Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aspirin Kullanirken Dikkat

Kisilerin aspirini bir dönemden fazla disleriyle ezmeleri durumunda siddetli bir sekilde dislerine zarar verdiklerini biliyor muydunuz? Yapilan son arastirmalar hasar görmüs dislerle aspirini dislerle ezmenin arasindaki iliskiyi ortaya çikartti. Konuyla ilgili görüslerini aldigimiz Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirinin agzin hem sert hem de yumusak dokusuna siddetli hasar verebilecegini belirtti.

Aspirin agzin hem sert hem de yumusak dokusunda siddetli bir hasara neden olur. Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirini suyla yutmak yerine disleriyle ezip daha sonrada onu çigneyen hastalarin dis minelerinin yiprandigini belirtti. Aspirini bu sekilde tüketen hastalarin daha çok dile yakin ön dis yüzeylerinde, alt ve üst, ön ve arka azi dislerinde dis minesi yipranmasi oldugunu da ekledi. Dis Hekimi Mehmet Kazandi son zamanlarda yapilan bir arastirmayi örnek gösteriyor: Bu arastirmada uzun bir süredir her gün Aspirin tableti çignemeden kaynaklanan iki tane dis minesi asinmasi örnegi verilmektedir. Arastirmada ele alinan iki hastada agrilarini rahatlatmak için aspirin kullandiklarini ve hapin tamamini yutmak ya da su da erimesini beklemek yerine aspirini dislerine koyup onu çignediklerini belirtmektedirler. Arastirma, hastalarin bütün dislerinin tedaviye ihtiyaci oldugunu fakat dis yüzeylerinin aspirinle daha fazla bulustugu noktalarda daha fazla asinma gözlemlendigini ortaya çikarttigini ifadelerine ekledi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Mehmet Kazandi kisilerin dis minelerinde asinma meydana gelmemesi için aspirin kullanirken dikkat etmeleri gerektigini, tabletleri disleriyle ezmek, çignemek yerine mutlaka bol suyla hapin tamamini yutarak tüketmeleri gerektigini belirtiyor. Ayrica Dis Hekimi Mehmet Kazandi aspirin çignemeden kaynaklanan hem sert hem de yumusak agiz dokusu tehlikeleri hakkinda hastalarina ve de diger saglik pratisyenlerine ögüt vermelerini ve bu konuda onlari egitmelerini gerektigini de ekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası