Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILACA KARSI UYANIK OLUN!

“Ilaca karsi uyanik olmak”; ilaci yapanlar, satanlar, yazanlar, alanlar, kullananlar, bedelini ödeyenler için gerçekten yasamsal bir ifade niteligindedir. Bu baglamda ilaç firmalarinin, eczanelerin, hekimlerin, hastalarin, geri ödeme kurumlarinin “ilaca karsi uyanik olmak” eylemini gerçeklestirmeleri gerekiyor.

Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, Saglik Bakanligi, Ilaç sektörünün temsilcileri ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlügü’nün katkilariyla 04-06 Haziran 2008 tarihleri arasinda Antakya’da gerçeklestirilecek olan I. Ulusal Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Kongresi gerek Dünyadan, gerek ise ülkemizden konusunda en saygin ve yetkin isimleri biraraya getiriyor. Kongre, Antakya’da gerçeklestirilecek olan ilk ulusal bilmsel kongre olmasi sebebiyle de ayri bir önem arz ediyor.

Ilaçlar, hem hayatimizda vazgeçilemeyen, hem de verebilecegi zarar açisindan ciddi endise duyulan tüketim maddelerinin basinda gelmektedir. Bu endise, kimi zaman toplumsal krizlere yol açmaktadir.

Ilaçlara bagli sorunlar konusunda halkin bilinçli olmasi, yasadigi veya endise duydugu bu nevi sorunlari konunun muhatabi olan saglik meslegi mensuplarina iletmesi beklenmekte, hekim veya eczacinin da hastayi dogru yönlendirmesi istenmektedir. Ilaca bagli sorunlar nedeniyle yasanan tecrübelerden yola çikarak, gelecekte ilaç güvenliligi konusunda sürpriz yasamamak ve daha güvenli ilaç kullanimina hizmet etmek için sistematik bir yaklasima ihtiyaç duyulmaktadir. Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, ilaç güvenliligi konusunda yetkili taraflari bir araya getirerek kamu sagligi için en iyi karar ve yöntemlerin belirlenmesine zemin olusturmaktadir.

Ilaçlarin yan/advers etkilerine verilen önem nedeniyle, son yillarda tüm gelismis ülkelerde artan önlem ve düzenlemeler, ülkemizde de 2005 yilinda Saglik Bakanligi'nca yayinlanan yönetmelik ve kilavuzla ivme kazanmistir Ayni yil kurulan Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, bugüne kadar gerçeklestirdigi çesitli faaliyetleri ile konunun saglik meslegi mensuplarinca ögrenilmesi için çaba göstermistir.

Klinik Farmakoloji ve Eczacilik Bilimlerinin yanisira, tüm klinik dallardan hukuk, ekonomi gibi sosyal bilimlere multidisipliner karakteriyle süratle gelisen farmakovijilans, büyük bir ivme ile artan ilgi duyanlarinin sayi ve çesitliligi ile genis bir yelpazeye yayilmistir. Farkindaligin son yillarda büyük artis gösterdigi ve gelismis ülkelerdeki idari ilaç otoritelerinin karar süreçlerini etkileyen alanlardan belki de en önemlisi olarak Farmakovijilans, lisans düzeyindeki ögrencilerden, mesleklerinde deneyim sahibi profesyonellere kadar hemen herkesin ilgisini çekmektedir.

Dr. Seyfullah DAGISTANLI, Prof. Dr. Semra SARDAS, Doç. Dr. Ahmet AKICI

Kongre Düzenleme Kurulu Adina
Detayli bilgi için: www.farmakovijilansdernegi.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası