Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agorafobi misiniz?

Panik bozukluk, tekrarlayan ve beklenmedik anlarda ortaya çikan panik ataklariyla seyreden, hastanin sonraki ataklarla ilgili beklenti korkusu yasayip, kaçinma davranisi sergiledigi bir bozukluktur. Eger tedavi edilmezse yasam kalitesini oldukça düsürür.

Panik atak asagidaki belirtilerden en az dördünün birden basladigi ve 10 dakika içinde en yüksek düzeye ulastigi yogun korku ve rahatsizlik dönemidir:

- Çarpinti, kalp atimlarini duyumsama ya da kalp hizinda artma olmasi

- Terleme

- Titreme ya da sarsilma

- Nefes darligi ya da boguluyor gibi olma duyumlari

- Solugun kesilmesi

- Gögüs agrisi ya da gögüste sikisma hissi

- Bulanti ya da karin agrisi

- Bas dönmesi, sersemlik hissi, düsecekmis ya da bayilacakmis gibi olma

- Derealizasyon ya da depersonalizasyon(Çevrenin veya bedenin degisiyormus hissi )

- Konrolünü kaybetme ya da çildirma korkusu

- Ölüm korkusu

- Vücutta uyusmalar

- Üsüme, ürperme ya da ates basmalari

Panik atak, herhangi bir gerçek tehdit ya da tehlike olmaksizin ortaya çikar ve belirtiler birkaç dakikada doruga ulasir. Atak, tipik olarak siddetlidir ve hasta hastaneye acil servise gitmek ister. Panik ataklar, üç guruba ayrilir:

Beklenmeyen panik ataklari : Panik bozukluk tanisi koyabilmek için gereklidir.

Durumla baglantili panik ataklari : Özgül fobi ya da sosyal fobi gibi diger anksiyete bozukluklari için daha tipiktir.

Durumun öncülük ettigi panik ataklari: Panik bozuklugunda sik görülmekle birlikte, fobilerde de sik olarak ortaya çikabilir.

Panik bozukluk agorafobili ya da agorafobisiz olabilir. Agorafobi “panik atagin ortaya çikmasi durumunda kaçmanin zor olabilecegi (ya da sikinti dogurabilecegi) yerlerde bulunmaktan asiri sikinti duyma” demektir. Kisi bu durumlardan ya kaçinir ya da eslik eden birinin yardimi ile duruma katlanir.

Panik bozukluk sik görülen bir psikiyatrik bozukluktur ve yasamboyu yayginlik orani % 1.5-3 olarak bildirilmektedir. Panik bozukluk her yasta ortaya çikabilmekle beraber tipik olarak geç ergenlik döneminde ve otuzlu yaslarin ortalarinda görülmektedir.Kadinlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla siklikta görülmektedir.Kadinlarda daha sik görülmesinin birkaç nedeni olabilir:

Kadinlardaki hormonal degisikliklerin etkisi önemlidir; ayrica kadinlarin aile ve toplum içinde görevlerinin daha fazla olmasi ve bu nedenle daha fazla stres altinda oldugu bir gerçektir.Fakat kadinlarin sikintilarini erkeklere göre daha rahat ifade edebildikleri ve bu nedenle daha fazla psikiyatrik basvurularda bulunduklari unutulmamalidir.

Çocuklugunda cinsel tacize ugramis kisilerde panik atak daha sik görülmektedir.Öyküsünde ergenlik dönemi öncesi ebeveyn kaybi yasamis olmak,bosanmis-dul olmak,düsükegitim düzeyi,aile içi siddet, genetik yüklülük,kentte yasamak diger risk faktörleridir.

Çesitli tibbi durumlar ya da kullanilan bazi psikoaktif maddeler Anksiyete(Kaygi) Bozuklugu olusturabilir. Kardio-vasküler hastaliklar,pulmoner hastaliklar, nörolojik hastaliklar ve tirioid bozukluklari gibi çesitli endokrin hastaliklarinda panik atak benzeri kaygi bozuklugu olusabilir.Bu nedenle hastanin ilk basvurdugunda genel dahili bir muayeneden geçerek bu tibbi durumlarin dislanmasi zorunludur.Ayrica kafein,kokain,marihuana ve nikotin entoksikasyonlarinda ve alkol yoksunlugunda anksiyete ataklari ortaya çikabilir. Panik atak diyebilmemiz için genel tibbi durumlarin ve madde kullanimminin dislanmasi zorunludur.

Panik bozuklugunun eriskinlerde tedaviye iyi yanit vermesine ragmen, süregen ve tekrarlayici bir seyir izledigi bilinmektedir.Tedavisinde çesitli antidepresan ilaç tedavilerinin yaninda Bilissel-Davranisçi tedaviler yer alir. Egitim( Psycho-education)in önemi büyüktür.Hastaya panik atakla ilgili bilgi verilir, içgörü kazandirilmasi hedeflenir. Solunumun yeniden egitimi verilir ve hastaya çesitli gevseme egzersizleri ögretilir. Yalnis yorumlarin düzeltilmesi amaçlanir. Hastalarin günlük tutarak panik ataklarini ve ataklara iliskin duyumlari kayit etmeleri istenir. Psikodinamik psikoterapinin önemi büyüktür.Panik atak destek guruplarinin da tedavide yeri vardir.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
Dr. Gülçin Ari Sarilgan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası