Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜZELLIGINIZ VE SAGLIGINIZ IÇIN SU IÇIN

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Dr. Ayfer Aydin, “Cilt sagligi için suyun önemi “hakkinda bilgi verdi.

Su, bedenimizi toksinlerden arindirmada çok önemlidir. Hücrelerimizi atiklardan temizler ve vücuttan atar. Idrara çikma, terleme ve sümkürme, vücudun toksinlerinden arinmasinin çesitli yollaridir. Diskimiz bile, sindirimi harekete geçiren suyu ihtiva eder. Susuzluk, vücutta dolasan atiklarin birikmesine yol açarak, toksinlerin atilmasina engel olur ve dokularin zarar görmesine yol açar.

Su, besinleri tasiyan ve vücut enerjisini hücrelere ileten bir çözücüdür. Vücut isisini düzenler; beyin, omurilik gibi hayati organlar için bir dengeleyici olarak çalisir; eklemlerimizin daha etkin hareket edebilmesi için adeta yag görevi görür. Susuzluk, enerji seviyesini ve vücudun yasamini sürdürme kabiliyetini azaltir.

Susuzluk, cildimizin kirismasini ve yaslanmayi hizlandirir

Dogdugumuzda vücudumuzun yüzde 75'i sudur. Ancak yetiskinlerde bu oran yüzde 50'lere düser. Bu da vücuttaki sivinin tükenmesi yani yaslanma sürecine geçis demektir. Pek çok insan susuzlugun belirtilerini göz ardi eder ya da bunu kahve, alkol ya da diger içeceklerle geçistirir. Bu içeceklerin idrar söktürücü etkileri ve vücutta asit birikimine neden olmalari nedeniyle durum daha vahim bir hal alir.

Günlük ihtiyacimiz olan su miktari en az 2 lt

Günde en az 2 litre su içmeliyiz. Bitki çaylari veya sebze sulari da bu miktara dahil olabilir; ancak alkol, siyah çay, kahve ve mesrubatlar, asitli iç içecekler sivi olmalarina ragmen asla su içmek gibi algilanmamali ve bu sivilardan mümkün oldugunca kaçinmaliyiz. Bu içeceklerden tükettiginiz zamanlarda her bir bardak karsiliginda, bir bardak da su içmek bu içeceklerin zararlarindan bizleri korur. Eger ekmek, kraker gibi kuru gidalar yiyorsaniz veya sicak bir iklimde yasiyorsaniz ya da yogun egzersiz yapiyor ve sauna veya buhar banyosuna giriyorsaniz, buna uygun olarak çok daha fazla su içmelisiniz.

Günde 8-10 kez idrara çikmak ideal miktarda su içtiginizin göstergesidir. Bu miktar dokularimiz için gerekli su ihtiyacinin karsilandigini, vücuttan diskilarin atilmasinda böbreklerimizin ve mesanemizin suyla yeterli derecede desteklendigini gösterir.

Içme suyunun kalitesi önemlidir

Sebeke suyu agir metaller tarim ilaçlari ve hormon atiklari gibi pek çok zararli madde ve toksin içerebilir. Suyun mikroplardan arinmasi için içine klor, florür gibi zararli kimyasallar da katilmis olabilir. Bu nedenle mümkün oldugunca yüksek kalitede filtre edilmis alkali veya dogal maden suyu için.

Suyu ne zaman içmeliyiz?

Sabah uyandiginizda 1-2 bardak su için. Bu su gece boyunca metabolize edilen atiklarin vücuttan atilmasina yardimci olur. Gün boyunca da yemeklerden en az yarim saat önce ve yemeklerden en az 2 buçuk saat sonra 1-2 bardak su için. Yemeklerle su içmemeye çalisin, çünkü yemekle içilen su sindirim için gerekli mide asitlerini sulandirarak hazmi güçlestirir. Yemek sirasinda susamak günlük olarak yeterli miktarda su içmediginizin göstergesidir.

Susamadan Su Için!

Susama, susuz kalmanin gecikmis bir isaretidir. Eger susamissaniz veya agziniz kuruyorsa çok fazla susuzluk çekiyorsunuz demektir. Konsantrasyon bozuklugu, depresif ruh hali, bas agrilari ve diger organ agrilari, susuzlugun isareti olabilir.

Kronik susuzluk dünyadaki en yaygin saglik problemlerinden biridir. Vücudumuzdaki agrilar, iltihaplar ve alerjiler de dahil olmak üzere pek çok saglik sorunun ardinda yeterince su tüketmemek yatmaktadir. Kronik susuzluk her seviyede tüm sagligimizi tehlikeye sokabilir.

Hem bütün vücut sagligimiz için, hem de genç, diri, parlayan, saglikli bir cilt için bol bol su için!
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası