Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTA BINA SENDROMU

“DIKKAT.... Yasadiginiz bina sizi hasta ediyor olabilir! Giderek artan klima kullanimi bina içerisinde hava iritasyonuna ve çesitli hastaliklara yol açiyor. Özellikle son 10 yilda bu hastaliklarda büyük bir artis var.”

Yasadigimiz binalarda giderek artan boyutlarda klima kullanilmasi artik günlük hayatin vazgeçilmez bir parçasi olarak karsimiza çikmaktadir. Özellikle büyük binalarin akcigerleri olarak nitelendirilebilecek bu havalandirma sistemleri bina disindaki havayi alarak temizlemekte, isitmakta veya sogutmakta, filtrelemekte, nemlendirmekte ve bina içerisindeki sirkülasyonunu saglamaktadir. Havalandirma sistemlerinin standartlarin altinda kalmasiyla bina içerisindeki hava iritasyona ve çesitli hastaliklara yol açabilmektedir. “Hasta bina sendromu” olarak adlandirilan bu sorunlara son 10 yil içerisinde giderek artan siklikta karsilasmaktayiz. Global isinmanin getirdigi sorunlarin eklenmesiyle yasadigimiz binalarin insaat ve havalandirma sistemleri kalitesinin önemi giderek artmistir. Havalandirma yada klima sistemlerinin bakimida özellikle çok önem tasimakta filtreleri düzenli olarak temizlenmeyen havalandirma sistemleri zamanla bir mikrop yuvasina dönüsebilmektedir.

Hasta binalarda yasayan tüm insanlar hasta olmamakta; insanlarin bagisiklik sistemi ve direk temas önemli rol oynamaktadir. Hasta bina sendromunun insanlarda yarattigi saglik sorunlari çok genis bir yelpaze içerisinde bulunmaktadir ve çogunlukla insanlar sikayetlerden sadece bir veya birkaçini hissetmektedirler. Hatta bazi sikayetler o kadar hafiftir ki insanlar saglik sorunuyla karsi karsiya olduklarini farketmeyebilirler. Insanlar binayi terkettikten sonra bazi sikayetlerinin kayboldugunu farkediyorlarsa hasta bina sendromu yasadiklarini söylemek mümkündür.

Havalandirma sorunlarinin insanlarda yarattigi sikayetleri 4 ana grupta toplamak mümkündür:

Gözlerde, ciltte, burun ve bogazda kuruluk

Gözlerde ve burunda allerjik reaksiyonlara benzer sulanma ve akinti ( çeliskili

görünmekle birlikte hem kuruluk hemde asiri salgi sorunlari görülebilmektedir)

Astim vari solunum sikintilari

Yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklugu, basagrisi gibi genel sikayetler

Bu sikayetlerin giderilememesi durumunda ise sorun artarak büyüyecek ve doktora basvurulmasi gerekecektir. Bu yazimizda daha çok insanlari Kulak-Burun-Bogaz (KBB) doktoruna basvurmaya iten havalandirma sorunlari yüzünden gelisen hastaliklar üzerinde durulacaktir. KBB sorunlari disinda cilt ve göz rahatsizliklari, akciger hastaliklari, allerjik reaksiyonlar, basagrisi ve psikolojik sorunlara rastlanilabilmektedir.

KBB olarak burun ve bogaz baslica rahatsizliklarin görüldügü iki bölgedir:

Burun rahatsizliklari: Solunan hava kuru ise burun içerisindeki hafif islak olan dokular kuruyarak kabuklanma, kuruma ve tikaniklik hissine yol açar. Yada burun içerisindeki bu doku irite olur ve asiri salgi yapmaya baslar böylece burun kasintisi, akinti ve tikaniklik gibi allerjik burun nezlesini düsündüren sikayetler ortaya çikar. Burunda ki bu degisiklikler burun ve sinüs bölgelerinde enfeksiyon gelisme riskini artirir ve daha önceden sinüs sorunlari olan hastalarda kendisini sinüzit olarak gösterir. Kis aylarinda sik görmeye alistigimiz sinüzit olgularinin yaz aylarinda da giderek artan boyutlarda karsimiza çikmaya baslamasinin ana sebebi bu havalandirma (klima) sorunlari olmaktadir. Sonuçta ihmal edilir ve tedavisi aksatilirsa cerrahiye kadar giden sinüzit olgulariyla karsilasmak mümkündür.

Bogaz rahatsizliklari: Bogaz ve girtlak dokusunun solunan hava nedeniyle kurumasi sonucunda bogaz kurulugu, bogazda yabanci cisim hissi, bogaz agrisi, ses kisikligi ve kronik kuru bir öksürük ortaya çikabilir. Bu reaksiyonlar bazen o kadar agirlasabilir ki bogazda her yutkunmada yirtilirmiscasina bir agri hissedilir.

Bu durumda hemen ortamdan-binadan uzaklasilmali ve enfeksiyon açisindan degerlendirilmek üzere bir doktora basvurulmalidir.

Havalandirma ve klimaya bagli hastaliklarin giderek yayginlasmasi is ve güç kaybina; giderek artan bir ekonomik kayba neden olmaktadir. Bu nedenle bina yapim asamasinda ve sonrasinda havalandirma sistemlerinin bakimina özen gösterilmesi, zaman zaman bu ortamlardan uzak durulmasi, bu ortamlarda bulunan süre içerisinde sik su içilmesi hastaliklardan korunmak açisindan önem tasimaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kulak – Burun – Bogaz
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası