Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CEP TELEFONLARI KANSERE DAVETIYE ÇIKARIR MI?

Memorial Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Kadir Tahta,“ Cep telefonlari ve beyin tümörü iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

Zaman zaman uzmanlara “Cep telefonlari beyin tümörüne sebep olur mu?” seklinde sorular yöneltilmektedir. Bazilari “Önemli degil” diyerek geçistirirken; bazilari ise “Ben cep telefonumu kulaklikla kullaniyorum, siz de öyle yapmalisiniz” diye cevaplandirir. Bu sorunun yanitini verebilmek için dogru kaynaklara ve saglam verilere ihtiyaç vardir. Cep telefonunun ilk çiktigi yillardan bu yana mikrodalga etkisiyle tümör olusumuna neden olup olmadigi takip edilmektedir. Bu cihazlarin ispatlanmis zararli bir etkisi son dönemlere kadar bildirilmemistir. Burada yeni kullanima giren bir teknoloji olmasi, bilimsel çalismalarin kisa dönemli bilgileri vermesi yeterli sonuç alinmamasina neden oluyordu. Ama Isveçli bilim adamlarinin yayinladiklari veriler elle tutulur bazi sonuçlari da beraberinde getirdi.

Cep telefonlari iletisim sistemi, mikrodalga ile yapilmaktadir. Her ne kadar hücrelerde yaptigi etki radyasyona benzeyen etkiler olmasa da, yine dokularin içine giren bir enerjidir. Mikrodalgalarin dokunun derininde isinmaya neden oldugu bilinmektedir. Iletisim sisteminin kullaniminin üzerinden 15 yil geçmesi ve insanlarin uzun süreli cep telefonu kullanmalari sonrasinda daha saglikli bilgiler elde edildi. Bugün cep telefonlarindan yayilan dalgalarin beyin hücrelerinin çekirdeklerinde bulunan genlerin DNA zincirlerinde kirilmalara neden oldugu, bunun da tümör olusumuna ana sebep oldugu bildirilmektedir.

Telsiz telefonlara dikkat!

Cep telefonlarinin neden oldugu benzer problemler telsiz telefonlarda da yasanmaktadir. Uzun mesafede etkili olmasi amaciyla daha güçlü dalga boylarina sahip telefonlar üretilmekte ve bu durum bazi sorunlari da beraberinde getirmektedir. Son yapilan bilimsel çalismalar sonucunda, cep telefonuyla sürekli konusulan taraftaki beyin yarim küresinde 10 yil sonunda beyin tümörü görülme sikliginda az da olsa artis tespit edilmistir.

Özellikle isitme siniri ile beraber seyreden denge sinirinin kilifindan gelisen nörinomlarda artis daha fazladir. Beynin arka bölümüne beyin sapina komsuluk yapan bu tümöral olusumlar, iyi huylu olmalarina ragmen sinire yaptigi baski ile isitme azalmasi ve yüzün o tarafinda felçlere kadar giden tablolari ortaya çikartmaktadir. Bugün için cep telefonu kullanma yüzdesi 15 yasinda geçlerde yüzde 60, 19 yasinda ise yüzde 95’ lere kadar çikmaktadir. Gençlerde bir telefon yerine bazen iki telefon da bulunabilmektedir. Ileriki yillarda gençlerimizde cep telefonlarinin ciddi bulgulari ortaya çikmadan bilgilendirilmesinde yarar var.

Kullanin ama bilinçli davranin

Sonuç olarak cep telefonlari günlük yasantimizin önemli bir parçasidir. Tamamen vazgeçmek mümkün degildir. Uzun süreli konusmamak ve kulaklikla kullanmak daha akillica görünmektedir. Cep telefonu üreten firmalarin, durumu göz önüne alarak gerekirse dalga boylarini ve enerji degerlerini degistirerek daha az zararli telefonlari üretmeyi planlamalari gerekmektedir. Telsiz telefonlarda kulakli olan modellerin üretimini beklemek ve bu sekilde kullanmak çok daha uygun olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası