Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTA BINA SENDROMU

“DIKKAT.... Yasadiginiz bina sizi hasta ediyor olabilir! Giderek artan klima kullanimi bina içerisinde hava iritasyonuna ve çesitli hastaliklara yol açiyor. Özellikle son 10 yilda bu hastaliklarda büyük bir artis var.”

Yasadigimiz binalarda giderek artan boyutlarda klima kullanilmasi artik günlük hayatin vazgeçilmez bir parçasi olarak karsimiza çikmaktadir. Özellikle büyük binalarin akcigerleri olarak nitelendirilebilecek bu havalandirma sistemleri bina disindaki havayi alarak temizlemekte, isitmakta veya sogutmakta, filtrelemekte, nemlendirmekte ve bina içerisindeki sirkülasyonunu saglamaktadir. Havalandirma sistemlerinin standartlarin altinda kalmasiyla bina içerisindeki hava iritasyona ve çesitli hastaliklara yol açabilmektedir. “Hasta bina sendromu” olarak adlandirilan bu sorunlara son 10 yil içerisinde giderek artan siklikta karsilasmaktayiz. Global isinmanin getirdigi sorunlarin eklenmesiyle yasadigimiz binalarin insaat ve havalandirma sistemleri kalitesinin önemi giderek artmistir. Havalandirma yada klima sistemlerinin bakimida özellikle çok önem tasimakta filtreleri düzenli olarak temizlenmeyen havalandirma sistemleri zamanla bir mikrop yuvasina dönüsebilmektedir.

Hasta binalarda yasayan tüm insanlar hasta olmamakta; insanlarin bagisiklik sistemi ve direk temas önemli rol oynamaktadir. Hasta bina sendromunun insanlarda yarattigi saglik sorunlari çok genis bir yelpaze içerisinde bulunmaktadir ve çogunlukla insanlar sikayetlerden sadece bir veya birkaçini hissetmektedirler. Hatta bazi sikayetler o kadar hafiftir ki insanlar saglik sorunuyla karsi karsiya olduklarini farketmeyebilirler. Insanlar binayi terkettikten sonra bazi sikayetlerinin kayboldugunu farkediyorlarsa hasta bina sendromu yasadiklarini söylemek mümkündür.

Havalandirma sorunlarinin insanlarda yarattigi sikayetleri 4 ana grupta toplamak mümkündür:

Gözlerde, ciltte, burun ve bogazda kuruluk

Gözlerde ve burunda allerjik reaksiyonlara benzer sulanma ve akinti ( çeliskili

görünmekle birlikte hem kuruluk hemde asiri salgi sorunlari görülebilmektedir)

Astim vari solunum sikintilari

Yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklugu, basagrisi gibi genel sikayetler

Bu sikayetlerin giderilememesi durumunda ise sorun artarak büyüyecek ve doktora basvurulmasi gerekecektir. Bu yazimizda daha çok insanlari Kulak-Burun-Bogaz (KBB) doktoruna basvurmaya iten havalandirma sorunlari yüzünden gelisen hastaliklar üzerinde durulacaktir. KBB sorunlari disinda cilt ve göz rahatsizliklari, akciger hastaliklari, allerjik reaksiyonlar, basagrisi ve psikolojik sorunlara rastlanilabilmektedir.

KBB olarak burun ve bogaz baslica rahatsizliklarin görüldügü iki bölgedir:

Burun rahatsizliklari: Solunan hava kuru ise burun içerisindeki hafif islak olan dokular kuruyarak kabuklanma, kuruma ve tikaniklik hissine yol açar. Yada burun içerisindeki bu doku irite olur ve asiri salgi yapmaya baslar böylece burun kasintisi, akinti ve tikaniklik gibi allerjik burun nezlesini düsündüren sikayetler ortaya çikar. Burunda ki bu degisiklikler burun ve sinüs bölgelerinde enfeksiyon gelisme riskini artirir ve daha önceden sinüs sorunlari olan hastalarda kendisini sinüzit olarak gösterir. Kis aylarinda sik görmeye alistigimiz sinüzit olgularinin yaz aylarinda da giderek artan boyutlarda karsimiza çikmaya baslamasinin ana sebebi bu havalandirma (klima) sorunlari olmaktadir. Sonuçta ihmal edilir ve tedavisi aksatilirsa cerrahiye kadar giden sinüzit olgulariyla karsilasmak mümkündür.

Bogaz rahatsizliklari: Bogaz ve girtlak dokusunun solunan hava nedeniyle kurumasi sonucunda bogaz kurulugu, bogazda yabanci cisim hissi, bogaz agrisi, ses kisikligi ve kronik kuru bir öksürük ortaya çikabilir. Bu reaksiyonlar bazen o kadar agirlasabilir ki bogazda her yutkunmada yirtilirmiscasina bir agri hissedilir.

Bu durumda hemen ortamdan-binadan uzaklasilmali ve enfeksiyon açisindan degerlendirilmek üzere bir doktora basvurulmalidir.

Havalandirma ve klimaya bagli hastaliklarin giderek yayginlasmasi is ve güç kaybina; giderek artan bir ekonomik kayba neden olmaktadir. Bu nedenle bina yapim asamasinda ve sonrasinda havalandirma sistemlerinin bakimina özen gösterilmesi, zaman zaman bu ortamlardan uzak durulmasi, bu ortamlarda bulunan süre içerisinde sik su içilmesi hastaliklardan korunmak açisindan önem tasimaktadir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kulak – Burun – Bogaz
Doç. Dr. Tan Ergin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası