Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sik Gebelik Zararli

Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürü Dr. Mehmet Rifat Köse Saglik Bakanligi’nca tüm Türkiye’de baslatilan “Anne ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi” kapsaminda düzenlenen etkinliklerde, Türkiye’de, dogum yasinin 20-35 yas arasina çekilmesi ve kisa araliklarla yapilan dogumlarin uzun araliklara yayilmasi halinde anne ve çocuk ölümlerinin daha az olacagini belirterek sunlari kaydetti: “Kisa araliklarla yapilan dogumlar, anne ve bebegin hayatini tehlikeye sokuyor. Dogu ve Güneydogu’da anneler hayatlari boyunca ortalama 8 defa gebe kaliyorlar. Bunlarin 7 tanesini ancak dogurabiliyorlar. Dogan bebeklerden hayatta kalan sayisi ise 4. Anneler 9 ay bu karinlarinda tasidiklari bu çocuklarin acisini çekiyorlar. Ancak sonuçta 4 çocuga sahip olabiliyorlar. Anneler, 8 bebegi karninda tasiyip, bu acilari çekmekten ve sonuçta 4 tanesine sahip olmaktansa, 4 çocuk yapsinlar, bu acilari çekmemis ve saglikli çocuk yetistirmis olurlar.”

Dogumlarin uzun zaman araliklarla yapilmasinin anne ve bebek ölümlerini azalttigina dikkati çeken Köse, söyle devam etti: “Türkiye’de ölen annelerin yüzde 68’i, 36 aydan kisa araliklarla dogum yapanlardir. 2 yildan az süre içerisinde yapilan dogumlarda ise her bin bebekten 113’ü ölüyor. Bu süre 2 ila 3 yil arasina çekilirse, bebeklerdeki ölüm orani 50’ye, 3 ila 4 yil arasina çekilirse 38’e düser. Bu nedenle dogumun uzun süre araliklarla yapilmasi anne ve bebek sagligi için çok önemli. Anneler gebe kalmamak için mutlaka modern sekilde korunmayi ögrenmelidirler.”

Dr. Köse, sik dogurganlik nedeniyle nesillerin sagliksiz yetistigini ve gelismis ülkelere oranla Türkiye’deki çocuklarin boylarinin yüzde 16 daha kisa olduguna isaret etti. Boyun kisa olmasinin en büyük nedeninin bebekken yeterli beslenememeden kaynaklandigini ifade eden Dr. Köse, söyle konustu: “Biz de anneler saglikli beslenmeyi bilmedikleri için bebeklerine de yeterli besin veremiyorlar. Özellikle Dogu’da yemekle birlikte çay da içiliyor. Çayi yemekle birlikte içince vücutta demir eksikligi olur. Demir olmayinca da kansizlik olur. Dogumlarda annelerin kan kaybindan ölmesinin en büyük nedeni budur. Bizde dogumda 250 gram kan kaybeden anne komaya girerken, gelismis ülkelerde anneler 1 kilogram da kan kaybetseler birsey olmuyor.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası