Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aspirin Kullanirken Dikkat

Kisilerin aspirini bir dönemden fazla disleriyle ezmeleri durumunda siddetli bir sekilde dislerine zarar verdiklerini biliyor muydunuz? Yapilan son arastirmalar hasar görmüs dislerle aspirini dislerle ezmenin arasindaki iliskiyi ortaya çikartti. Konuyla ilgili görüslerini aldigimiz Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirinin agzin hem sert hem de yumusak dokusuna siddetli hasar verebilecegini belirtti.

Aspirin agzin hem sert hem de yumusak dokusunda siddetli bir hasara neden olur. Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirini suyla yutmak yerine disleriyle ezip daha sonrada onu çigneyen hastalarin dis minelerinin yiprandigini belirtti. Aspirini bu sekilde tüketen hastalarin daha çok dile yakin ön dis yüzeylerinde, alt ve üst, ön ve arka azi dislerinde dis minesi yipranmasi oldugunu da ekledi. Dis Hekimi Mehmet Kazandi son zamanlarda yapilan bir arastirmayi örnek gösteriyor: Bu arastirmada uzun bir süredir her gün Aspirin tableti çignemeden kaynaklanan iki tane dis minesi asinmasi örnegi verilmektedir. Arastirmada ele alinan iki hastada agrilarini rahatlatmak için aspirin kullandiklarini ve hapin tamamini yutmak ya da su da erimesini beklemek yerine aspirini dislerine koyup onu çignediklerini belirtmektedirler. Arastirma, hastalarin bütün dislerinin tedaviye ihtiyaci oldugunu fakat dis yüzeylerinin aspirinle daha fazla bulustugu noktalarda daha fazla asinma gözlemlendigini ortaya çikarttigini ifadelerine ekledi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Mehmet Kazandi kisilerin dis minelerinde asinma meydana gelmemesi için aspirin kullanirken dikkat etmeleri gerektigini, tabletleri disleriyle ezmek, çignemek yerine mutlaka bol suyla hapin tamamini yutarak tüketmeleri gerektigini belirtiyor. Ayrica Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirin çignemeden kaynaklanan hem sert hem de yumusak agiz dokusu tehlikeleri hakkinda hastalarina ve de diger saglik pratisyenlerine ögüt vermelerini ve bu konuda onlari egitmelerini gerektigini de ekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası