Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genetik Hastaliklar Türkleri Vuruyor

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Tibbi Biyolojik Bilimler Bölümü Baskani Prof.Dr. Turgut, Ulutin Insan Genom Projesi ile birlikte genetikte son yillarda basdöndürücü hizla gelismeler yasandigini anlatarak, gen tedavisi için yeni ilaçlarin üretilecegini ve mevcut ilaçlarin yavas yavas piyasadan çekilecegini kaydetti.

''Tibbi Biyolog'' ünvani veren Türkiye'de tek bölüm olduklarini ifade eden Prof. Dr. Ulutin, DNA analizinin yapilabildigi moleküler laboratuvarlarinin bulundugunu ve bununla birlikte genetik danismanlik hizmeti verdiklerini dile getirdi.

''Bu toplumun genetik havuzu, akraba evliligi gibi nedenlerden ötürü zengin. Dünyada hiç rastlanmayacak çok nadir genetik hastaliklara da rastlamak mümkün. Ama 'burada ne yapiliyor' denildigi zaman, büyük çapli temel bilim projelerine Türkiye'nin katkida bulunmasi ekonomik nedenlerden dolayi güçtür. Bununla birlikte kendi toplumuna yönelik tarama testleri olusturma asamasinda, bazi genetik hastaliklari taramaya çalisiyor. Bilinen hastaliklarin Türkiye'ye özgümutasyonlari var mi? Arastiriliyor. Bize, son 3 yil içerisinde genetikdanismanlik için 7 bin kisi basvurdu''

Özellikle çocuk yapmayi düsünen 35 yas ve üzeri kadinlarin genetik danismanlik hizmeti almalari gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Ulutin, bu kadinlarin mutlak suretle aile öykülerini bilmeleri gerektigini kaydetti.

Ikinci riskli grubun çalisma alanlariyla ilgili olduguna isaret eden Prof. Dr. Ulutin, söyle devam etti:

''Röntgende çalisan insanlarin, radyoaktif maddeye maruz kalan insanlarin mutlaka incelenmesi lazim. Bu kisilerde özellikle kansere neden olan bir takim mutasyonlar oluyor. Meslek gruplariyla ilgili sorunlar yillar sonra çikabiliyor. Bir grup tersane isçisiyle bir çalisma yaptik ve çogunda kursun zehirlenmesi çikti. Hiçbiri bilmiyor. Zaman içinde kursun zehirlenmesi kansere yol açabiliyor.''

Akraba evliligi yapanlarin kesinlikle genetik danismanlik hizmeti almasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Ulutin, hamilelik esnasinda, ilaç, sigara ve alkol kullanilmamasi gerektigine dikkat çekti.

Prof. Dr. Ulutin, ''yogun stresin'' de bir takim mutasyonlara yol açabilecegini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası