Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER HASTALARINA YAZ ÖNERILERI

Havalarin isindigi ve günesin kendini bolca gösterdigi yaz mevsimi, diyabet hastalari için birçok gizli tuzak olusturabilir. Tatil sezonunun açildigi bu aylarda, diyabet hastalarinin bazi konulara özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Etiler Memorial Poliklinigi Iç Hastaliklari Bölümü'nden Uz. Dr. Murat Görgülü , yaz aylarinda seker hastalarinin dikkat etmesi gereken konular hakkinda bilgi verdi.

Sivi alimini artirin, ögün atlamayin!

Hava sicakliginin artmasi, günlerin uzamasi ve aktivite artisi nedeniyle vücudumuzun sivi kaybi kis aylarina göre hemen hemen iki kat çikar. Bu, gerek terleme gerekse buharlasma yolu ile olur ve sivi kaybi ile birlikte vücudumuzun tuz dengesinde de bozulmalar görülebilir. Bu bozukluklar; halsizlik, fenalik hissi, kas agrilari, kramplar hatta kalpte ritim bozukluklarina dahi neden olabilir. Bunun için diyabet hastalarinin sivi alimlarini mümkün oldugunca arttirmalari ve beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzun süre aç kalmamali, bir kerede çok fazla yemek yememelidirler. Gerek insülin, gerekse oral olarak seker düsürücü ilaç kullanan hastalarin bu ilaçlarin etkilerinin maksimum oldugu dönemlerdeki ara ögünlerini atlamamalari çok önemlidir.

Yaz meyvelerine dikkat!

Yaz mevsiminde hastalarimiz için sikça karsilasilan bir durum da lezzetli yaz meyvelerinin ve dondurmanin sik ve bol tüketilmesi sorunudur. Kalorisi ve seker düzeyi yüksek olan; çilek, kiraz, kavun ve diger tüm meyveler, ana ve ara ögünlerde kalori degerleri göz önüne alinarak doktor tavsiyesine göre tüketilmelidir. Uygun miktarda yenildiginde büyük yarar saglayan meyveleri de çok miktarda tüketirsek kan sekerimizde yükseklige ve buna bagli rahatsizliklara yol açabilir. Yaz aylarinin en lezzetli yiyecegi dondurma da maalesef kan sekeri ayarimizi bozan yiyeceklerde biridir. Ancak sekersiz üretilmis diyet dondurmalarin doktor kontrolünde ve diyet degisim listesi ile kalorisi hesaplanarak kullanimi olabilir. Bunda da asiriya kaçmamak gereklidir çünkü bu ürünlerde bildigimiz normal seker olmasa da fruktoz (meyve sekeri) gibi daha düsük kalorili sekerler ve dondurmanin yapildigi besinlerin kalorileri vardir.

Yazin "Ayaklara" ekstra özen...

Yaz aylarinda ayak bakimi da çok önemli bir konudur. Yazin çorapsiz ayakkabi ve terlik giyme aliskanligi, seker hastaligina bagli olarak duyu azalmasi ve damarlarda daralmalar olusturabileceginden ayaklarimizda yara açilmasina neden olabilir. O yüzden yazin da rahat kesimli, ortopedik tabanli, iç astarli ayakkabi ve yumusak sikmayan çorap giyip, ayaklarimizi her gün yikayip, herhangi bir yara ya da renk degisikligi var mi diye kontrol etmeliyiz. Kumsalda, taslik kesimde ve kirlik arazide çiplak ayakla dolasmamali, kumsalda ayaklarimizin yanmamasi için güneslenirken üstünü ince bir tülbentle örtmeliyiz. Yine gerek ayaklarimiz ve bacaklarimiz gerekse vücudumuzun diger bölgeleri böcek isirmalarina karsi korunmalidir, bu isirik bölgeleri enfeksiyon kaynagi olabilir.

Yaz aylarinda dik gelen günes isinlarindan özellikle kaçinmak önemli bir konudur. Seker hastaligina bagli olarak duyu kusuru olusmus hastalarda güneslenirken ya da çalisirken uzun süre günes isinlarina maruz kalmaya bagli olarak yaniklar olusabilir ve bu yaniklarin tedavisi büyük güçlükler dogurabilir. Hastalarimiz sabah erken saatlerde ya da aksam üstü günes isinlarinin egik geldigi zamanlarda güneslenmeli ve 20-30 dakika gibi kisa sürelerle güneste durmalidirlar. Sapka ile baslarini korumali ve tercihen güneslenirken bile ince bir giysi giymelidirler.

Seker hastalari için en uygun tatil yeri: Yaylalar

Diyabetik hastalar, tatilleri için çok fazla sicak ve nemin oldugu kiyilar yerine, daha az nem ve daha bol oksijenin oldugu yayla turizmini ve kültür turizmini tercih etmelidirler. Ayrica 24 saat yiyecek servisi olan açik büfe kahvalti ve yemek veren tatil tesislerinde çok dikkat edip, gerekirse durumlarina uygun menü hazirlanmasini saglamalidirlar.

Artmis aktivite ve ögün saatlerinin aksatilmasi hastalarda hipoglisemi denilen seker düsüklügüne neden olabilir. Bu durum hastalarimiz için çok tehlikeli durumlar olusturabileceginden, uzun yürüyüs, yolculuk gibi durumlarda ara ögünlerini aksatmamalari için yanlarinda yiyecek tasimalari, uyku saatine ve süresine dikkat etmeleri, alkol alimi da kan sekeri ayarini bozacagindan alkolsüz ve sekersiz sivi gidalarin tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Diyabetli hastalarin tatile çikmadan önce doktorlarina basvurup, genel kontrollerini yaptirmalari ve karsilasacaklari sorunlarda doktorlari ile görüsüp önlem almalari da önemli bir konudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası