Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAREKETLI YAZ GÜNLERINDE ENERJINIZI SÜTTEN ALIN

Hayatin her döneminde süt içmek için çok sayida nedenimiz var. Sütün besin degeri, benzersiz bir kalsiyum kaynagi olmasi, büyüme ve kemik gelisimi üzerindeki olumlu etkileri bunlarin basinda geliyor. Sicak yaz günlerinde ise süt içmek için nedenlerimiz de artiyor. Her gün içilen iki bardak süt vücudun sivi gereksiniminin önemli bir kismini karsiliyor. Sütün içindeki laktoz (süt sekeri) ve süt yagi ise vücuda enerji veriyor. Sicak yaz günlerine düzenli süt içerek zindeliginizi koruyabilir, saglikli kalabilirsiniz.

Sicak yaz günleri geldi. Ayni zamanda beslenmemize daha fazla dikkat etmemiz gereken bir mevsime böylelikle girmis olduk. Sicak havalarda vücudun su gereksinimi artiyor, zindeligimizi korumak için daha fazla çaba harcamamiz gerekiyor. Süt içmek, yaz aylarinda da saglikli ve zinde kalmanin en pratik ve etkili yollarindan biri.

Sütün yüzde 90’i sudan olusuyor. Bu nedenle vücudun su ihtiyacinin bir bölümünün karsilanmasini sagliyor. Sütün diger birçok içecekten farki içerdigi besin ögelerinin çesitli ve zengin olmasi. Her gün 2 bardak süt içerek sivi ihtiyacinin önemli bir kismi karsilanabiliyor. Süt, içeriginde 40’tan fazla besin ögesini bulunduran, ayni zamanda yüksek su miktariyla sivi almayi zevkli hale getiren bir içecek olma özelligi tasiyor.

Sütün bilesimi besleme, iklim, hayvanin türü ve irki, hastaliklar, mevsim, laktasyon dönemi ve çevre faktörlerine göre degisebilmekle beraber %5 karbonhidrat (süt sekeri laktoz), %3.3 protein, %3.5 yag, %87.3 su, %0.35 vitamin, %0.75 oraninda mineralden olusuyor.

Yasamak için gerekli olan enerjinin karsilanmasina laktoz önemli katkida bulunuyor. Beyin ve sinir hücrelerinin olusumu için gerekiyor. Bagirsaklarda bulunan yararli bakterilerin çogalmasinda ve zararli bakterilerin yok edilmesinde dolayli olarak rol oynuyor.

Her mevsim, her gün düzenli süt içmek gerek

Süt, ideal bir besin kompozisyonu sunmasi itibari ile beslenme düzenimizden eksik etmememiz gereken bir gida maddesi. Yilin her döneminde sütün içerdigi tüm besin ögelerine ihtiyaç duyuyoruz.

Süt yagi, doymus ve doymamis yag asitlerini ideal oranda içerdigi için saglikli beslenme açisindan büyük önem tasiyor. Bir bardak (200 ml) sütte 24 mg kolesterol bulunuyor. Bir tür yaga benzeyen kolesterolün günlük en az 200 mg alinmasi gerekiyor. Aksi halde karaciger daha fazla kolesterol üretiyor. Bu durumda kalp damar hastaliklari riski artiyor.

Süt proteinlerinin biyoyararliligi yüksek oldugu için bitkisel kaynakli besinlerde bulunan diger proteinlere göre vücut tarafindan daha kolay kullaniliyor. Proteinler amino asitlerden olusuyor. 23 çesit elzem (vücutta sentezlenemeyen, besinlerle alinmasi zorunlu olan) amino asit bulunuyor. Süt proteini elzem amino asitlerin hemen hemen tümünü içerdigi için büyük önem tasiyor.

Yetiskinler günde en az 800 mg kalsiyuma gereksinim duyuyor. Çocukluk, ergenlik, gebelik ve emzirme döneminde kalsiyum gereksinimi 1200 mg.1 bardak sütte 240 mg kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt kalsiyumunun tamamina yakini vücut tarafindan kullaniliyor. Bu özelligi ile süt osteoporoz, bir baska deyisle kemik erimesi hastaliginin önlenmesinde etkili rol üstleniyor.

Süt, saglikli beslenmek için gerekli olan, yagda ve suda eriyen vitaminlerin hemen hepsini içeriyor. Bazi vitaminlerde. Günlük ihtiyacimizin sadece bir kisimini karsilasa da, örnegin Riboflavinin (B2 VITAMINI) en zengin kaynagi. Beyin ve zeka gelisiminde çok önemli rolü olan B2 vitamini eksikliginde çok ciddi saglik sorunlari ortaya çikiyor. Bagisiklik sisteminin korunmasinda sütte bulunan vitaminlerin önemli rolü bulunuyor.

Saglik için ambalajli süt için

Saglik için mutlaka açikta satilan süt yerine, saglikli ambalajda satilan sütü tercih etmek gerekiyor. Tetra Pak’in 1961 yilinda tüm dünyaya tanittigi aseptik ambalajlama ve UHT isleme teknolojisi, halen sütün milyarlarca insana saglikli ve güvenli sekilde ulasmasini sagliyor.

UHT Uzun Ömürlü süt, tamamen kapali ortamda isik ve hava gibi dis etkenlerle temasi önleyen aseptik ambalajlara dolduruluyor. Aseptik ambalaj içindeki ürünü hava, isik gibi tüm dis etkenlere karsi koruyor. Içinde katki maddesi bulunmayan uzun ömürlü süt ambalaji açilmadigi taktirde ilk günkü tazeligini oda sicakliginda 4 ay koruyor.

Ambalajli süt tüketmek, sicak yaz günlerinde daha da önem kazaniyor. Isinan havanin etkisi ile açikta satilan sütlerde daha hizli bozulma meydana gelebiliyor. Açik sütlerin içerdigi çok sayida zararli mikroorganizmanin yani sira, sicak havanin yarattigi bozulma riskinden korunmak için en güvenilir yolu, sütü saglikli ambalajda tüketmek olusturuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası