Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SES HASTALIKLARININ TEDAVISINDE LAZER KULLANIMI

“Tam olarak odaklandiginda dokuyu keskin bir bistüri gibi kesen ve kismen kanama kontrolü saglayan veya uygulanan dokuyu buharlastirma fonksiyonu olan lazer, özellikle ses tellerinde gelismis olan nodül, polip, kist, granülom ve yapisiklik gibi rahatsizliklarin tedavisinde etkin bir tedavi araci. Ses tellerinin felçlerinde ve erken dönem girtlak kanserinin tedavisinde de kullanilan lazerin ses tellerindeki en önemli avantaji ses teline zarar vermeden müdahalenin yapilabilmesine olanak vermesidir.”

Profesyonel is hayatinda yogun olarak sesini kullanan insanlarda(ses sanatçilari, ögretmenler, call center çalisanlari, sürekli olarak is konusmalari yapanlar ve konferans verenler) ses hastaliklarina sikça rastlanir. Beraberinde sigara içiciligi, kronik üst solunum yollari enfeksiyonu ve reflü hastaligida bulunuyorsa ses kisikligi sorunu daha ön plana çikar. Ses sorunlarina yol açan bir diger durumda ortamda kimyasal madde, boya veya tebesir tozu gibi bogaz ve ses tellerini irite edecek faktörlerin bulunmasidir. Özellikle yüksek tonda uzun süreli konusmalarin yapilmasi ses tellerinde sismeye(ödem) ve küçük kanamalara yol açmaktadir. Iritasyonun süreklilik kazandigi durumlarda ise ses tellerinde nodül ve/veya polip gibi iyi huylu ancak sürekli ses kisikligina yol açabilecek rahatsizliklarla karsilasmak mümkündür. Bir kisminda cerrahi müdahalenin gerekebilecegi bu tür hastaliklarla karsilasmamak için ses kullanimina dikkat edilmeli, uzun süreli konusmalarin yapildigi durumlarda zaman zaman konusmaya kisa aralar verilerek su içilmelidir. Tüm diger saglik problemleri gibi bu tür rahatsizliklardan korunmak için sigaradan mutlaka uzak durulmalidir. Bir haftayi asan ses kisikliklarinda ise bir KBB doktoruna basvurarak sorun ortaya konmali ve tedavi edilmelidir. Seyrek görülmekle beraber larinx(girtlak) kanserleri de ses tellerinde ortaya çikan; ses kisikligi, öksürük , bogazda yabanci cisim hissi sikayeti ile kendisini gösteren ve hayati tehdit eden bir hastaliktir.

Günlük hayatimiza compact disc çalar, barkod okuyuculari, alarm cihazlari ve pointer gibi araçlarla giren ve giderek daha sik kullanir oldugumuz Lazer cihazlari uzun bir süreden beri tip alaninda kullanilmaktadir. “Lazer” terimi ingilizce Light Amplification by Stimulated Emission of Radiaton’in kisaltilmisi olup uyarilmis isimayla isigin güçlendirilmesi anlamina gelmektedir.

Dalga boyutlari farkli olan çesitli lazer tipleri bulunmaktadir. Farkli özellikleri olan lazerler kullanim amaçlarina göre seçilmektedir. Bazi lazer isinlari tam olarak odaklandiginda dokuyu keskin bir bistüri gibi keserken kismen de kanama kontrolü saglar. Bazi lazerlerde ise kesmekten ziyade kanama kontrolü özelligi daha belirgindir ve bir kisminda uygulanan dokuyu buharlastirma fonksiyonlari vardir. Özellikle ses tellerinde gelismis olan nodül, polip, kist, granülom ve yapisiklik gibi rahatsizliklarin tedavisinde etkin bir tedavi araci olan lazer, ses tellerinin felçlerinde ve erken dönem girtlak kanserinin tedavisinde de kullanilmaktadir. Lazer’in ses tellerindeki en önemli avantaji ses teline zarar vermeden müdahalenin yapilabilmesine olanak vermesidir. VKV Amerikan Hastanesi’nde medikal tedavi ile düzeltilemeyen ses tellerindeki sorunlar lazer kullanilarak tedavi edilmektedir. Hastalarin operasyon sonrasi hastaneye yatmalari gerekmemektedir, beslenme açisindan da bir kisitlamanin bulunmadigi bu operasyonlarin sonrasindaki birkaç gün sesin kullanimina dikkat etmek uzun, yorucu ve yüksek tonda konusmalar yapmaktan sakinmak iyilesme için yeterli olmaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası