Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇ KALMAK SAGLIKLI BESLENMEYLE MÜMKÜN OLABILIR MI?

“A, C ve E gibi vitaminler, antioksidan etki gösterirerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel olarak yaslanmayi yavaslatir. Ancak bu ürünlerin gereksiz yere veya fazla kullaniminin da ters etkilerinin olabilecegini hatirlatmak gerekir.”

Yaslanma sürecinde kalitimin, çevresel faktörlerin ve yasam seklinin önemli yerleri vardir. Ancak çevresel faktörler ve yasam sekli bu sürecin neredeyse %70’ini etkiliyor. Bu oldukça yüksek bir oran. Kalitimsal özellikleri henüz kontrol edemedigimize göre çevresel faktörleri ve yasam tarzini kontrol ederek genç kalmayi veya saglikli yaslanmayi saglamak mümkün olabilir. Iste buradaki en önemli kontrol basamaklarindan birisi beslenme davranisidir.

Vitamin ve minerallerin rolü:

Beslenmenin çesitlendirilmesi, tek gidaya yönelmemek gibi beslenme davranislari vitamin ve minerallerin yeterli alinabilmesi için önemlidir. Eger bazi gida gruplari uzun süreli olarak tüketilmiyorsa, bu gidalarin içerdigi bazi vitamin ve mineraller yeterli alinmiyor demektir. Örnegin; süt ve süt ürünleri içinde yer alan peynir, yogurt, ayran, dondurma, sütlü tatlilar gibi gidalarin hiçbiri uzun süredir tüketilmiyorsa kalsiyum minerali yönünden eksik besleniliyor demektir. Bu durumda kalsiyum yerine getirmesi gereken görevlerini yapamayacak ve metabolizmada bazi eksiklikler olusacaktir.

Arastirmalar bazi vitaminlerin yaslanma sürecini yavaslattigini ve yasam kalitesini artirdigini gösteriyor. Antioksidan olarak adlandirdigimiz bu ögeler hücrelere serbest radikallerin zarar vermesine engel olurlar. Her insanin vücudu ve her hücre serbest radikallerle karsi karsiya kalabilir ve bu maddeler hücrenin zarar görmesine neden olur. Bu durum hastaliklara yakalanma riskini artiracak ve erken yaslanmaya sebep olacaktir. Bu nedenle gidalarla yeterince antioksidan almak veya gidalarla karsilanamadigi durumlarda destek ürünlerle eksiklikleri karsilamak yaslanmaya ve hastaliklara karsi koruyucu olacaktir. Ancak bu ürünlerin gereksiz yere veya fazla kullaniminin da ters etkilerinin olabilecegini hatirlatmak gerekir. Antioksidan etki gösteren vitaminlerin içinde A, C ve E vitaminleri yer alir.

A vitamininin en iyi kaynaklari süt, koyu yesil yaprakli sebzeler, havuç, ispanak sayilabilir. C vitamini ise en çok turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, maydonoz ve birçok meyve ve sebzede bulunur.

E vitamini kaynaklari ise bitkisel yaglar, ceviz, findik, badem gibi kuruyemislerdir.

Antioksidan ihtiyacini karsilamak için pratik olarak her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Ancak bu sebze ve meyvelerin toplanmasindan itibaren kisa süre içinde ve çig olarak tüketilmesi antioksidanlarin etkisinin azalmamasi için gereklidir. Beslenmeyle birlikte bu gidalari alirken ayni zamanda yasam tarzi degisiklikleri de yapmak gerekiyor. Eger sigara ve alkol kullanmaya devam ediyor, egzersizi hala hayatinizda bulundurmuyorsaniz daha saglikli yaslanmak için yeterince çaba göstermiyorsunuz demektir.

Bazi hastaliklara karsi koruyucu olan gida bilesenleri ve bunlari içeren gidalar;

Fitoöstrojenler: Soya ürünleri, kurubaklagiller, çekirdekli üzüm

Beta karoten, Likopen: Domates, havuç, ispanak

Katesinler: Siyah ve yesil çay

Genç ve saglikli kalmak için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler:

Hergün 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin. Bunun bir kismini taze ve çig olarak tüketin,

Günlük beslenmenizde daha az yag kullanmak kosuluyla az miktarda badem, ceviz, findik tüketin. Ancak asiriya kaçmaniz halinde kilo alabileceginizi unutmayin,

Kizartilmis ve kavrulmus gidalardan uzak durun,

Günde 2-2,5 litre su tüketin,

Haftada 2 kez balik tüketmeye çalisin,

Rafine edilmis gidalar yerine tam tahil ürünlerini tercih edin. Yani kurubaklagil, tam tahilli ekmekler, kabugu soyulmamis pirinç gibi.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Diyetisyen Tugçe AYTULU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası