Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CHECK UP HAYAT KURTARIR

Atasehir Memorial Tip Merkezi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sahin Simsek, “Check up yaptirmanin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Check up, saglikli eriskinlerin genel vücut durumlarini ögrenmeleri için gerekli olan; hastayken degil saglikliyken uygulanmasi gereken bir programdir. Kisi herhangi bir rahatsizligi oldugunda zaten hekime basvuracak gerekli incelemeleri yaptiracaktir. Önemli olan, belirgin bir rahatsizlik olusmadan önce birtakim seylerin önlemini alabilmektir.

Check up programlari sayesinde genetik mirasimizi kontrol altinda tutmak mümkün olabilir

Herkesin anne babasindan aldigi genetik bir miras vardir. Kiminin ailesinde seker, bazilarinda tansiyon, kimisinde kanser ya da kalp problemleri mevcuttur. Örnegin ailesinde kalp hastaligi olan ve hiçbir sikayeti olmayan bir kisi ele alindiginda; Bu kiside check-up programi sirasinda kan yaglarinda yükseklik tespit edildiginde diyet öneriliyor, gerekirse ilaç baslaniyor. Hiçbir sikayeti olmayan bu hasta check-up yaptirmasaydi ve kan yaglarinda yükseklik tespit edilip, bu risk faktörü ortadan kaldirilmasaydi belki de iki sene sonra kalp hastasi olacakti. Yine hiçbir sikayeti olmayan bir bayani düsünün. Check up programina dahil oluyor ve yapilan kadin-dogum muayenesi ve alinan “vaginal smear” neticesinde baslangiç asamasindaki bir rahim agzi kanseri tespit edilebiliyor. Yine sadece zaman zaman bas agrisi sikayeti olan bir hastada esas problemin yüksek tansiyon oldugu tespit edilip ilaç baslaniyor ve hasta muhtemel bir beyin kanamasindan kurtulmus olabiliyor. Özellikle ailelerinde kanser görülen kisilerin düzenli check-up yaptirmalari birçok kanserin erkenden taninmasina yol açmaktadir. Kisacasi check-up her insanin belirli araliklarla kendisine yaptirmasi gereken bir programdir. Üzerinde durulmayan basit sikayetlerin nedenini ögrenmede, aileden geçen genetik birtakim hastaliklarin kontrolünde, erken teshiste hekime yardimcidir. Her sey tamamen normal çiktiginda da hastaya çok yardimcidir. Çünkü elinde bir belge olarak bulunur ve ilerde hasta herhangi bir sikayetle herhangi bir tetkik yaptirdiginda hekime karsilastirma imkani saglar.

Otomobilinize gösterdiginiz özenden fazlasini hak ediyorsunuz

Arabalarimizin bile belirli km' lerde bakimlari yapiliyor, kendimize de en azindan arabalarimiza gösterdigimiz kadar özen göstermeliyiz. Peki check up kaç yasindan itibaren yapilmalidir? Kaç yilda bir tekrarlanmalidir?” Pek çogumuz bu sorularin yanitlarini gerçekten bilmiyoruz. 35 yasindan önce herkesin en az bir kez check-up yaptirmasi önerilmektedir. Ideal olan, her sey yolunda gittigi müddetçe 35 yasindan sonra senede bir kez tekrarlamaktir. Genelde hastalarin izledigi yol, herhangi bir hastaneye basvurup, “check up yaptirmak istiyorum” demek, ücreti ögrenmek ve kendisine en uygun gelen yerde bunu yaptirmak. Ancak ne yazik ki bu oldukça yanlis bir yöntemdir. Check up yaptirmayi düsünen kisinin öncelikle doktorla görüsmesi ve kendisine en uygun olan check up programini belirlemesi gerekir. Çok çesitli ve içerikleri birbirinden çok farkli check-up programlari mevcuttur. Hastanin yasina, cinsiyetine, tasidigi risklere göre degisen testlerden olusan kisiye özel checkup programi uygulanmalidir. Hastanelerdeki programlarin içerikleri birbirinden çok farkli olabiliyor. Dogru ve tatmin edici bir sonuç için dogru bir programin uygulanmasi gerekir.

Check up çok fazla zaman gerektirmez, maddi bir külfet ve aci vermez

Genelde check up için fazla bir zaman ayirmaya gerek yoktur. Sabah aç karnina gelmek yeterli olur. Aci verici hiçbir islemde yapilmaz. Yapilacak olan kan tetkikleri için bir kez damardan kan alinir, idrar ve gaita örnegi istenir. Birtakim basit radyolojik incelemeler ( akciger grafisi, ultrasonografi gibi) yapilir. Ancak bazi hastalara yaslarindan ya da tasidiklari risklerden ötürü ayrintili check-up önerilebilir. Sadece bu sekilde ayrintili kontrolden geçecek hastalar bir gün hastanede tutularak endoskopik incelemeleri yapilabilmektedir. Ama genelde 2-3 saat içinde tüm incelemeler sonuçlanir. Check up ücretleri uygulanan programa dolayisiyla hastaya yapilan incelemelere göre degisiklik gösterir. Ancak genel olarak büyük bir maddi yük getirmez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası