Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CEP TELEFONLARI KANSERE DAVETIYE ÇIKARIR MI?

Memorial Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Kadir Tahta,“ Cep telefonlari ve beyin tümörü iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

Zaman zaman uzmanlara “Cep telefonlari beyin tümörüne sebep olur mu?” seklinde sorular yöneltilmektedir. Bazilari “Önemli degil” diyerek geçistirirken; bazilari ise “Ben cep telefonumu kulaklikla kullaniyorum, siz de öyle yapmalisiniz” diye cevaplandirir. Bu sorunun yanitini verebilmek için dogru kaynaklara ve saglam verilere ihtiyaç vardir. Cep telefonunun ilk çiktigi yillardan bu yana mikrodalga etkisiyle tümör olusumuna neden olup olmadigi takip edilmektedir. Bu cihazlarin ispatlanmis zararli bir etkisi son dönemlere kadar bildirilmemistir. Burada yeni kullanima giren bir teknoloji olmasi, bilimsel çalismalarin kisa dönemli bilgileri vermesi yeterli sonuç alinmamasina neden oluyordu. Ama Isveçli bilim adamlarinin yayinladiklari veriler elle tutulur bazi sonuçlari da beraberinde getirdi.

Cep telefonlari iletisim sistemi, mikrodalga ile yapilmaktadir. Her ne kadar hücrelerde yaptigi etki radyasyona benzeyen etkiler olmasa da, yine dokularin içine giren bir enerjidir. Mikrodalgalarin dokunun derininde isinmaya neden oldugu bilinmektedir. Iletisim sisteminin kullaniminin üzerinden 15 yil geçmesi ve insanlarin uzun süreli cep telefonu kullanmalari sonrasinda daha saglikli bilgiler elde edildi. Bugün cep telefonlarindan yayilan dalgalarin beyin hücrelerinin çekirdeklerinde bulunan genlerin DNA zincirlerinde kirilmalara neden oldugu, bunun da tümör olusumuna ana sebep oldugu bildirilmektedir.

Telsiz telefonlara dikkat!

Cep telefonlarinin neden oldugu benzer problemler telsiz telefonlarda da yasanmaktadir. Uzun mesafede etkili olmasi amaciyla daha güçlü dalga boylarina sahip telefonlar üretilmekte ve bu durum bazi sorunlari da beraberinde getirmektedir. Son yapilan bilimsel çalismalar sonucunda, cep telefonuyla sürekli konusulan taraftaki beyin yarim küresinde 10 yil sonunda beyin tümörü görülme sikliginda az da olsa artis tespit edilmistir.

Özellikle isitme siniri ile beraber seyreden denge sinirinin kilifindan gelisen nörinomlarda artis daha fazladir. Beynin arka bölümüne beyin sapina komsuluk yapan bu tümöral olusumlar, iyi huylu olmalarina ragmen sinire yaptigi baski ile isitme azalmasi ve yüzün o tarafinda felçlere kadar giden tablolari ortaya çikartmaktadir. Bugün için cep telefonu kullanma yüzdesi 15 yasinda geçlerde yüzde 60, 19 yasinda ise yüzde 95’ lere kadar çikmaktadir. Gençlerde bir telefon yerine bazen iki telefon da bulunabilmektedir. Ileriki yillarda gençlerimizde cep telefonlarinin ciddi bulgulari ortaya çikmadan bilgilendirilmesinde yarar var.

Kullanin ama bilinçli davranin

Sonuç olarak cep telefonlari günlük yasantimizin önemli bir parçasidir. Tamamen vazgeçmek mümkün degildir. Uzun süreli konusmamak ve kulaklikla kullanmak daha akillica görünmektedir. Cep telefonu üreten firmalarin, durumu göz önüne alarak gerekirse dalga boylarini ve enerji degerlerini degistirerek daha az zararli telefonlari üretmeyi planlamalari gerekmektedir. Telsiz telefonlarda kulakli olan modellerin üretimini beklemek ve bu sekilde kullanmak çok daha uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası