Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE YAZ AYLARI, SPOR ve SEYAHAT

“Yazin kendisini iyiden iyiye hissettirdigi su siralar, VKV Amerikan Hastanesi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Alper Mumcu, hamile bayanlari yazi en rahat biçimde geçirmeleri ve hamilelik sirasinda yapabilecekleri sporlar hakkinda bilgilendiriyor.”

Hamilelik sirasinda yapilabilecek en uygun sporlar nelerdir?

Hamilelik sirasinda yapilabilecek sporlardan en uygunu yürüyüstür, ikinci sirada ise yüzmek gelir. Yüzme esnasinda kol, bacak ve karin bölgesinde bulunan bütün kas gruplari çalistirilir. Kalp atim hizi ve alinan oksijen miktari arttigi için dolayisi ile bebege giden oksijen miktarinda da artis söz konusudur. Yüzmeyi gebelikteki en uygun spor dali haline getiren faktör ise yaralanma tehlikesinin olmamasidir. Yüzme bilen bir kisinin suda kendi kendini yaralamasi, düsmesi ve bir yerlere çarpmasi neredeyse olanaksizdir. Bir baska avantaji ise kisinin kendisini agirliksiz hissetmesidir. Bu özellikle gebeliginin son dönemlerinde olan kadinlar için psikolojik açidan oldukça önemlidir. Ayrica su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla isinmasi mümkün olmadigindan egzersizin bu tür olumsuz etkilerini ortadan kaldirmasi da bir baska avantajidir. Yapilan az sayida çalismada gebelikleri sirasinda düzenli yüzen kadinlarin kendierini daha az yorgun hissettikleri, daha güzel uyuduklari ve gebeligin getirdigi ruhsal ve fiziksel streslerle daha kolay basa çikabildikleri gösterilmistir.

Hamilelik sirasinda yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik öncesinde düzenli olarak yüzen kadinlar, daha önceki programlarina devam edebilirler. Ancak gebe kaldiktan sonra ilk kez denize girecekler biraz daha dikkatli olmak zorundadir. Öncelikle suya girmeden önce vücudu isitmak, yavas yüzmek ve dozu yavas yavas arttirmak gerekir. Gebeliginin ilk 3 ayinda bulunanlar için günde 20 dakika yüzmek yeterlidir. Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek gebelige bagli bulanti ve kusmalari azaltabilir ve günün geri kalan kisminin daha rahat geçirilmesine yardimci olabilir. Ikinci 3 aylik dönemde ise su eklem ve baglari destekleyerek bel ve sirt agrilarinin azalmasina yardimci olur. Bu dönemde daha önceki yüzme aliskanliklari aynen devam edebilir. Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakinca yoktur. Ancak vücudu fazla sikmayan, gebeler için tasarlanmis mayolari kullanmak gereklidir.

Karada yapilan kültür fizik hareketleri suda da yapilabilir. Bunun avantaji terlemeyi ve asiri isinmayi engellemesidir. Kültür fizik hareketleri yaparken suyun meme basi hizasinda olmasi en uygun derinliktir. Bu kural yüzerken de geçerlidir.

Özellikle sik sik kramp giren kadinlar boy hizasini geçmeyecek derinliklerde yüzmelidirler. Olasi bir kramp durumunda yardim alabilmek için suya tek basina girmemeye de özen gösterilmeli, nefes tutup çok uzun süre dalinmamalidir.

Hangi spor dallari hamileler için uygun degildir?

SCUBA DIVING:

Hamile ya da hamile kalmayi planlayan bir kadinin ise scuba diving (tüplü dalis) yapmasi kesinlikle sakincalidir. Dalis sirasinda kanda meydana gelen minik gaz kabarciklari eriskin bir insanda sorun yaratmazken akcigerlerini kullanamayan anne karnindaki bir bebek için hayati tehlike yaratabilir.

TÜPLE DALIS:

Öte yandan hamilelikte hareket yeteneginin azalmasi, solunum fonksiyonlarinin olumsuz etkilenmesi gibi nedenler de gebelik sirasinda tüplü dalis yapilmasinin karsisinda engel olusturur. Benzer sekilde yasanan basinç degisiklikleri de gebelik üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir.

SU KAYAGI/JET SKI:

Su kayagi, jet-ski gibi yaz sporlari da hamile kadinlarin kaçinmasi gereken aktivitelerdendir.

Hamile kadinlar günesten nasil korunmalidir?

Hamile kadinlarin direkt günes altinda kalmalari önerilmez. Mutlaka gölgede ve tercihen üzerilerinde t-shirt ile dinlenmeleri daha uygundur. Yüksek koruma faktörlü kremler kullanilmalidir. Yaz aylarinda ve özellikle plajda su kaybi her zamankinden fazla olacagindan sivi alimina azami dikkat göstermek gereklidir.

Hamilelerin seyahat etmesi sakincali midir?

Hamilelik seyahat etmeye engel bir durum degildir. Herhangi bir komplikasyon yoksa ve doktorunuz aksini belirtmedikçe her türlü ulasim araciyla seyahat edebilirsiniz.

Hamileler uçak yolculugu yapabilir mi? Seyahat ederken ne gibi önlemler alinabilir?

Hamilelik sirasinda da uçak yolculugu oldukça güvenlidir. Ancak seyahat edilecek uçagin kabin basinci ayarli olmasi gereklidir. Günümüzdeki hemen hemen tüm sivil uçaklarda kabin basinci ayarlidir. Hamilelik sirasinda araba, otobüs, uçak ya da trenle seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bazi noktalar vardir. Harhangi bir yerde uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolasimini etkiler ve ayak ile bileklerde sismelere neden olabilir. Bu nedenle her türlü yolculukta her 1.5-2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüs yapilmali ve kan dolasiminizi uyarilmalidir. Bu kisa yürüyüsler sirasinda bacaklara germe egzersizleri de yaptirilmalidir. Yolculuk sirasinda otururken de bazi germe hareketleri yaparak uzun süreli oturmanin olumsuz etkilerini azaltilabilir.

Bunun için oturur pozisyondayken bacaklarinizi iyice ileriye dogru uzatin, topuklariniz merkez olacak sekilde ayaginizi yavasça kendinize dogru kuvvetice çekerek baldir kaslarinizi gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi saga sola çevirin ve parmaklarinizi açip kapatin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası