi degisiklikler de uykuyu bölerek ya da uyku düzenini degistirerek uyku problemlerine neden olabilir.

Hamileyken neden sik sik idrara çikma istegi olusur? Bu durumun uykuya olan etkisi nasildir?

Hamileligin ilk dönemlerinde büyüyen rahim mesaneye baski yapar. Bu durumda dogal olarak mesane kapasitesi azalir. Bu azalmanin dogal sonucu ise sik idrara çikma istegidir. Öte yandan hamilelik ilerledikçe damarlarda dolasan kanin hacmi %30-50 arasinda artacaktir. Bu artisa bagli olarak böbreklerden geçen kan miktari da artis gösterir. Neticede böbrekler daha fazla kan süzecek ve daha fazla idrar üretecektir. Hem mesaneye olan baski hem de idrar üretimindeki artis gece ya da gündüz daha çok tuvalet ziyareti yapilmasina neden olur. Gündüz bu durum sizi fazla rahatsiz etmeyebilir ancak gece uykudan uyanmak zorunda kalindiginda yeniden uykuya dalmak güç olabilir. Özellikle bebek geceleri daha aktif ise bu daha fazla tuvalet ziyareti demektir.

Hamileyken neden nefes darligi çekilir? Bu durumun uykuya olan etkisi nasildir?

Hamilelik ilerleyip rahim iyice büyüdügünde karin boslugunda çok fazla yer isgal etmeye baslar. Bu durumda karin içi basinci artar ve karin boslugu ile gögüs boslugunu ayiran diyafram kasina baski yapar. Artmis olan oksijen gereksiminin nedeni ile daha sik ve daha derin soluk alip vermeye baslanir. Zaman zaman nefes darligi hissedilir.

Nefes darligi yatar pozisyondayken daha belirgin hale gelir ve uykuya dalmayi güçlestirebilir.

Hamileyken mide yanmasi da sik karsilasilan sorunlardan biridir... Nedenleri nelerdir, uykuya etkisi nasildir?

Hamilelikte salgilanan hormonlar, vücutta istemsiz olarak çalisan tüm düz kaslar bir gevsemeye ve yavaslamaya neden olabilir. Bu yavaslama sindirim sisteminde de ortaya çikar. Sonuçta midenin bosalmasi gecikir. Mide içerigi özellikle yatar pozisyondayken yemek borusuna geri kaçabilir ve yanmaya neden olabilir. Bu rahatsiz durum sizi uykudan uyandirabilecegi gibi uykuya dalmayi da güçlestirebilir.

Hamileyken yasanan kramplarin nedenleri nelerdir, yasanan kramplarin uykuya etkisi nasildir?

Tüm gün boyunca bacaklar normalden daha fazla yük tasimak zorunda kalir. Bu nedenle geceleri bacaklarda kramp görülür. Eger bunun yani sira kalsiyum eksikligi de varsa bacak kramplari görülebilir. Kramplar da hamilelikte uyku güçlügüne neden olabilmektedir.

Bunlarin yani sira bilinçaltinda yasanan bazi korkular, stres ve sikintilar da uyuma güçlügü ve kabuslara neden olabilir. Bebegin sagligi ile ilgili korkular, çocuklu yasamin getirecegi degisiklikler, dogum hakkindaki endiseler de geceleri uykusuz geçirmeye neden olabilir.

Hamilelikte en rahat uyku pozisyonu hangisidir?

Hamileligin erken dönemlerinde yana dönerek uyuma aliskanligini gelistirmek ilerisi için yardimci olabilir. Özelikle son dönemlerde dizleri vücuda çekerek yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon ayrica kirli kani vücudun alt kismindan kalbe tasiyan büyük toplardamar üzerindeki baskiyi azaltarak kalbe binen yükün de azalmasina neden olur.

Özellikle sola dönük yatildiginda bu etki daha belirgin hale gelir. Öte yandan sola dönüldügünde rahim de sola kayacagindan karaciger üzerindeki baski da azalir ve daha rahat hissedilir.

Özellikle son trimester'da sirtüstü yatar pozisyon çok rahatsizlik verici oldugundan zaten bu pozisyona kolay kolay geçilmez. Eger farkinda olmadan sirt üstü yatilirsa duyulacak rahatsizlik sizi uyandiracaktir.

Gebelik dönemi için özel olarak tasarlanmis yastiklari kullanmakrahat bir uyku uyumaya yardimci olabilir. Bazi kadinlar yastigi karinlarinin altina ya da bacaklarinin arasina koyduklarinda çok rahat uyuduklarini belirtmektedirler. Silindirik bir yastigi ya da kiviracaginiz bir pikeyi belinize yerlestirip yan yatarak da rahat bir pozisyon elde edebilirsiniz.

Hamilelik döneminde verimli bir uyku için öneriler

Kola, kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri dietinizden uzak tutmaya çalisin. Özellikle ögleden sonra ve aksam bu tür içecekleri tüketmemeye gayret gösterin

Yatmadan 2-3 saat önce sivi aliminiz azaltin. Ancak gün içinde yeterli sivi almaya özen gösterin. Benzer sekilde yatmadan önce agir yemekler yemeyin. Bulantiniz varsa ve bu bulanti sizi uykudan uyandiriyorsa yatmadan hemen önce kraker türü besinler yiyebilirsiniz.

Uyku saatlerinizi belirleyin. Yataga aliskin oldugunuz saatten daha geç gitmeyin

Düzenli olarak egzersiz yapin ancak yatmaya yakin zamanlarda egzersiz yapmayin

Yastiklari her yerde kullanin. Nasil ve nerde rahatlik veriyor ise yastiklari orda kullanin, ister dizlerinizin arasina, ister belinize, isterseniz de basinizin altina koyun

Yataga gitmeden önce rahatlatacak birseyler yapin. Ilik bir dus ya da bir bardak süt içmek gibi

Geceleri bacak kramplari ile uyaniyorsaniz yatmadan önce iyice gerinin. Yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat edin. Doktorunuzla kalsiyum ilaçlari alip alamayacaginizi görüsün.

Eger gece uyanirsaniz ya da uykuya dalamaz iseniz kendinizi zorlamayin. Kalkip ev içinde biraz dolasin ya da kitap okumak gibi uykunuzu dagitmayacak birseyler yapin, müzik dinleyin, televizyon seyredin, internette dolasin. Hosunuza giden ve sizi rahatlatan birseyler yapin. Eger mümkünse gün içinde uyku açiginizi kapatmak için 30-60 dakikalik sekerlemeler yapin.

VKV Amerikan Hastanesi
Hastaliklari Bölümü
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası