Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLE TATILI KABUS DEGIL KEYIF HALINE GETIRMEK SIZIN ELINIZDE

Bebeginizle Himalaya daglarina tirmanamiyor ya da safariye çikamiyorsunuz diye karalar baglamaniza gerek yok! Dogru bir planlama ve programla, küçük dostunuzla da gayet keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Yeter ki valizinizi bir sürü ivir zivirla degil gerekli esyalarla doldurun, ihtiyaç listenizi dogru hazirlayin, ilaçlarini unutmayin ve uzun yolculuklarda ne yapmaniz gerektigini iyi ögrenin!..

Çocuk sahibi olmaniz sadece ani kararlarla çilgin kaçamaklar yapmaniza engeldir. Oysa planli ve 5 günde 5 yere gitmeksizin, birim zamanda en az yere giderek keyifli bir seyahat yapmaniz gayet mümkün! Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Erdem Uzunoglu; bebekle yapilacak tatili bir kabus olmaktan çikarip, keyfe dönüstürmenin reçetesini yazdi:

YOLCULUK ÖNCESI HAZIRLIK

Eger bebeginiz küçükse ve özellikle çok kusuyorsa; gittiginiz yerde evde ihtiyaciniz olan her sey gerekecek demektir. Mesela sivi sabun, sivi yüzey temizleyici, minik el havlulari, belki bir lavabo firçasi… Bunlari tasimak yerine küçük plastik siseciklere koymak veya gittiginiz yerde küçük boylarini alip orada birakmak yükünüzü hafifletecektir…

IHTIYAÇ LISTESI

Valizinize bebek bezi koysaniz da bebegin el çantasina 2–3 adet fazladan yedek bebek bezi ekleyin.

Bol islak mendil

Mama önlügü,

Kâgit havlu,

Alt degistirme bezi,

Yeterli içecek sivi,

Bebegin yolda kendini güvende hissetmesi için aliskin oldugu bir oyuncak, bir de sikilmasina karsi tedbir amaçli yeni oyuncak,

Yedek çöp ve buzdolabi posetleri,

Bebek için 1–2 takim yedek giysi

Sizin için bir bel çantasi: Bebek esyalarini tasidiginiz çanta içinde kendi esyalariniz (cüzdan, saglik sigorta kartlari, cep telefonu, günes gözlügü ve biletler vs) kaybolacagi için…

Pisik kremi,

Tirnak makasi, makas

ILAÇLARI UNUTMAYIN

Ates düsürücü surup veya fitiller: Fitiller sicakta eriyecegi için otele varir varmaz buzdolabina koyun

Isilik için bebek yagi,

Kortizonlu, antibiyotikli ve antihistaminikli krem veya jeller,

Termometre

Tasit tutmasi ve kusmalara karsi fitil veya damlalar

UÇAKLA SEYAHAT ÖNERILERI

Uçak bileti alma asamasindan uçaga yerlesene kadar; seyahat acentesi, valiz kabul yetkilisi vs. herkese bebeginiz oldugunu hatirlatin.

Bagaj teslim islerinde sira beklememek için erken gidin (Ama çok erken giderseniz bu kez de bebekle havaalaninda sikintidan patlayabilirsiniz)

Check-in (bagaj teslim) sirasinda; ön tarafi genis ve ayak uzatilabilecek bir boslugu bulundugu için koridor basindan koltuk seçmek seyahatinizin daha rahat geçmesini saglayacaktir.

Uçak kalkarken veya inerken kabin basinci degisiklikleri bebegin kulaginda agri yapabilecegi için önlem alin: Yutkunma hareketi kulagi açacagi için bebege bu sirada biberon veya sulukla su içirmek veya emzirerek beslemek yararli olur.

Uçaklarda biberon veya süt isitmak için mikrodalga firinlar bulunur. Bundan yararlanabilirsiniz.

Hem bebegi hem de esyalari toparlamak zor olacaktir. Uçaktan en son siz inin.

OTOMOBIL SEYAHATINDE SIK SIK MOLA VERIN

Mutlaka herkes emniyet kemerlerini takmali. Bebek uyurken rahat etmesi için tasit koltugunda basinin altina sisme destekler koyabilirsiniz.

Sik molalar verin. Uzun yolculukta ayni yerde sürekli oturmak ve etrafla ilgilenememek bebeklerde ajitasyonlara neden olabilir.

Sik sik soför de degistirin. Bebekle ilgilenen kisinin degismesi bebegi, arabayi kullananin degismesi de soförü dinlendirir.

ADAPTASYON SENDROMUNA DIKKAT!

Her insanda alisik oldugu ortam disinda bir yerde yasamaya baslamak ve uyumak belli bir gerginlige neden olur. Buna GAS (Genel Adaptasyon Sendromu) denir!. Bu tabloda bebeklerde özellikle uyku sorunu agir basar. Tuvaleti yadirgamadan dolayi diskilama degisiklikleri (özellikle kabizlik) ve istah azalmasi da görülebilir. Bu sikintilari azaltmak için önlem alabilirsiniz:

Varilan yerde bebek yatagi güvenli mi, sallaninca gicirdiyor mu kontrol edin.

Balkon ve balkon kapilari vs güvenli mi?

Bebeginiz çok hareketli ise kisitlamayin. Yeni bir ortamda kesfetmek istedigi her seyi kesfetsin, tatmin olsun. Odada güvenligini sagladiktan sonra ‘hayir’ ve ‘elleme’ sözcüklerini en sona saklayin. Daha sonra zaten oda disinda kaldiginiz zamanlarda deli gibi kosturacak, havuza girecek, yorulacak ve odaya gelince de sizacaktir.

Odada bebeginizin karnini doyururken ortalik batmasin diye önceden yaninizda getirdiginiz musamba türü koruyuculari kullanabilirsiniz.

GÜNESTEN BILINÇLI YARARLANIN KAS YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN!

Plajdan degil oyun saatinden korkun: Günesin dik gelmeye basladigi saatler olan sabah 10.00 – 10.30’dan ikindi saat 16.00’ya kadar günesten sakinin. Yine de bu saatler arasinda günes altinda kalacaksa; bahçede bile oynayacak olsa, günes kremlerini sürün. Unutmayin, günes yaniklarinin çogu plajda degil günlük oyunlar sirasinda olmaktadir! Bulutlu ve sisli havalarda da günes yaniklari olabilir. Bulutlar günes isinlarinin zararli ultraviyole dalgalarini süzmez. Ayrica serin ve rüzgarli havalarda ciltte hissedilen serinlik de, günes yanigi olustugunun anlasilamamasina neden olur.

En iyi korunma yolu örtünmek: Günesten korunmanin en iyi yolu örtünmektir. Elinizi çocugunuzun kiyafetinin altina soktugunuzda elinizi görmemelisiniz. Çok sicak degilse ve çocugunuzu rahatsiz etmeyecekse uzun kollu ve uzun paçali giydirin ki günes tenine dogrudan temas etmesin. Süt çocuklarinin korumasinda günes semsiyesi de kullanilmalidir. Günes koruyucu kremler ise 6 ayliktan küçük çocuklara sürülmemeli.

Günes kremi kullanin: Günes kreminde en önemli nokta, UV isinlarindan koruma derecesi. Kremlerin kutusunda yazili olan SPF (sun protection factor) yani ‘günes koruma faktörü’, 15 ve üzerinde olmali. 6 ayin üzerindeki çocuklara en az 15 koruma faktörlü günes kremi uygulanmali. Hem UVA hem de UVB isinlarina karsi koruma saglayan günes kremleri kullanilmali.

Yarim saat önce sürün: Yeterli koruma baslamasi için disari çikmadan en az 30 dakika önce günes kremi sürülmelidir. Burun üstü, kulak kepçeleri, ense, omuz ve ayak sirti gibi bölgeler unutulmamalidir. 2 saatte 1 uygulama tekrarlanmali.

Gözlerini koruyun: Uzun süre güneste kalma durumunda kornea hasari ortaya çikabilir. Gözdeki hasar zamanla birikici olup katarakt ile sonuçlanabilir. Bunun için gözleri korumak gerekir. Renkli plastik camli gözlükler sahte bir korunma hissi yaratir. Gerçek korunma için yüzde 100 UV koruma ibaresi olan UV filtreli gözlükler kullanilmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası