Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÜYÜME HORMONU EKSIKLIGI VE TEDAVISI

Çocuk bedeni, sürekli büyüme ve gelisme gösteren dinamik bir yapiya sahiptir. Büyüme bir çocugun saglikli oldugunun en önemli göstergesidir. Normal büyüme ve gelisme süreci genetik, beslenme, hormonal ve psikososyal faktörlerden etkilenir. Ayrica vücuttaki tüm organ sistemlerinin de saglikli bir biçimde çalismasi gerekir.

Hormon eksikliklerinde büyüme geriligi en önemli bulgulardandir. Basta hipofiz bezinden salgilanan büyüme hormonu (BH) olmak üzere tiroid ve cinsiyet hormonlari büyümeyi düzenlerler.

Büyüme hormonu düzenli bir salinim göstermez, zaman zaman salgi ataklari yapar. Salinim ataklari özellikle gece uyku döneminde siktir. Baslica etkileri sunlardir; kan sekerini yükseltir, vücuttaki yag yikimini artirir, kolesterol ve trigliseridi azaltir, protein sentezi ve hücre yapimini uyarir. Sonuncu etki en belirgin olarak kemik ve kikirdak dokusu üzerinedir. BH ve bunun etkisiyle vücutta üretilen bazi büyüme faktörleri, kemik uçlarinda büyüme plagindaki kikirdak hücrelerinin bölünmesini ve çogalmasini saglayarak boy uzamasini saglarlar.

Büyüme hormonu eksikliginde, çocugun boyu kendi yas grubu için belirlenmis olan standardin altinda kalir. Bu gerilik özellikle 2 yasindan sonra belirginlesir. Vücut bölümleri birbiri ile orantili olan hastanin göbek bölgesinde, yaglanma görülür. Boyuna göre kilosu daha fazla olup, kemik olgunlasmasi (kemik yasi) geridir. Agir ve erken baslangiçli olgularda, alin belirgin, burun kökü basik (tas bebek yüzü), cilt ve saçlar ince, ses tizdir. Süt çocuklugu ve erken çocukluk döneminde açlikta seker düsüklügü gelisebilir.

Yaklasik 4000 canli dogumda bir görülen BH eksikligi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Hipofiz bezinin gelisim bozukluklari, gen bozukluguna bagli hormon yapiminda azlik veya yapisinda bozukluk, beyindeki hastaliklar, tümörler, cerrahi uygulamalar ve kafa travmalari, kafaya uygulanan radyasyon, dokularin hormon algilayici sisteminde (reseptör) bozukluk baslica nedenlerdir. Ayrica kötü beslenme, sevgisizlik, bazi ilaç tedavileri sirasinda da geçici BH eksikligi görülebilir.

Boyu standardin altinda, kemik yasi geri, bir yillik uzamasi o yas grubunda beklenenden az (4 yasindan itibaren yillik uzama 4cm’den az ise yetersiz uzama var demektir) olan çocuklarda buna yol açabilecek nedenlerin irdelenmesi gerekir. Bu tür hastalarda öncelikle boy kisaligi yapabilecek diger nedenlerin olmadigi gösterilmelidir.

Ayrica çocugun boyu, aile potansiyelinin gerisinde ise, yine ileri arastirmalara gerek vardir. Sonraki asamada BH eksikligi olup olmadiginin degerlendirilmesi gereklidir. Büyüme hormonunun düzenli bir salinimi olmadigindan herhangi bir saatte alinan kandaki hormon düzeyi yaniltici olabilir. Bu nedenle pediatrik endokrinolog denetiminde gerçek hormon düzeyini belirlemek için uyari testleri yapilmalidir. Iki farkli uyari testine yetersiz BH artisi tespit edilirse “büyüme hormonu eksikligi” tanisi konulmus olur.

Günümüzde BH eksikligi tedavisi basarili bir sekilde yapilabilmektedir. Tedavide, DNA teknolojisi ile üretilen insan BH’nu kullanilir. Hormon, ilaca özel kalemlerle cilt alti enjeksiyonu seklinde uygulanir. Normal fizyolojiyle uyumlu olmasi için enjeksiyonlar gece yatmadan önce yapilir. Büyüme plaklari (epifiz) kapanincaya kadar tedavinin devam etmesi gereklidir. Ilacin dozu, büyümeye katkisi ve yan etkileri yönünden mutlaka endokrinolog kontrolünde kalinmasi gereklidir. Eksik olan hormonun yerine konmasi seklinde olan büyüme hormonu tedavisinin yan etkileri az olup, 3 aylik periyotlarda laboratuar tetkikleri ile kontrol edilir.

Büyüme hormonu ilaçlari ithal ilaçlar olup, halen Türkiye’de bes firmaya ait ilaçlar aktif olarak kullanilmaktadir. Maliyeti yüksek bir tedavidir. Ülkemizdeki saglik sigortalarinin büyük kismi tedavi giderlerini karsilamaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Çocuk Endokrinoloji Uzmani Dr. Nihal Memioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası