Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sik Gebelik Zararli

Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürü Dr. Mehmet Rifat Köse Saglik Bakanligi’nca tüm Türkiye’de baslatilan “Anne ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi” kapsaminda düzenlenen etkinliklerde, Türkiye’de, dogum yasinin 20-35 yas arasina çekilmesi ve kisa araliklarla yapilan dogumlarin uzun araliklara yayilmasi halinde anne ve çocuk ölümlerinin daha az olacagini belirterek sunlari kaydetti: “Kisa araliklarla yapilan dogumlar, anne ve bebegin hayatini tehlikeye sokuyor. Dogu ve Güneydogu’da anneler hayatlari boyunca ortalama 8 defa gebe kaliyorlar. Bunlarin 7 tanesini ancak dogurabiliyorlar. Dogan bebeklerden hayatta kalan sayisi ise 4. Anneler 9 ay bu karinlarinda tasidiklari bu çocuklarin acisini çekiyorlar. Ancak sonuçta 4 çocuga sahip olabiliyorlar. Anneler, 8 bebegi karninda tasiyip, bu acilari çekmekten ve sonuçta 4 tanesine sahip olmaktansa, 4 çocuk yapsinlar, bu acilari çekmemis ve saglikli çocuk yetistirmis olurlar.”

Dogumlarin uzun zaman araliklarla yapilmasinin anne ve bebek ölümlerini azalttigina dikkati çeken Köse, söyle devam etti: “Türkiye’de ölen annelerin yüzde 68’i, 36 aydan kisa araliklarla dogum yapanlardir. 2 yildan az süre içerisinde yapilan dogumlarda ise her bin bebekten 113’ü ölüyor. Bu süre 2 ila 3 yil arasina çekilirse, bebeklerdeki ölüm orani 50’ye, 3 ila 4 yil arasina çekilirse 38’e düser. Bu nedenle dogumun uzun süre araliklarla yapilmasi anne ve bebek sagligi için çok önemli. Anneler gebe kalmamak için mutlaka modern sekilde korunmayi ögrenmelidirler.”

Dr. Köse, sik dogurganlik nedeniyle nesillerin sagliksiz yetistigini ve gelismis ülkelere oranla Türkiye’deki çocuklarin boylarinin yüzde 16 daha kisa olduguna isaret etti. Boyun kisa olmasinin en büyük nedeninin bebekken yeterli beslenememeden kaynaklandigini ifade eden Dr. Köse, söyle konustu: “Biz de anneler saglikli beslenmeyi bilmedikleri için bebeklerine de yeterli besin veremiyorlar. Özellikle Dogu’da yemekle birlikte çay da içiliyor. Çayi yemekle birlikte içince vücutta demir eksikligi olur. Demir olmayinca da kansizlik olur. Dogumlarda annelerin kan kaybindan ölmesinin en büyük nedeni budur. Bizde dogumda 250 gram kan kaybeden anne komaya girerken, gelismis ülkelerde anneler 1 kilogram da kan kaybetseler birsey olmuyor.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası