Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Türkiye’deki saglik sektörü büyük yara alacak”

Özel Hastaneler Dernegi Baskani Muharrem Usta, “Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Kanunu’nun 73 üncü maddesinde yapilan degisiklikle kamuya ait hastaneler disinda sözlesmeli özel saglik kuruluslarinca sunulan hizmete ek olarak alinabilecek ücretin Bakanlar Kurulu karariyla yüzde 30 ile sinirlandirilmasi, saglik sektörüne büyük zarar verecektir” diye konustu.

Muharrem Usta, “Maliyet analizleri dogru yapilmadan alinan kararla yasalasan sinirlandirma, ülkemizde ‘özel kamu hastaneleri’ dönemini baslatacaktir. Bu durum özel saglik sektörünün hem kendi içinde hem de kamu ile yapmis oldugu rekabeti ortadan kaldircaktir. Rekabetin ortadan kalmasiyla saglik sisteminde son yillarda hafizamizdan silinen kötü ve kalitesiz dönemin tekrar geri dönmesi kaçinilmaz olacaktir” dedi.

Bakanlar Kurulu'nun 29 Mayis 2008 tarihli, kamu idaresi saglik hizmeti sunuculari disindaki vakif üniversiteleri dahil sözlesmeli saglik hizmeti sunucularinca, Saglik Hizmetleri Fiyatlandirma Komisyonunca belirlenen saglik hizmetleri bedeline ek olarak alinabilecek ilave ücretin belirlenmesine iliskin ekli kararin yürürlüge konulmasina dair kararinin Resmi Gazete'de dün yayimlanarak yürülüge girdigini hatirlatan OHSAD Baskani Muharrem Usta, “Kanunda yapilan degisiklikle, vakif ve özel saglik kuruluslarinin SGK kapsamindaki hastalardan alacak ek katki payinin Saglik Hizmetleri Fiyatlandirma Komisyonunca belirlenen saglik hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30'una kadar ilave ücret alabilecek” dedi.

Saglik reformu kapsaminda 2004 yilindan beri sosyal güvenlik kurumlarinin özel sektörden aldiklari hizmette fark uygulamasi yapildigini söyleyen Usta, “Kamu hastanelerinin yatirim, tibbi cihaz, kira, doktor ve personel maaslari gibi sübvansiyonlarinin olmasi nedeni ile SGK nin hizmet aliminda kullandigi fiyat tarifesi kamu hastaneleri içindir. Ayni tarifenin özel hastanelere de kullanilmasi nedeni ile özel hastanelerin kamuda var olan sübvansiyonlara karsilik fark almalari serbest birakilmistir” dedi.

OHSAD Baskani Muharrem Usta açiklamasini söyle sürdürdü:

“50 bin metrekare kapali alan ve 200 yatakli bir özel hastane ayni konumda hizmet veren bir kamu hastanesi ile kiyaslandiginda yatirim (amortisman ve finansman) kira, kamu tarafindan ödenen personel giderlerinin toplamindan olusan sübvansiyon yillik 27 – 40 milyon YTL’dir. Böyle bir hastanenin yapabilecegi maksimum cironun 70 milyon YTL oldugu düsünülürse özel hastanenin alacagi % 30’luk fark ile sübvansiyondan gelen açigini kapamasi mümkün degildir.

Kamudaki sübvansiyonlari dengelemek için özelin almis oldugu farklari minimize ederek olusacak yükü SGK ya yükleyerek ve farkin alinmamasi sonucu ortaya çikacak olan saglik tüketiminin artmasindan gelecek bir baska yükü de SGK nin tasiyacagini düsünürsek SGK nin bunun altindan kalkmasinin mümkün olmadigi anlasilir. Bu durum, var olan erken emeklilik felaketinden farkli bir sey olmayacaktir.”

“SGK , maliyet analizini dikkate almali”

Muharrem Usta, “Maliye Bakanligi tarafindan baslatilan ve Yüksek Planlama Kurulu (YPK) tarafindan onaylanan Maliyet Anali ziproje sonuçlanmistir. Artik kamunun kendisinin yaptirmis oldugu bu projenin sonuçlarini uygulamaya koymasini beklemekteyiz” diye konustu.

Kamu – özel hastaneler arasindaki maliyet analizleri ve maliyet farkinin ortaya çikarilmasi için Saglik Bakanligi, SGK, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, Hacettepe Üniversitesi tarafindan ( HÜAP Projesi), baslatilmis olan projenin 3 yili askin süredir devam ettigini ve isin zorlugu nedeni ile ancak bitirilebildigini ifade eden Usta, “Bu çalisma sonuçlari ortaya çikmis olup 50 hastanenin verilerini esas almistir. Bu çalismaya ait sonuçlarin bir an önce sektörle paylasilmasi ve çagdas bir çok ülkede uygulanmakta olan bu sistemin artik Türkiye’de de SGK tarafindan dikkate alinmasi gerekir. Kamu ile anlasma yapmak istemeyen özel hastanelerin SGK ile brans bazinda anlasma yapmasinin ve bu hastanelerde tedavi olacak hastalara yazilan reçete bedellerinin SGK tarafindan ödenmesinin önü açilmalidir. Mevcut yasa degisikligi ile farkin % 30 ile sinirlandirilmasi , hastanelerin bütçe dengelerini altüst edecek olup gelir ve gider açisindan ciddi bir sorun teskil edecektir.Özel sektörün sunmus oldugu maliyet analizleri de kesinlikle dikkate alinmamistir” dedi.

Yeni fiyat tarifesi sart

“Bakanlar Kurulu kararinda geçen Fiyat Tespit Komisyonunun belirleyecegi ücretlerin, kamu tarafindan yürütülmekte olan HÜYAP maliyet analizi çalismasinin ortaya çikmis olan sonuçlari da dikkate alinarak sekillenmesi ve bu çerçevede yeni bir fiyat tarifesi hazirlamasi gerekir” diyen OHSAD Baskani Usta, “Yeni bir fiyat tarifesi hazirlanmasi gereginin yasa metninde de bir zorunluluk olarak bulundugu gözden kaçirilmamalidir. Bunlar dikkate alinmadan uygulanacak % 30 sinirlamasinin hiç bir bilimsel temeli olmayacaktir” diye konustu.

Yürürlüge giren yasa degisikliginde alinan katki payinin snirlandirilmasi ile katki payi aliminin yasaklamasinin arasinda anlamli bir fark olmadigina deginen OHSAD Baskani, “Fark ödemek kontrol etmek anlamina da geldiginden yasa tasarisindaki durumun gerçeklesmesi halinde saglik hizmet tüketimi olaganüstü artacaktir. Bu yükü SGK nin tasimasi mümkün degildir. (Yaklasik yillik 3 – 4 milyar YTL lik ek yük ortaya çikacaktir) Dolayisi ile % 30 gibi bir sinirlama sistemi çok zora sokacak olup, direk müdahale anlamina gelmektedir. Saglik sektörüne büyük zarar verecektir” dedi.

Maliyet analizleri dogru yapilmadan yasalasan sinirlandirmanin, ülkemizde ‘özel kamu hastaneleri’ni dönemini baslatacagi uyarisinda bulunan Usta, “Bu durum özel saglik sektörünün hem kendi içinde hem de kamu ile yapmis oldugu rekabeti ortadan kaldircaktir. Rekabetin ortadan kalmasiyla saglik sisteminde son yillarda hafizamizdan silinen kötü dönemin tekrar geri dönmesi kaçinilmaz olacaktir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası