Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIGARA YAKMA YASAMDAN ÇALMA

Dünya Sigarasiz Günü nedeniyle Tibbi Onkoloji Dernegi tarafindan Istanbul’da düzenlenen basin toplantisinda, sigara ve zararlarindan, güncel gelismelere, yasanin uygulanmasina kadar pek çok konuya iliskin önemli açiklamalar ortaya kondu. Dünya Saglik Örgütü önderliginde 21 yildir kutlanan Dünya Sigarasiz Günü’nün bu yilki konusu “Sigarasiz Gençlik”. Tütün ve tütün mamüllerinin zararlarinin önlenmesine ilskin yasanin da 19 Mayis itibariyle genis kapsamlik bir sekilde uygulanmaya baslanmasiyla da Dünya Sigarasiz Günü bu yil ayri bir önem kazandi.

Basin toplantisinda konusan Tibbi Onkoloji Dernegi Baskan Yardimcisi Prof. Dr. Ahmet Demirkazik, yasanin genisletilip uygulanmaya baslanmasinin üzerinden henüz on gün geçmesine ragmen, sorunsuz isledigine dikkat çekti: “Bugün yasagin 10.günü. Kapali alisveris merkezine girdiginiz zaman sanki rüyadaymissiniz gibi. Kimse sigara içmiyor, hiçbir sorun çikmiyor, herkes kurallara uyuyor. Sigara içmek isteyenler disari çikip sigarasini içiyor. Son derece rahat geçiyor.”

Prof. Dr. Demirkazik konusmasinda sigara ile ilgili çarpici istatistiklere de yer verdi: “Türkiye’de yaklasik 17 milyon sigara içicisi var. Günde 40 milyon dolarlik sigara içiliyor. Bunun yillik maliyeti ise 15 milyar dolar. Türkiye’deki ilaç pazarinin 10 milyar dolar civarinda oldugunu düsünürsek, tüketilen sigara pazari ilaçtan çok daha fazla. Sigaraya çok daha fazla para harcaniyor. Üstelik bir de kaybettirmeye basliyor. Sigara nedeniyle insanlar hasta oluyorlar. Sadece sigaraya bagli hastaliklar nedeniyle saglik harcamasi ise 3 milyar dolar civarinda. Buna is gücü kaybi ve buna bagli kayiplar dahil degil. Sigaraya bagli biraz karamsar bir rakam verecegim; Türkiye’de yilda 100 bin kisiden fazla insan kaybediliyor, 10 bin civarinda da pasif içici var, onlar da ciddi hastaliklara sahip oluyorlar.”

Sigara kullaniminin gençler arasinda da hayli fazla olduguna deginen Prof. Dr. Demirkazik, Türkiye’de üniversite ögrencilerinin %50-70’i sigara bagimlisi ve bunlarin %70’i sigaraya üniversitede basladigini, 11-13 yas grubu çocuklarin da %11’inin bagimli oldugunu dile getirdi.

SIGARA YAPAY BIR AFET

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi ‘Sigarayla Mücadele Grubu’ Halk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, dünyada korunulmasi en kolay olan salginlarin basinda sigara salgininin geldigine ve bunun yapay bir afet olduguna dikkat çekti: “Dünya nüfusunun yaklasik %30’u, 1.25 milyar kisi sigara bagimlisi. Bunlardan 5.4 milyon kisi her sene ölüyor. Dünyadaki her 10 ölümden biri dogrudan dogruya sigaraya bagli nedenlerden gerçeklesiyor. 21. yy’da bu trendi böyle birakirsak, sigaraya karsi mücadele programi gelistirmezsek 21. yy boyunca 1 milyar insan sigaraya bagli nedenle ölecek. Bu rakamlar bile bunun son derece büyük bir afet oldugunu, dogrudan dogruya insanlarin iradesi ile yaratilmis bir afet oldugunu, korunmasinin, ortadan kaldirilmasinin yine insanlarin iradesi ile son derece basit oldugu, ortadan kaldirilabilecegini söyleyebilecegimiz bir salgin.”

Yasanin genisletilip uygulanmasiyla bilikte kamuoyuna yansiyan olumsuz haberlerin de dogru olmadigini, kanunun son derece basarili oldugunu vurguladi: “Kamuoyuna yasayla ilgili yansiyan olumsuz haberler dogru degildir. Kanun son derece basarili olmustur. 1996 yilinda yasa çiktiginda Türkiye dünyada sigara tüketimi siralamasinda 7. siradaydi. Kanun çiktiktan sonra bugün itibariyle 10. siraya gerilemistir. Bugünden itibaren de bunun çok daha hizla azalacagini beklemekteyiz.”

SIGARA IÇENLER TIRYAKI DEGIL, NIKOTINMAN YA DA SIGARAKES

Toplantida konusan Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ugur Gönüllü ise sigaranin bir bagimlilik oldugunu ve tiryakilik olarak adlandirilmamasi gerektigini ifade etti: “Sigara bagimliliginin sigara tiryakiligi olarak adlandirilmasina karsiyim. Nasil eroin kullananlar eroinman ya da esrar içenler esrarkes olarak adlandiriyorsak sigara bagimliligi da bir hastaliktir ve ben bunlarin sigarakeslik ya da nikotinmanlik gibi bir isimle adlandirilmasini istiyorum, çünkü kahve tiryakilerine haksizlik ediyoruz. Dünya Saglik Örgütü de sigara bagimliligini bir hastalik olarak siniflandirmaktadir. O yüzden her hastalik da oldugu gibi onun da tedavi edilmesi gerekiyor.”

Gönüllü, sigarayi birakmanin da aslinda zor olmadigina tam tersine kolay olduguna degindi:

“ ‘Sigara birakmak çok zor’, ‘Sigarayi biraktiginiz zaman çok ciddi sikintilariniz olur’ gibi bir takim söylentiler devamli bilinçaltimiza pompalaniyor. Aslinda sigarayi birakmak çok kolay. Çünkü sigara içen kisi, uyuyarak her gün sigarayi birakiyor, yatinca sigarayi birakmis oluyor. Dolayisiyla sigarayi birakmak zannedildigi kadar zor degil. Sigarayi biraktiginda kimse hasta olmuyor. Ufak tefek sikintilar mutlaka olacaktir. Herkes çok yakin buldugu birseyden vazgeçtigi zaman mutlaka sikinti yasayacaktir. Dolayisiyla öncelikle sigarayi birakmanin çok zor oldugu kanisindan kurtulmamiz gerek. Bu nedenle bu yasayi firsat bilip pek çok kisinin sigarayi birakmasini diliyorum Sigarayi birakmak için destek alinmasi çok önemli. Bu anlamda kisi yakinlarindan, sevdiklerinden, saglik personelinden destek alabilir. Destegin yani sira sigara bir davranis kalibi oldugu için onun yerine baska bir kalip gelistirmek gerekiyor.”

Tibbi Onkoloji Dernegi Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek, “Eriskinlerin, hastalikla dogrudan ya da dolayli olarak karsilasmis kisilerin sigarayi birakmasi çok kolay oluyor. Tüm dünyada artan bir trend var: Saglikli Yasam. Özellikle ABD bu konuda çok basarili, sigara içimini kontrol altina almis durumdalar” seklinde konustu. Bavbek, sigaranin bir madde bagimliligi olduguna da dikkat çekti: “Sigara gerçekten bir madde bagimliligidir. Çünkü sigarayi çekiyorsunuz ve saniyede beyninizde bir uyari oluyor. Sonra hep o uyariyi ariyorsunuz. Daha light sigarada daha derin çekiyorsunuz, daha çok içiyorsunuz. Bu kanitlanmis bir sey. Light sigaralar daha derin çekildigi için daha uç yollarda kanser yapiyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası