Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA SIVI GEREKSINIMI

Bebeklikte vücudun %70’i su iken yetiskinlige ulasildiginda bu oran yaklasik %60’a düser. Insan vücudu aç kaldiginda vücudundaki depolari kullanarak günlerce yasayabilir ancak susuz birkaç günden fazla yasayamaz.

Su, yedigimiz yiyeceklerin sindirimine yardimci olur, vücut isimizin kontrolünü saglar, metabolizmadaki artiklari uzaklastirir. Tüm bu faydali etkilerinin yaninda yaz aylarinda su tüketimi daha da önem kazanmaktadir. Idrarla, diskiyla atilan suya ilave vücut isisinin artmasiyla daha çok terleme olusur böylece atilan suyun miktari artar. Su tüketiminin diger bir faydasi da kaybedilen sivinin yerine konmasidir. Eger kaybedilen bu sivi yerine konmazsa vücutta dehidratasyon denen elektrolit ve sivi kaybi baslar. Bu durum sagligi önemli derecede bozar.

Sivi ihtiyacimiz ne kadardir?

Vücutta normal kosullarda idrarla, terle, solunumla ve diskiyla günde yaklasik 2,5 litre sivi kaybi olur. Bu nedenle vücuttan atilan siviyi yerine koyabilmek için günde 2,5 litre yani 8-10 bardak suya veya su içeren gidalara ihtiyacimiz vardir. Bu nedenle su içmek için susama hissini beklemek yerine su tüketimini aliskanlik haline getirip gün boyu sik sik içmek gerekir. Vücutta sivi atimi sicaklik artiginda, enfeksiyon durumlarinda, diüretik ilaçlar kullanildiginda artar. Bu nedenle sivi ihtiyaci daha da artar.

Suyun yerine geçebilecek sivilar nelerdir? Çay, bitki çaylari, kahve sivi ihtiyacimizi karsilar mi?

Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve bazi bitki çaylari diüretik etki göstererek idrar atimini artirir. Bu nedenle bu içeceklerle aldigimiz suyu neredeyse atmis oluruz. Yani çay ve kahve tüketerek yeterli siviyi saglamis olmayiz. Çay, kahve yerine yaz aylarinda taze meyve sulari, ayran, süt gibi içecekler ve taze meyveler sivi ihtiyacimizi karsilamada daha çok destek olur. Meyve sulari tüketilirken hazir meyve sulari yerine taze olanlari tercih etmek hem daha az seker (dolayisiyla daha az kalori) almamizi saglar hem de taze meyvelerin C vitamininden yararlanmamizi saglar. Ancak taze meyvelerin suyu sikilirken hemen tüketilmesine dikkat etmek gerekir yoksa vitamini azalir. Ayran ise hem kalsiyumdan zengin hem de protein içeren bir içecek olarak yaz aylarinda sivi ihtiyacimizi karsilamada iyi bir seçenektir.

Suyun zayiflamaya etkisi nedir?

Suyun zayiflama diyetlerinde en önemli etkilerinden biri açlik hissini azaltmasidir. Bununla birlikte vücutta yag kaybedilirken olusan artik ürünlerin vücuttan atilmasi suyla saglanir. Ihtiyacimiz kadar su içmezsek vücutta su birikir ve ödem olusur. Bunu önlemenin en iyi yolu vücutta kaybedilen suyu yerine koymaktir. Yeterli su tüketimi ayrica vücutta kilo kaybina bagli deri sarkmalarini da önlemede yardimci olur. Kabizligi önler.

Içilen suyun sicakligi kilo kaybini nasil etkiler?

Suyun sicak olarak içilmesi midede daha uzun süre kalarak siskinlik yapmasina neden olur. Sicak suyun mideyi terk etmesi soguk suya göre daha geçtir. Sicak havalarda vücuda kaybolan sivinin yerine konabilmesi için içtigimiz su soguk veya oda isisinda olmalidir. Ayrica egzersiz yaparken içilen suyun da sicak olmamasini saglamak gerekir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
DIYETISYEN ZUHAL GÜLER
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası