Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nefesiniz kötü mü kokuyor?

Daha çok kadinlarda görülen agiz kokusu yani Halitozis’in sebeplerinin çok büyük bir çogunlugu KBB ve dis hastaliklarina baglidir. VKV Amerikan Hastanesi

KBB Bölümün’den Doç. Dr. Tan Ergin, insan iliskilerini negatif yönde etkileyen agiz kokusunun nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlatiyor.

Agiz kokusu insan iliskilerinde kisiyi negatif yönde etkileyen en önemli sebeplerden biridir. Halitozis yani agiz kokusu; genellikle agizda, dislerde veya midede bulunan bir sorunun habercisidir ve yasadigimiz sosyal ortamda modern insana yakismayan rahatsiz edici bir durumdur. Eriskinler veya küçüklerin, yasamlarinda mutlaka agiz kokusundan sikayetçi olduklari zamanlar olmustur. Bazilarinin ise, bu durumdan sikâyeti kroniktir. Toplumun %30 unun agiz kokusu ile karsi karsiya oldugu ve kadinlarda daha siklikla rastlandigi belirtilmektedir. Agiz kokusunu bir hastalik olarak tanimlamak zordur. Birçok insanda sabah saatlerinde hafif bir agiz kokusu olur ve bu koku bir süre sonra kendiliginden ortadan kalkar. Bu fizyolojik agiz kokusunun sebebi gece boyunca tükürük salgisinin düsük düzeyde olmasi ve dilimizin hareketsiz kalmasidir. Bazen insan bu kokunun farkindadir ve tedavisi için doktora basvurur ancak bazi hastalarda sadece diger insanlar tarafindan farkedilir ve kisi sebebini bilmeden sosyal olarak zorluklar yasar, hatta evlilikleribileetkileyebilir.

Sebepleri Nelerdir: Agiz kokusu sebeplerinin çok büyük bir çogunlugu KBB ve dis hastaliklarina baglidir. Sebepleri su sekilde sirlayabiliriz:

Agiz kurulugu (xerostomi)

Sürekli olarak agiz solunumu yapma

Diseti hastaliklari

Bazi ilaçlarin yan etkisi

Tükürük bezindeki bazi problemler sonucunda tükürük bezlerinin yeterli üretim yapmamasi

Dis hijyeninin yeterince iyi olmamasi, dis çürükleri, dis eti hastaliklari

Eskimis ve deforme olmus , yeterince temizlenmemis hareketli ptotezler

Agizdaki yumusak dokularda olusan aftlar ve ülserler

Agiz içindeki yumusak dokularda, özellikle dil kökünde olusan anaerop bakteri birikimi

Hatali yapilmis veya deforme olmus olan kron-köprüler

Sigara , tütün kullanimi

Koku veren yiyecekler özellikle sogan ve sarimsak

Çocuklarda barsak parazitlerine bagli daha çok sabahleyin gözüken agiz kokusu

Solunum yollarindaki iltihabi rahatsizliklar (Farenjitis, larinjitis, tonsillitis, rinitis, sinüzit, burun tikanikliklari, polipler ve akciger iltihaplari)

Sindirim sistemindeki bazi rahatsizliklar (Gastrit, ülser, özafagus, divertikülleri, mide tümörleri vb. )

Sistemik hastaliklar ( Diabet, böbrek hastaliklari, kanserler ve metabolik fonksiyon bozukluklarinin vb. )

Atesli ve virütik hastaliklar

Psikonejik kökenli kokular

C vitamini yetersizligi ile olusan Kronik skorbüt hastaligi olan kisilerde de kötü kokulu nefese rastlanir.

Yenilen yiyecekler de agiz kokusunda önemli rol oynar. Bir vejeteryan, çok fazla et yiyen bir kisiden daha az halitozise sahiptir. Çünkü sebzelerde protein maddelerin yikim ürünleri çok azdir.

Et genellikle yag içerir ve gastrointestinal sistemde olusan uçucu yag asitleri kana absorbe edilip nefesle salgilanir. Sarimsak, sogan , pirasa, alkol vb. maddelerin dolasim sisteminde önce absorbe edilip sonra da akcigerlerce hava olarak disariya verilmesiyle kötü koku olusur. Asiri alkol içimi agiz içerisindeki normalde bulunan bakteri kolonizasyonunu degistirir ve agiz kokusu olusturan koku fermente edici organizmalarin çogalmasina neden olur.

Agiz kokusunun sebebi nasil bulunur

Agiz kokusu sebeplerinin çogu dis hastaliklari ve KBB hastaliklarina baglidir. Bu nedenle hem KBB uzmanlari hem de dis hekimlerinin muayenesi gereklidir.. KBB muayenesi sirasinda, burun ve bogazda özellikle sinüslerde ve bademciklerde kronik bir enfeksiyonun olup olmadigi arastirilir. Eger sinüs enfeksiyonundan süpheneliyorsa sinüs tomografisiyle degerlendirilmesi uygun olacaktir. KBB açisindan en sik rastlanan sebepler sunlardir: kronik tonsillit, kronik sinüzit, kronik farenjit, nazal polip hastaligi. Çocuklarda burundan gelen kokularda burna yabanci madde kaçip kaçmadigi arastirilmalidir. Buruna yabanci madde kaçmasi sonucu olusan koku agiz kokusundan hafif peynirimsi kokmasi ile ayrilabilmektedir.Stres agiz kuruluguna yol açtigi için halitozisin olusma nedenleri arasinda sayilmaktadir.

Kisilerin agiz kokusu sorunu olup olmadigini anlayabilmeleri için ; Bir parça mumsuz ve kokusuz dis ipi üst büyük azi dislerinin arasina yerlestirilir ve çikartildiktan sonra 45 saniye beklenir. ya da dil iyice disariya çikartilir, Bir gazli bez parçasi ile dil ucundan tutulur ve bir baska gazli bez ile dil kökü siyirilir 45 saniye beklenir. Koklanir. Bu süre sonunda hos olmayan bir koku algilanirsa kötü agiz kokusu sorununuz var demektir. Hasta parmaklari ile burnunu tikayip , dudaklarini da kapatip soluk vermeyi bir an için durdurduktan sonra açip soluk verdiginde koku agiz yoluyla ortaya çikiyorsa kokunun oral kavitedeki lokal faktörlerden kaynaklandigi söylenebilir. Koku bu sekilde basit bir yöntemle degerlendirilebilecegi gibi, denemesi ve tekrari kolay olan gaz ölçen monitörlerle de ölçülebilir. Yapilan klinik çalismalarla lokal faktörlerin neden oldugu agiz kokusu olgularinin %90’nin basari ile tedavi edilebilecegi gösterilmistir.

Agiz kokusu nasil tedavi edilir

Agiz kokusunun tedavisi, sebebin bulunmasina baglidir. Kesin bir sebep bulunursa bunun ortadan kaldirilmasi agiz kokusunun da tedavisi olacaktir. Eger bademciklerle ilgili oldugu düsünülürse öncelikle bademcik iltihabina yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir ancak genellikle kronik problem oldugundan bademcige bagli agiz kokularinda bademciklerin ameliyat ile alinmasi gerekir. Dis ve dis eti problemleri agiz hijyeninin dogru sekilde saglanmasiyla ortadan kaldirilabilir. Dislerin firçalanmasi dis bakimi için yeterli degildir. Çogu kiside dis firçalanmasi bile tam anlamiyla yapilmamaktadir. Dis ipi çok faydali bir temizleme yöntemidir. Dis aralarindaki artiklari temizler. Bazen dislerin aralarinda firça ya da iple temizlenemeyecek cepler olusur. Bu durum bazen disin çekilmesini gerektirir. Agiz gargaralari da bakteriler üzerine etkili oldugu için agiz kokusuna olumlu etki yaparlar.

Eger sinüzit ve geniz akintisi gibi durumlar muayene ya da filmlerle tesbit edilirse buna yönelik ilaç ya da ameliyatla tedaviler uygulanir. Tükrük salgisini azaltan hastaliklar varsa bunlara yönelik tedaviler planlanir. Gün içinde bol su içilmesi agiz kuruluguna ve agiz kokusuna olumlu etki edebilir.

Dilin firçalanmasi, sarimsak ve sogan gibi koku verecek yiyeceklerden sakinilmasi, sigaradan uzak durulmasi faydalidir. Akciger, böbrek, karaciger ve seker hastaligina bagli kokular az görülür ve genellikle asil hastaliga bagli diger belirtiler ile beraberdir. Bu hastaliklardan süphelenildiginde hastanin ilgili branslara yönlendirilmesi gerekir.

Psikosomatik halitozis

Böyle hastalarda yakinma olmasina ragmen aslinda gerçek bir halitozis yani agiz kokusu yoktur (Psödohalitosis). Daha objektif tespitler halitometre ile dil sirtindaki VSB konsantrasyonu ölçülerek yapilir. Böyle hastalarin tedavisi için psikiyatrist isbirligi gerekir. Çünkü böyle hastalarin bir kisminda koku degil koku korkusu vardir (Halitofobi).

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası