Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILACA KARSI UYANIK OLUN!

“Ilaca karsi uyanik olmak”; ilaci yapanlar, satanlar, yazanlar, alanlar, kullananlar, bedelini ödeyenler için gerçekten yasamsal bir ifade niteligindedir. Bu baglamda ilaç firmalarinin, eczanelerin, hekimlerin, hastalarin, geri ödeme kurumlarinin “ilaca karsi uyanik olmak” eylemini gerçeklestirmeleri gerekiyor.

Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, Saglik Bakanligi, Ilaç sektörünün temsilcileri ve Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlügü’nün katkilariyla 04-06 Haziran 2008 tarihleri arasinda Antakya’da gerçeklestirilecek olan I. Ulusal Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Kongresi gerek Dünyadan, gerek ise ülkemizden konusunda en saygin ve yetkin isimleri biraraya getiriyor. Kongre, Antakya’da gerçeklestirilecek olan ilk ulusal bilmsel kongre olmasi sebebiyle de ayri bir önem arz ediyor.

Ilaçlar, hem hayatimizda vazgeçilemeyen, hem de verebilecegi zarar açisindan ciddi endise duyulan tüketim maddelerinin basinda gelmektedir. Bu endise, kimi zaman toplumsal krizlere yol açmaktadir.

Ilaçlara bagli sorunlar konusunda halkin bilinçli olmasi, yasadigi veya endise duydugu bu nevi sorunlari konunun muhatabi olan saglik meslegi mensuplarina iletmesi beklenmekte, hekim veya eczacinin da hastayi dogru yönlendirmesi istenmektedir. Ilaca bagli sorunlar nedeniyle yasanan tecrübelerden yola çikarak, gelecekte ilaç güvenliligi konusunda sürpriz yasamamak ve daha güvenli ilaç kullanimina hizmet etmek için sistematik bir yaklasima ihtiyaç duyulmaktadir. Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, ilaç güvenliligi konusunda yetkili taraflari bir araya getirerek kamu sagligi için en iyi karar ve yöntemlerin belirlenmesine zemin olusturmaktadir.

Ilaçlarin yan/advers etkilerine verilen önem nedeniyle, son yillarda tüm gelismis ülkelerde artan önlem ve düzenlemeler, ülkemizde de 2005 yilinda Saglik Bakanligi'nca yayinlanan yönetmelik ve kilavuzla ivme kazanmistir Ayni yil kurulan Farmakovijilans (Ilaç Güvenliligi) Dernegi, bugüne kadar gerçeklestirdigi çesitli faaliyetleri ile konunun saglik meslegi mensuplarinca ögrenilmesi için çaba göstermistir.

Klinik Farmakoloji ve Eczacilik Bilimlerinin yanisira, tüm klinik dallardan hukuk, ekonomi gibi sosyal bilimlere multidisipliner karakteriyle süratle gelisen farmakovijilans, büyük bir ivme ile artan ilgi duyanlarinin sayi ve çesitliligi ile genis bir yelpazeye yayilmistir. Farkindaligin son yillarda büyük artis gösterdigi ve gelismis ülkelerdeki idari ilaç otoritelerinin karar süreçlerini etkileyen alanlardan belki de en önemlisi olarak Farmakovijilans, lisans düzeyindeki ögrencilerden, mesleklerinde deneyim sahibi profesyonellere kadar hemen herkesin ilgisini çekmektedir.

Dr. Seyfullah DAGISTANLI, Prof. Dr. Semra SARDAS, Doç. Dr. Ahmet AKICI

Kongre Düzenleme Kurulu Adina
Detayli bilgi için: www.farmakovijilansdernegi.org
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası