Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANI ISITME KAYBI

Ani isitme kaybi üç günden daha kisa bir sürede ortaya çikan ve hastalarin çogunda bir kaç dakika ya da saat içinde olusan bir rahatsizliktir.

Ani isitme kaybi ne demektir?

Birdenbire veya en fazla bir kaç günlük bir süre içerisnde ilerleyerek isitmede kismen veya tamamen kayip olmasina ani isitme kaybi adi verilir. Çogu durumda nedeni bilinmeyen bir rahatsizliktir. Pek çok durumda yalnizca tek bir kulak etkilenir. Çift tarafli olmasi nadir bir durumdur. Hastalar tipik olarak sabah kalktiklarinda bir kulaklarinda çinlama-ugultu duyduklarini ve isitmelerinin azalmis oldugunu farkederler. Bir grup hasta da, gün içersinde telefonda konusurken bir kulagin duyamadiginin farkina varir.

Neden aniden isitme kaybi olusur?

Ani isitme kaybi yasayan pek çok hastada hastaligin sebebini belirlemek mümkün olmaz. Hastalarin yalnizca % 10 unda belirgin bir sebep bulunabilir. Kulaga zararli bazi ilaçlar (aminoglikozit türü antibiyotikler: gentamisin v.b., bazi idrar söktürücüler, bazi sitma ve kanser ilaçlari), kabakulak kizamik gibi atesli hastaliklar, kafa ve kulak travmasi, ani gürültüye maruz kalma, Meniere hastaligi ve pek çok farkli sebep ani isitme kaybina sebep olabilir. Nedeni belirlenemeyen hastalarda bazi olasi problemlerin etkili oldugu tahmin edilmektedir. Bunlar arasinda iç kulak içerisinde yer alan sivi dolu kompartmanlar arasinda yer alan çok ince zarlarin yirtilarak sivilarin birbirine karismasi, kulaga giden çok ince damarlari tikanarak kulaga kan gitmemesi, haftalar öncesinde geçirilen bir viral üst solunum yolu enfeksiyonun tetikledigi bir takim mekanizmalar ile iç kulagi hasar görmesi, vücudun bir nedenle kendi iç kulak dokularini yabanci kabul edip bu dokulara zarara vermesi (otoimmün hastalik) sayilabilir. Virüsler arasinda en çok uçuk (herpes simpleks) virüsünün 1. tipi sorumlu tutulmaktadir.

Ani isitme kaybi yaninda baska sikayetlerde olur mu?

Ani isitme kaybinin yaninda, rahatsizligi olusturan sebebe ve iç kulagin hangi kisminin etkilendigine göre degismekle birlikte kulakta çinlama, ugultu, dolgunluk basinç hissi, dengesizlik, basdönmesi bulanti kusma görülebilir.

Ani isitme kaybi ile hastaneye basvurulunca Kulak Burun Bogaz hekimi ne yapacaktir?

KBB hekimi sizi dinledikten sonra muayenede ani isitme kaybini açiklayabilecek bir sebep olup olmadigini arastiracaktir. Kulak yolunu kapatan kulak kiri, yabanci bir cisim, kulak iltihaplari, orta kulakta sivi birikimi basit sebepler kolaylikla teshis edilebilir. Hemen belirlenebilir bir sebep yok ise isitme testi ile isitme kaybinin yönü, derecesi ve tipi belirlenmeye çalisilir. Bu test ile isitme kaybinin sebebine yönelik de ipuçlari elde etmek mümkün olur. Bu veriler ile tedavinize geçilecektir. Tedavi öncesinde veya sonrasinda manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile kulak kemiginizin içerisinde isitme–denge siniri üzerinde iyi huylu küçük bir kitle olup olmadigi kontrol edilmelidir. Vestbüler nörinom denilen bu durum tüm ani istme kayiplarinin % 4 ünden sorumludur. Kitlenin tedavisi aciliyet gerektirmedigi için ani isitme kaybinin tedavisi sonrasinda da filimin istenmesi mümkündür.

Ani isitme kaybi acil tedavi gerektirir mi?

Ani isitme kaybi acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Zaman ilerledikçe hastanin tedaviden fayda görme sansi düser. Istatistikler hasta ne kadar erken basvurursa tedavi sansinin o kadar fazla olacagini göstermektedir. Bu nedenle isitmenizde kisa bir süre içerisinde belirgin azalma oldugunu fark edecek olur iseniz derhal bir Kulak Burun Bogaz hekimine basvurmali ve gerekiyorsa bir isitme testi yaptirmalisiniz.

Tedavi sansi nedir?

Ani isitme kaybi hastalari hiç bir tedavi almasalar da genel olarak % 60-65 oraninda kendiliklerinden kismi veya tam iyilesme gösterirler. Iyilesme hastaligin baslangicindan önceden tahmin edilemeyecek bir süre sonra baslayabilir. Ancak tedavi geciktikçe iyilesme beklentisi azalmaktadir. Bu nedenle erken tedavi önem kazanmaktadir.

Erken basvuru disindaki bazi faktörler de iyilesme sansini etkileyebilir. Hastanin genç olmasi, isitme kaybinin kismi olmasi, daha çok pes seslerin etkilenmesi, basdönmesinin olmamasi olumlu faktörlerdir. Yasli hasta, tam isitme kaybi, tiz sesleri daha çok etkileyen kayip ve eslik eden basdönmesi sikayeti olumsuz faktörlerdir. Faktörlerin olumlu oldugu bir hastada tam veya kismi iyilesme sansi % 80-85 lere kadar çikarken, tüm faktörlerin olumsuz oldugu bir hastada ancak % 25 lik bir iyilesme sansindan bahsetmek mümkün olur. Hastalarin bir grubunda isitme kaybi düzelse bile çinlama kalici olabilir.

Nasil tedavi edilir?

Ani isitme kaybi nedeni bilinemeyen bir rahatsizlik olmasindan dolayi üzerinde fikir birligi olusmus kesin bir tedavisi yoktur. Pek çok farkli ilaç ve degisik tedavi metodu denenmistir. Bu nedenle bazi klinikler ani isitme kaybi ile gelen hastalara çok uzun bir ilaç listesi uygulamayi tercih etmektedirler. Bu ilaçlarin arasinda çesitli serumlar, kan dolasimini güçlendiren damar genisleten ilaçlar ve bunlarin yaninda tesadüfen kullanimi düsünülmüs çok sayida farkli ilaç mevcuttur. Ancak tüm bu ilaçlar arasinda bilimsel çalismalar ile ani isitme kaybinda gerçekten etkin oldugu istatistiksel olarak kanitlanabilmis ilaç kortizondur. Kortizon birtakim virüs ilaçlari ile birlikte verildiginde etkinligi artmaktadir. Kortizon agizdan hap veya damar yolu ile serum seklinde verilebilir. Kortizonu uygulamanin bir diger sekli de kulak zari içine enjekte etmektir. Bu tedavi agizdan veya damardan verilen kortizonun etkisiz kaldigi hastalarda veya dogrudan asil tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Hastanin kulak zari uysturularak veya uyusturulmadan çok ince bir igne yardimi ile mikroskop altinda geçilir ve kortizon ilaci sivi sekilde orta kulak bosluguna enjekte edilir. Hasta basina hareket ettirmeden 45 dakika yatar pozisyonda bekler. Bu sirada kortizon bazi baglantilar araciligi ile eriyerek kulak kemiginin içerisinde yer alan iç kulak sinirsel yapilarina ulasir. Bu sekilde kortizonun iç kulaga daha yüksek dozlarda ve kortizonun hastanin vücudunda yaratacagi yan etkilerden korunmus olarak vermek mümkün olur. Bu tedaviyi bir kaç gün araliklar ile hastanin isitmesindeki gelismelere bakarak 10-12 kez uygulamaya kadar uzatmak mümkün oabilir. Bunun disinda basinçli kabinlerde oksijen tedavisi gibi bazi tedaviler de mevcuttur, ancak bu tedavinin etkinligi konusunda da tereddütler vardir.

Iç kulak sivilarin bir travmaya bagli olarak veya ani ikinma, agirlik kaldirma, hapsirma gibi iç kulak basincini artiran hareketler sonucu açilan bir delikten orta kulaga bosaldigi kanitlanacak olur ise cerrahi bir islem ile bu delik kapatilabilir. Ancak bu islemin de garantili bir sonucu yoktur ve etkinligi tartismaya açiktir.

Ani isitme kaybinda en etkili kanitlanmis tedavi nedir?

Sebebi belli olmayan kismi isitme kayiplarinda kortizon ve antivirüs ilaçlari bilimsel olarak etkinligi kanitlanmis tek tedavidir. Bu ilaçlar agizdan, damar yoluyla veya kulak içine igne ile verilebilir. Bu tedavi ile bile iyilesmeyen hastalar olacaktir. Tam kayiplarda kesin etkili bir tedavi yoktur ancak gene de iyilesme görülebilir. Iç kulak sivisinin orta kulaga kaçtigi düsünülen olgularda cerrahi tedavi denenebilir.

Doç.Dr.Babür Akkuzu
VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası