Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kulak çinlamasi hastalik belirtisi olabilir

Kulagimiz çinladiginda herhalde birisi beni aniyor diye düsünürüz. Oysa kulak çinlamasi aslinda bir hastalik habercisi olabilir. VKV Amerikan Hastabesi KBB Bölümü’nden Doç. Dr. Babür Akkuzu, kullak çinlamasinin sebeplerini ve tedavi yöntemlerini anlatiyor.

Çinlama ne demektir?

Varolmayan bir sesin algilanmasina çinlama(tinnitus) adi verilir. Bu ses hasta tarafindan çok farkli karakterlerde tarif edilebilir ancak sesin karakteri ne olursa olsun çinlama olarak adlandirilmaktadir. Ancak çesitli psikiyatrik rahatsizliklarda karsilasilan insan sesleri ve konusmalar duyulmasi gibi problemlerden ayirt edilmelidir.

Kulaktaki çinlama sesi nereden kaynaklanmaktadir?

Çinlama genelde bir isitme kaybina eslik eder. Çinlama sesinin asil kaynagi olan noktayi tam olarak saptamak zor olmak ile birlikte isitme yollarinda yer alan sinir hücrelerinin isitme kaybi sonucu bir elektriksel aktivite ürettikleri ve bunun beyin tarafndan çinlama sesi olarak algilandigi düsünülmektedir.

Çinlamanin sebepleri nelerdir?

Isitme azligina yola açabilecek her problem çinlamaya yol açabilir. Kulak yolunu tikayan kulak kiri, dis kulak yolu ve orta kulak iltihabi, kulagin yüksek sese maruz kalmasi, kulaga zararli bazi antibiyotikler ve uzun süre aspirin alimi, kulak ve kafa travmalari, otoskleroz ve Meniere hastaligi gibi bazi iç kulak hastaliklari, çene eklemi bozukluklari, yüksek tansiyon, damar sertligi, iç kulak ve beyin sapi tümörleri ve pek çok farkli sebep çinlamaya yol açabilir.

Çinlama sik görülen bir durum mudur?

Nüfusun yaklasik % 20 sinde çinlamaya rastlamak olasidir. Sessiz ortam ve günlük ugrasilarin az olmasi çinlama algilamasini artirmaktadir. Hiç ses geçirmeyen kabinlerde yapilan çalismalarda, tamamen saglikli genç insnlarin çok asiri sessiz bir ortamda % 95 oraninda çinlama algiladiklari (sessizligin sesi) ortaya konmustur. Bu nedenle çinlama sesinin aslinda hepimizin kulaginda var oldugu ancak bazi rahatsizliklar sonucu algilanabilir düzeye çiktigini düsünmek olasidir.

Çinlama zarar verir mi?

Çinlamanin kendisi bir hastalik degildir, bir belirtidir. Çinlamanin kisiye dogrudan bir zarari olmaz ancak çinlamayi olusturan sebep zarar verici olabilir. Bu nedenle her çinlama hastasi arastirilarak sebep ortaya konmaya çalisilmalidir. Bazi kisilerde çinlama sebebi ne olrsa olsun çok ciddi psikolojik etkilere yol açar. Bunlarin arasinda depresyon, anksiyete, dikkat bozuklugu, uyku problemleri ve intihari sayabiliriz. Bu durumda çinlamanin bir zararindan söz etmek olasidir.

Çinlama tedavi edilebilir mi?

Her çinlama tümüyle ortadan kaldirilamasa da her hastaya yardim etmek mümkündür. Çinlama hastasina yapilabilecek en büyük kötülük, hastaya ‘alisman lazim, bu ses seninle mezara kadar devam eder, yapabilecek bir sey yok’ gibi ifadeler kullanarak zaten tedirginlik ve korku içinde olan hastayi daha da endiseye sürüklemektir. Her hasta için hastayi daha iyi duruma getirecek, çinlama ile basetmelerini saglayacak tedavi yöntemleri vardir.

Çinlamasi olan hasta nasil tedavi edilir?

Çinlamasi olan bir hastada ilk yapilmasi gereken sey ayrintili bir tibbi hikaye alimi, muayene ve tetkikler ile çinlamanin sebebinin ortaya konulmasidir. Bu sekilde yukarida sayilan çinlamaya yol açabilecek hastaliklarin olup olmadigi arastirilmis olur. Bu inceleme sirasinda hekiminiz isitme testi (odyogram)ve kulak basinçlarina yönelik testler (timpanogram) isteyecektir. Bunun yaninda bazi baska kulak ile ilgili testler de istenebilir; iç kulak tüylü hücre fonksiyonlarini ölçen otoakustik emisyon, iç kulak basinç artisi varligini arastiran kohleografi, isitme siniri ve beyin sapindaki isitme ile ilgili elektriksel dalgalari ölçen ERA testi, denge sistemini arastiran nistagmografi gibi. Bunlarin yaninda kulak yapilarini görüntülemek için bilgisayarli tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme MRI istenebilir. Hastanin çinlamasini açiklayacak bir problem saptanabilir ise bu rahatsizligin tedavisine yönlenilir. Bu sekilde çinlamanin azalmasi veya kaybolmasi söz konusu olabilir. Çinlamanin sebebine göre bu tedavi kulak yolundaki kirin veya yabanci cismin çikarilmasi, ilaç etkilesiminde zararli olan ilacin kesilmesi, gürültüden etkilenmede gürültüden kaçinilmasi gibi basit önlemler yaninda, kulak iltihabinin veya orta kulak boslugundaki sivinin tedavisi, kulak zarindaki deligin cerrahi olarak onarimi, kulak kemigi içinde yer alan iltihabin cerrahi olarak temizlenmesi, otoskleroz hastaliginda hastalikli isitme kemikçiginin protez ile degistirilmesi, isitme siniri tümörlerinde cerrahi veya radyoterapi ile tedavi gibi daha kapsamli tedaviler olabilir. Bir grup hastada tedavi edilecek bir sebep bulunamasa da isitme kaybi tespit edilebilir. Bu hastalar isitme cihazi ile rehabilite edilirlerse hem isitme kayiplari düzeltilmis olur hem de çinlamalari fayda görür. Bir diger grup hasta da ise tedavi edilebilecek bir problem olmadigi gibi düzeltilecek bir isitme kaybi da yoktur. Bu hastalara iç kulak kan dolasimini artiracak bazi ilaçlar verilebilir. Bunu yaninda pek çok farkli etken madde içeren ilaç çinlama hastalarinda denenmistir. Ancak hiç bir ilacin % 50 yi geçen bir etkinligi yoktur.

Çinlamanin bilinen klasik tedaviler disinda tedavisi var midir?

Çinlama insan vücudunda bilinçli veya bilinçsiz bir sekilde bir gerginlik ve stress yaratir. Vücut gerginligini ve kas stresini azaltmayi hastaya ögreten cihazlar ile çinlama hastalarina yardimci olunabilir. Tinitus retraining therapy (TRT) isimli bir teknik ile de çinlama hastasi çinlamayi bilinç altinda sagligina bir tehlike olarak algilamamayi ögrenebilir ve çinlamaya karsi kendini yeniden sartlandirabilir. Pek çok çinlama hastasi çinlama sesini sagliklarina karsi bir tehdit olarak algilarlar, ciddi bir rahatsizligin belirtisi olarak görürler, bu da zaman içerisinde çinlama sesinin giderek artmis olarak algilanmasina yol açar. TRT bu kisir döngüyü bozarak hastanin çinlama sesi ile basetmesini ve bir süre sonra sesin daha düsük olarak algilanmasini saglar.

Her hastanin çinlamasi tedavi edilebilir mi?

Çinlama ancak çinlamayi olusturan sebep tam olarak tespit edilir ve ortadan kaldirilirsa tedavi ile geçebilir. Bunun disindaki hastalarda çinlamanin sagliga bir tehdit olusturmadigi gösterilir ve hastanin endisesi ortadan kaldirilirsa hasta bir süre sonra çinlamayi algilamamaya baslayacaktir. Çinlama tedavi edilmesi gereken bir hastalik degildir. Hastayi rahatsiz etmedigi sürece de tedavi edilmesi gerekmez.

Çinlama hastalarina ne önerilebilir?

Çinlamasi olan hasta uygun bir merkezde gerekli muayene ve tetkiklerini yaptirarak çinlamasinin düsük bir olasilikla da endise verici bir hastalik kökenli olmadigindan emin olmalidir. Bu hastalar sessiz ortamda kalmaktan kaçinmalidir. Sessizlikte dis ortamdan gelen sesler azalacagi için beyin iç sesleri dinlemeye baslar. Gece yataga yatilinca veya sabah uyaninca etraf daha sessiz iken açilan hafif bir müzik sesi çogu hastanin çinlamasini baskilayacak ve rahatsizlik verici olmasini engelleyecektir. Bunun disinda genel saglik kurallarina dikkat edilmesi, yüksek tansiyon, kan yaglarinin yüksekligi, seker hastaligi gibi hastaliklar mevcut ise bu hastaliklarinin gerektirdigi tedaviler ve diyet gibi önlemlere uyulmasi kulak sagligi açisindan da çok önemlidir.

VKV Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Babür Akkuzu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası