Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! SINAV KAYGISININ FAZLASI BASARISIZLIK GETIRIYOR...

Sinav gününe az kaldi. Ögrencilerde stres had safhaya ulasti. Ancak uzmanlar uyariyor; sinav kaygisinin azi motive ediyor fazlasi da basarisizlik getiriyor...

Büyük sinava kisa bir süre kala ögrenciler bugünlerde daha fazla karin agrisi, heyecan ve öfke yasiyorlar. Bu dönemde yasanan asiri kaygi ögrencinin sinavdaki basarisini olumsuz yönde etkiliyor. Ancak birkaç küçük tüyoyla sinav kaygisini azaltmak mümkün. Anadolu Saglik Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz, sinav kaygisinin azaltilmasi için küçük tüyolar verdi.

Sinav kaygisinin belirtileri nelerdir?

Sinav kaygisinin belirtilerini birkaç baslik altinda toplayabiliriz.

Zihinsel belirtiler: Olumsuz düsünceler, “Basaramayacagim, rezil olacagim” korkusu, çesitli düsüncelere takilip kalma, unutkanlik, dikkatini toplamada ve sorulari anlamada zorluk, konulari hatirlamakta güçlük çekme, kararsizlik.

Fizyolojik belirtiler: Kalp çarpintisi, nefes alip veriste hizlanma, kaslarda gerginlik, agiz kurulugu, terleme, üsüme, titreme, ates basmasi, ellerin terlemesi ve titreme, karin agrisi, bulanik görme.

Duygusal belirtiler: Gerginlik, sinirlilik, karamsarlik, hata yapma korkusu, yetistirememe endisesi, zamani az bulma, panik, karistirma, kaydirma, güvensizlik ve çaresizlik duygusu, bikkinlik, mutsuzluk.

Davranissal belirtiler: Öfke davranislari, kisilerle, sorularla inatlasma, ders çalismayi birakma, sinavi yarim birakma, ders çalismayi erteleme, sinava girmeme,okula dershaneye gitmeme, bahane bulma (Seneye tekrar girerim, senin yüzünden çalisamadim- kazanamadim gibi) .

Sinav kaygisiyla bas etmek için ögrencilere neler önerirsiniz?

Son anda sinava hazirlanmayin.

OKS ve ÖSS sinavlari uzun süreli ve sistemli, düzenli çalismayi gerektiren sinavlardir ancak hala yeterli süre var. Artik hiç bilmediginiz veya yetismeyecek konulari degil, bildiginiz fakat eksiginiz olan konulari çalisin. Mutlaka konuyu çalistiktan sonra 15-20 soruluk test çözün. Test çözmeyi arttirin, sözel derslerde konu çalisarak degil test çözerek netleri arttirabilirsiniz.

Haftalik ve günlük çalisma programi yapin.

Programinizin olmasi hangi konuya çalisacaginizi bilmeniz anlamina gelir. Bu da kaygiyi azaltir.

Çalisirken ara verin.

Dersler arasinda çok uzun molalar vermeyin.Her seferinde dikkatin toplanmasi güçtür.

Molalarinizi da planlayin.

Çalisirken her saat basi 10 dk. ve her iki saatte bir yarim saatlik mola vermek uygun olacaktir. Uzun molalarda yemek yiyebilir, gazete okuyabilir, odanizi düzenleyebilirsiniz.

Düzenli uyuyun.

Günde en az 7-8 saat uyuyun.

Iyi ve düzenli beslenin.

Kaygi ile basa çikmada dogru ve dengeli beslenme çok önemlidir. Seker, hamur isi, kahve, çay, sigara, kaygiyi arttirir. Protein agirlikli et, süt, yumurta, baklagiller, sebze, bol meyva, kepekli ürünler tüketmeye dikkat edin, bol su için.

Pozitif düsünün.

Olumlu düsünmenin gücü, kaygiyi kontrol eder ve azaltir.

Kendinizi kendinizle karsilastirin.

Gereklilik içeren cümleler yerine bilirimli cümleler ile düsünmeye özen gösterin (Yapabilirim, ögrenebilirim, çözebilirim gibi)

Gevseme egzersizi yapin.

Nefes egzersizi yaparak bedeninizi ve zihninizi gevsetin, beden gevsekse zihin daha iyi çalisir. Dikkatin bittigini hissettiginiz anda nefes egzersizi yapin

En önemlisi; kendinize güvenin!

Gevseme egzersizlerine bir örnek verir misiniz?

Burundan nefes alin. Ama bu bir karin nefesi olmak zorunda sadece akciger degil. Nefesinizi birkaç saniye tutun ve agizdan yavasça iyice vererek gevseyin. Bunu düzenli bir sekilde yapin. Çünkü vücudumuzun stresli durumlarda gevseme egzersizini devreye sokabilmesi için buna alismasi, bunu refleks haline getirmesi gerekir. Dolayisiyla baslangiçta düzenli ve bilinçli bir sekilde yapilmalidir. Bunu günde 5 kere yapin. Sinav sirasinda konsantrasyonunuz bozuldugunda da gevseme egzersizleri yapabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası