Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILACA KARSI UYANIK OLUN!

“Ilaca karsi uyanik olmak”; ilaci yapanlar, satanlar, yazanlar, alanlar, kullananlar, bedelini ödeyenler için gerçekten yasamsal bir ifade niteligindedir. Bu baglamda ilaç firmalarinin, eczanelerin, hekimlerin, hastalarin, geri ödeme kurumlarinin “ilaca karsi uyanik olmak” eylemini gerçeklestirmeleri gerekiyor.

Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, Saglik Bakanligi, Ilaç sektörünün temsilcileri ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlügü’nün katkilariyla 04-06 Haziran 2008 tarihleri arasinda Antakya’da gerçeklestirilecek olan I. Ulusal Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Kongresi gerek Dünyadan, gerek ise ülkemizden konusunda en saygin ve yetkin isimleri biraraya getiriyor. Kongre, Antakya’da gerçeklestirilecek olan ilk ulusal bilmsel kongre olmasi sebebiyle de ayri bir önem arz ediyor.

Ilaçlar, hem hayatimizda vazgeçilemeyen, hem de verebilecegi zarar açisindan ciddi endise duyulan tüketim maddelerinin basinda gelmektedir. Bu endise, kimi zaman toplumsal krizlere yol açmaktadir.

Ilaçlara bagli sorunlar konusunda halkin bilinçli olmasi, yasadigi veya endise duydugu bu nevi sorunlari konunun muhatabi olan saglik meslegi mensuplarina iletmesi beklenmekte, hekim veya eczacinin da hastayi dogru yönlendirmesi istenmektedir. Ilaca bagli sorunlar nedeniyle yasanan tecrübelerden yola çikarak, gelecekte ilaç güvenliligi konusunda sürpriz yasamamak ve daha güvenli ilaç kullanimina hizmet etmek için sistematik bir yaklasima ihtiyaç duyulmaktadir. Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, ilaç güvenliligi konusunda yetkili taraflari bir araya getirerek kamu sagligi için en iyi karar ve yöntemlerin belirlenmesine zemin olusturmaktadir.

Ilaçlarin yan/advers etkilerine verilen önem nedeniyle, son yillarda tüm gelismis ülkelerde artan önlem ve düzenlemeler, ülkemizde de 2005 yilinda Saglik Bakanligi'nca yayinlanan yönetmelik ve kilavuzla ivme kazanmistir Ayni yil kurulan Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, bugüne kadar gerçeklestirdigi çesitli faaliyetleri ile konunun saglik meslegi mensuplarinca ögrenilmesi için çaba göstermistir.

Klinik Farmakoloji ve Eczacilik Bilimlerinin yanisira, tüm klinik dallardan hukuk, ekonomi gibi sosyal bilimlere multidisipliner karakteriyle süratle gelisen farmakovijilans, büyük bir ivme ile artan ilgi duyanlarinin sayi ve çesitliligi ile genis bir yelpazeye yayilmistir. Farkindaligin son yillarda büyük artis gösterdigi ve gelismis ülkelerdeki idari ilaç otoritelerinin karar süreçlerini etkileyen alanlardan belki de en önemlisi olarak Farmakovijilans, lisans düzeyindeki ögrencilerden, mesleklerinde deneyim sahibi profesyonellere kadar hemen herkesin ilgisini çekmektedir.

Dr. Seyfullah DAGISTANLI, Prof. Dr. Semra SARDAS, Doç. Dr. Ahmet AKICI

Kongre Düzenleme Kurulu Adina
Detayli bilgi için: www.farmakovijilansdernegi.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası