Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YOKSA SIZ DE MI ALISVERIS HASTALIGINA YAKALANDINIZ!

“Özellikle kadinlarda ve adet öncesi(premenstrüel) dönemde daha fazla görülen Alisveris Hastaligi, bir dürtü kontrolü bozuklugudur. Diger dürtü kontrol bozukluklari arasinda Kleptomani(çalmaya yönelik dayanilmaz dürtü), Piromani(haz alma amaciyla yangin çikarma) ve Trikotillomani(haz alma amaciyla kisinin kendi saçini yineleyen biçimde yolmasi) yer alir.”

Psikiyatri Literatüründe 1900’lü yillarin basinda “Oniomania” olarak tanimlanmis olan bu bozukluk son yillarda “kompulsif alisveris” seklinde ele alinmaktadir. Kontrolsüz, impulsif ve asiri miktarda alisveris krizlerinin görüldügü bir bozukluktur. Dürtü kontrol bozukluklari kapsaminda ele alinmaktadir. Dürtü kontrolü bozuklugunun baslica özelligi, kisiye ya da baskalarina zarar verecek bir eylemde bulunmaya yönelik bir dürtü, güdü ya da dayanilmaz isteye karsi koymada basarisizliktir. Birey alisveriste bulunmadan önce gerginlik ya da uyarilma duygusunda giderek artma hisseder ve sonra alisveris sirasinda haz alma, doyum bulma ve rahatlama yasar. Alisverisin ardindan çok para harcadigi için pismanlik, kendini kinama ya da suçluluk hissedebilir.

Diger dürtü kontrolü bozukluklari Aralikli Patlayici Bozukluk (ciddi saldirganlik ataklari), Kleptomani(çalmaya yönelik dayanilmaz dürtü), Piromani (haz alma amaciyla yangin çikarma), Patolojik kumar oynama, Trikotillomani (haz alma amaciyla kisinin kendi saçini yineleyen biçimde yolmasi) dir.

Amerikan toplumunda %1-6 oranin da görülür, %80-90’nini bayanlar olusturur. Özellikle adet öncesi(premenstrüel) dönemde daha fazla görülür. Baslangiç yasi 18 yas civaridir ancak bunun problem olarak fark edilmesi genellikle 10 yili alir.

Nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak psiko analitik görüse göre bu kisilerin genellikle benlik degerleri düsüktür; giyim ve mücevher en çok satin alinan seyler olup, bunlar dis dünya tarafindan en çok dikkat çeken objelerdir. Kisi satin alma davranisi ile “gelecegin var oldugunu kendine inandirarak temel ölüm kaygisini azaltir.

Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hirdavat satin alir.

Bu bozukluga sahip bireylerin alisveris paternleri tipiktir. Alisveris dürtüleri genellikle epizodik olup haftada bir civarinda, ortalama bir saat süren ataklar halinde ortaya çikar. Tüm yil boyunca süregenlik gösterir, digerleri gibi yalnizca dogum günleri ve bayramlarda yogunlasmaz. Kisi genellikle evdeyken, kendini çökkün ya da gergin hissederken bu dürtü belirir, kisi çogunlukla kendisi için alisveris yapar, bazen digerleri için de alir. Birkaç pahali esyadan ziyade, çok sayida ucuz esya satin alirlar.

Bayanlar daha çok giysi, parfüm ve mücevher, erkekler ise elektronik, otomobil ya da hirdavat satin alir.

Büyük bir siklikla kredi karti ile, büyük magazalardan yalniz alisveris yapar, yaninda genellikle birden fazla kredi karti tasir.

En önemlisi kendisinin ihtiyaç duymadigi seyleri satin alir, dolabi bir kere bile giymedigi, üzerinde etiketi bulunan giysilerle doludur. Bunlari bazen baskalarina hediye olarak verir. Evi bir sürü gereksiz ev esyalari ile tikistirilmistir.Ilaç ve alkol bagimliliginda görüldügü gibi bir süre sonra tolerans gelisir; kisi rahatlamak için giderek daha fazla miktarlarda alisveris yapar. Alisverisin dogasi ve paterni geregi yakin iliskilerinde bir süre sonra sorunlar yasamaya baslar, bosanmalar siktir. Kisi satin aldigi seyleri gizler.Alisverise çok fazla zaman ayirdigi için çalisiyorsa iste sorunlar yasamaya baslar.

Bu bozukluk kronik seyirlidir. Baska psikiyatrik bozukluklarla birlikte görülebilir. Duygulanim bozukluklari(depresyon,iki uçlu mizaç bozuklugu), anksiyete bozukluklari(Obsesif bozukluk, Panik bozukluk, Fobiler ),madde kötüye kullanimi,yeme bozukluklari ve diger dürtü kontrol bozukluklari gibi.

Tedavide iç görüye yönelik terapi, desteklayici terapi, grup terapilerinin yani sira ilaç tedavileri ile bu durum kontrol altina alinabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
Dr.Gülçin Ari Sarilgan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası