Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin gözü biyonik göze kilitlendi!

Türkiye’de saglik alaninda bir ilke daha imza atildi. Dünyagöz Hastaneler’i tarafindan düzenlenen 1. Biyonik Göz Sempozyumu’nda dünyada 42 milyon kisiyi yakindan ilgilendiren biyonik göz ile ilgili tüm gelismeler açiklandi.

Görme engellileri karanliktan kurtaracak teknoloji olarak adlandiran biyonik gözün islendigi sempozyuma Biyonik Göz konusunda arastirma yapan Prof. Dr. Makato Tamai (Japonya) ve Doç. Dr. Rajat Agrawal (A.B.D), katildi.

Swissotel’de gerçeklestirilen sempozyuma göz doktorlarinin ve halkin ilgisi büyük oldu. Yaklasik 5 saat süren bilimsel sempozyumda biyonik göz ile ilgili dünyada yapilan arastirmalarin dünü, bugünü ve gelecegi hakkinda bilgi verildi. Sempozyumda ayrica Doç. Dr. Yusuf Durlu ve Prof. Dr. Cengiz Aras da birer sunum yaptilar.

Biyonik göz çok yakinda herkesin hizmetinde!

Sempozyumda yaptigi konusmada yapay görmeyi olusturan yeni teknolojilerin gelisme sürecinin çok hizlandigini belirten Japonya Tohoku Üniversitesi’nden Prof. Dr. Makoto Tamai, özellikle gen teknolojisinin, tavukkarasi gibi kalitsal retina hastaliklarin tedavisinde kullanilmasinin çok yakinda baslayacagini ve bu konuda yapilan çalismalarin sonuçlanarak yaygin klinik uygulamalara geçecegini söyledi. Gen teknolojisini kullanarak yapilan tedavilerin amacinin hastalikli genin yerine saglikli genin yer degistirmesi oldugunu ifade eden Prof. Tamai, tavukkarasi hastalarinda çok yakinda görme artisi saglamanin mümkün oldugunu belirtti.

Amerika Birlesik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi Doheny Göz Enstitüsü’nden Doç. Dr. Rajat Agrawal ise biyonik göz çalismalarinin, görme siniri saglam olan fakat görme duyusunu, yitirmis kisilerde öncelikle basarili olacagini ifade etti. Doç. Dr. Agrawal, Epiretinal implant olarak adlandirilan biyonik gözün görme engelli kisiler için çok büyük bir gelisme oldugunu, yöntemin tavukkarasi hastalarinda da uygulandiktan sonra kisilerin çevresindeki cisimleri rahatlikla seçebildigini belirtti. Doç. Dr. Agrawal sempozyumda ayrica biyonik göz çalismalarinin basariya ulastigi hastalar ile yapilan video kayitlari doktorlar ve halk ile paylasti.

Doç. Dr. Yusuf Durlu ise Biyonik Göz Sempozyumu’nun bu konuda isim yapmis, uluslararasi alanda taninan konunun uzmani doktorlari bir araya getirdigini ifade etti. Biyonik Göz konusunun ülkemizde ilk kez bir toplantida islendigini, bu toplantinin amacinin göz hekimlerini ve biyonik göz uygulanacak hasta adaylarini aydinlatilmasi oldugunun altini çizen Durlu yakin gelecekte çalismalarin bir yaginin da Türkiye’de olabileceginin ifade etti.

Sempozyuma görme engellilerden yogun ilgi!

Sempozyum sonrasinda düzenlenen Halk Semineri’ne görme engelli vatandaslarin yogun ilgi gösterdigi dikkat çekti. Yaklasik 500 kisinin takip ettigi sempozyumda görme engelliler özel gösterilerle hem doktorlari hem de halki etkiledi. Kerim ve Selim Altinok kardesler kisa bir müzük dinletisi ile sempozyuma farkli bir renk katti. Görme engelli vatandaslara Dünyagöz tarafindan özel olarak Braile Alfabesinde hazirlanan Biyonik Göz Kitapçigi hediye edildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası