Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTEYEN HERKES SIGARAYI BIRAKABILIR

SIGARA IÇEN KISI, ASLINDA HER GÜN YATINCA SIGARAYI BIRAKMIS OLUYOR. DOLAYISIYLA SIGARAYI BIRAKMAK ZANNEDILDIGI KADAR ZOR DEGIL. SIGARAYI BIRAKTIGINDA KIMSE HASTA OLMUYOR

Dünya Sigarasiz Günü nedeniyle Tibbi Onkoloji Dernegi tarafindan Istanbul’da düzenlenen basin toplantisinda, sigara ve zararlarindan, güncel gelismelere, yasanin uygulanmasina kadar pek çok konuya iliskin önemli açiklamalar ortaya kondu.

Tibbi Onkoloji Dernegi Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek sigaranin yapay bir afet olduguna deginerek, Dünya nüfusuna bakildiginda yaklasik 1.25 milyar kisinin sigara bagimlisi oldugunu, bunlardan 5.4 milyon kisinin her sene öldügünü belirterek “Sigara birakmak çok zor, sigarayi biraktiginiz zaman çok ciddi sikintilariniz olur gibi bir takim söylentiler devamli bilinçaltimiza pompalaniyor. Aslinda sigarayi birakmak çok kolay. Çünkü sigara içen kisi, uyuyarak her gün sigarayi birakiyor, yatinca sigarayi birakmis oluyor. Dolayisiyla sigarayi birakmak zannedildigi kadar zor degil. Sigarayi biraktiginda kimse hasta olmuyor. Ufak tefek sikintilar mutlaka olacaktir. Herkes çok yakin buldugu birseyden vazgeçtigi zaman mutlaka sikinti yasayacaktir. Dolayisiyla öncelikle sigarayi birakmanin çok zor oldugu kanisindan kurtulmamiz gerek” dedi.

Prof. Dr. Sevil Bavbek, “Eriskinlerin, hastalikla dogrudan ya da dolayli olarak karsilasmis kisilerin sigarayi birakmasi çok kolay oluyor. Tüm dünyada artan bir trend var; saglikli yasam. Özellikle ABD bu konuda çok basarili, sigara içimini kontrol altina almis durumdalar” seklinde konustu. Bavbek, sigaranin bir madde bagimliligi olduguna da dikkat çekerek “Sigara gerçekten bir madde bagimliligidir. Çünkü sigarayi çekiyorsunuz ve saniyede beyninizde bir uyari oluyor. Sonra hep o uyariyi ariyorsunuz. Daha light sigarada daha derin çekiyorsunuz, daha çok içiyorsunuz. Bu kanitlanmis bir sey. Light sigaralar daha derin çekildigi için daha uç yollarda kanser yapiyor” diyerek sözlerini noktaladi.

GÜNDE 40 MILYON DOLARLIK SIGARA IÇILIYOR

Tibbi Onkoloji Dernegi Baskan Yardimcisi Prof. Dr. Ahmet Demirkazik ise çarpici istastikler verdi. Demirkazik, Türkiye’de yaklasik 17 milyon sigara içicisi var. Günde 40 milyon dolarlik sigara içiliyor. Bunun yillik maliyeti ise 15 milyar dolar. Türkiye’deki ilaç pazarinin 10 milyar dolar civarinda oldugunu düsünürsek, tüketilen sigara pazari ilaçtan çok daha fazla. Sigaraya çok daha fazla para harcaniyor. Üstelik bir de kaybettirmeye basliyor. Sigara nedeniyle insanlar hasta oluyorlar. Sadece sigaraya bagli hastaliklar nedeniyle saglik harcamasi ise 3 milyar dolar civarinda. Buna is gücü kaybi ve bagli kayiplar dahil degil. Sigaraya bagli biraz karamsar bir rakam verecegim; Türkiye’de yilda 100 bin kisiden fazla insan kaybediliyor, 10 bin civarinda da pasif içici var, onlar da ciddi hastaliklara sahip oluyorlar” seklinde konustu. Sigara kullaniminin gençler arasinda da hayli fazla olduguna deginen Prof. Dr. Demirkazik, Türkiye’de üniversite ögrencilerinin %50-70’i sigara bagimlisi oldugunu ve bunlarin %70’inin sigaraya üniversitede basladigini, 11-13 yas grubu çocuklarin da %11’inin bagimli oldugunu dile getirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası