Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES VE CILT SAGLIGI

“Günesten korunma; spor, havuz, deniz aktiviteleri veya gezmekten vazgeçmek anlamina gelmemeli, tam aksine gerekli önlemleri alarak; bu aktiviteleri, saglikli bir sekilde ve doya doya yasayabilmeye yardimci olmalidir.”

GÜNES ISINLARI

“Cildiniz, günes isinlarinin hassas terazisi olmasin!”

20. yüzyilin özellikle ikinci yarisinda günes ile ilgili bilgi ve gözlemlerimizin artmasi, günes isinlari hakkindaki yarar-zarar dengesini hassas bir noktaya getirdi. Bir yandan bronz bir ten, saglik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilirken; diger yandan günesin insan sagligina olumsuz etkilerine isaret eden kanitlar, gün geçtikçe artmaya basladi. Bu gelismeler karsisinda ise günlük yasamda nasil davranmamiz gerektigi konusunda bazi soru isaretleri dogdu...

Dünyamiza elektromanyetik isin demetleri seklinde ulasan günes enerjisi, görülebilen (gün isigi) ve görülemeyen (ultraviyole - UV) olmak üzere ikiye ayriliyor. UV isinlari ise, dalga boylarina göre ultraviyole - A (UVA), ultraviyole - B (UVB) ve ultraviyole - C (UVC) olarak üçe ayrilirken; UVC isinlari, atmosferi geçemedikleri için yeryüzüne ulasamiyor ve bizler günlük hayatimizda sadece UVA ve UVB isinlarina maruz kaliyoruz.

GÜNES ISINLARININ ZARARLI ETKILERI

“Günes; cildin erken yaslanmasina, kirisikliklara ve lekelenmelere yol açiyor!”

Erken dönemi kapsayan etkiler

Günes yaniklari

Günes yanigi; özellikle açik tenli kisilerin uzun süre günes isinlarina maruz kalmasini takip eden 12-48 saat içinde ortaya çikan agri, sizi ciltte kizariklik ve su toplamasi ile kendini belli eden geçici bir hastaliktir. Hastalik siddetli oldugunda; bas dönmesi, tansiyon düsüklügü, ates, bulanti-kusma gibi genel belirtiler (günes çarpmasi olarak bilinir) ortaya çikabilir ve bu durum acil müdahale gerektirebilir.

Günes isinlarina bagli gelisen alerjiler

Bazi kisiler günes isinlarina maruz kaldiklarinda, çok kisa süre içinde (bu bazen 5-10 dakika bile olabilir) ya da birkaç gün sonra ciltlerinde; kizarti, kabarti, kasinti ve lekeler ile karsilasabilir. Cilt yüzeyine sürülen kozmetik veya tibbi ürünler ya da bazi ilaçlar (dogum kontrol haplari, bazi psikiyatrik ilaçlar, tansiyon ve romatizma ilaçlari) da bu durumun ortaya çikmasini artirabilir.

Geç dönemi kapsayan etkiler

Günes isinlarinin geç dönem zararli etkileri ise günümüzde Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve tip otoritelerince daha önemli bir toplum sagligi problemi olarak kabul edilmektedir. Günes isinlarinin geç dönem etkilerini kisaca söyle siralayabiliriz:

Cildin erken yaslanmasi

Kirisikliklar ve günes lekeleri ile cildin kuru, sert ve kaba bir görünüm almasi, özellikle yüz ve el sirtinda sert ince kabuklu cilt lekelerinin gelismesi; cildin erken yaslanmasinin habercileridir. Bu leke ve kabuklu gelisimlerin, aktinik keratoz olarak adlandirilan ve kansere dönüsme riski tasiyan belirtiler olabilecegi unutulmamalidir.

Cilt kanserleri

Günes isinlarinin özellikle açik tenli, açik renkli gözlü, sarisin / kizil saçli kisilerde cilt kanseri olusma riskini çok artirdigi bilinmektedir. Cilt kanserlerinin büyük bir kismi, vücudun günes isinlarina fazla maruz kalan kisimlarinda olusmaktadir.

GÜNESTEN KORUNMAK

“Günesten korunma konusunda; davranislar, aliskanliklara dönüstürülmelidir!”

Günesten korunma kavrami, son 20-30 yilda hayatimiza girmis bir kavram olup; sinirlari henüz netlik kazanmamistir. Günesten korunma konusunda bugün için bilinen ve uygulamada fayda sagladigi tespit edilen bazi önemli noktalar bulunmaktadir.

Günes isinlarinin yeryüzüne ulasma sekli ve siddeti cografi bölgelere, mevsimlere ve günün saatlerine göre farklilik göstermektedir. Cografi olarak; ekvatora yaklastikça, ilkbahar-yaz aylarinda ve öglen saatlerinde günes isinlarinin siddeti artmaktadir. Ayrica yüksek rakimlarda günes isinlarinin size ulasmak için kat edecegi mesafe azalacagindan siddeti de daha fazla olmaktadir.

Günes isinlarinin önemli zararlari, direkt olarak gökyüzünden gelen isinlarla olmakla birlikte; bu isinlarin kar, kum ve su yüzeyinden yansiyabilecegi ve bunun da zararli etkilere yol açabilecegi unutulmamalidir.

Güneste kalma süresi, alinan isinin dozunu da belirlemektedir.

Giysiler, günes gözlükleri, semsiye veya tente günes isinlarinin önemli kismini engelleyebilmektedir.

Açik tenli, açik renk gözlü, kizil / sari saçli kisiler koyu tenli kisilere göre; bebek ve çocuklar ise eriskinlere göre günes isinlarina daha az dayaniklidir.

Günesten koruyucu ürünler, ultraviyole isinlarinin zararli etkilerini önemli ölçüde engelleyebilmektedir.

Günes isinlarinin zararli etkilerinden korunma, çocukluk çagindan baslayan ve hayat boyunca devam eden bir uygulama olmalidir.

Aliskanliga dönüsmesi istenilen davranislar

Açik alanda kalmaniz gerekiyorsa (spor aktiviteleri, plaj - havuz aktiviteleri, is nedeniyle veya gezinti - piknik vb. sirasinda), daima gölge bir yer arayin ve gölgede kalmaya çalisin.

Genis kenarlikli sapka ve ultraviyole isinlarini yansitan gözlük kullanin.

Siki dokunmus kumaslardan üretilmis giysileri tercih edin.

Dis ortamda geçireceginiz zamanin mümkünse, sabah saat: 10.00 ile 16.00 arasina denk gelmemesine özen gösterin.

Güneste kalacaginiz zaman cildinizin açikta kalan tüm alanlarina günesten koruyucu krem veya losyon sürün.

Çocuklari ve bebekleri mutlaka yüksek koruma faktörlü (en az SPF 30) ürünlerle koruyun ve öglen saatlerinde baska aktiviteler yaratarak, güneste kalmalarini engelleyin.

Koruyucu ürünler hakkinda…

“Dogru kisiye, dogru zamanda, dogru ürün!”

Günesten koruyucu ürünler, içerdikleri kimyasal maddeler yolu ile cildimize ulasan ultraviyole isinlarini emerek ya da yansitarak derinin alt tabakalarina geçislerini engellemektedir. Bu ürünlerin üzerindeki numaralar, günesten korunma faktörü (SPF) olarak bilinmekte ve ultraviyole-B isinlarini engelleme kapasitelerini belirtmektedir. Günlük aktivitelerde 15-20 faktör yeterli olabilmekte ancak deniz kenarinda geçirilen bir gün için en az 30 faktörlü bir ürün kullanilmalidir.

Açik tenli kisiler, koyu tenli kisilere göre çocuk ve bebekler ise büyüklere göre daha yüksek koruma faktörüne ihtiyaç duymaktadir. Bu ürünlerin etkileri, sürüldükten en az 15-30 dakika sonra basladigi için günese çikmadan en az yarim saat önce sürülmeleri gerekmektedir. Terleme, su ile temas (yüzme - yikanma) ve havlu ile kurulanma sonucu koruyucu ürünlerin etkileri kaybolabileceginden; koruyucu ürünlerin gün içerisinde ihtiyaç duyuldukça-birkaç saatte bir- tekrar sürülmeleri gerekmektedir.

Son yillarda koruyucu ürünlere, cildi ultraviyole–A isinlarindan da koruyan yeni bilesenler eklenmistir ancak bu ürünlerin kalicilik süreleri daha kisa oldugundan, bu ürünlerin, daha sik sürülmeleri gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası