Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarasiz Bir Dünya Günü’nde dumansiz bir hayata adim atin

VKV Amerikan Hastanesi Sigarayi Birakma Klinigi uzmanlari, ülkemizde uygulamaya baslayan kapali ortamlarda sigara içme yasagi ile birlikte tüm dünya ülkelerinde 31 Mayis’ta kutlanan “Sigarasiz Bir Dünya Günü’nde sigarayi birakarak dumansiz bir hayata adim atmaya davet ediyor.

Sigaranin insan sagligi üzerindeki zararlarini artik bilmeyenimiz yok. Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Sigarayi Birakma Klinigi uzmanlari, sigara tiryakiliginin gelisim sürecini, birakma asamasinda karsilasilan güçlükleri ve bu zorlu süreçte yapilmasi gerekenlere dikkat çekiyor.

Sigarayi birakabileceginize inanin ve kendinize güvenin.

Is arkadaslariniz ev aile yakinlarinizi sigarayi birakiyor oldugunuzdan haberdar edin ve anlayisli olmalarini rica edin.

Ofis ve isyerinde daha sik yürüyün, asansör yerine merdivenleri kullanin çünkü bu da sizin yeni egzersiz programinizin bir parçasi olabilir.

Her gün 3- 4 kez derin nefes alip verin ve rahatladiginizi hissedin.

Gün içinde birkaç kez disinizi firçalayin.

Her zamankinden daha az çay –kahve ve daha fazla su için. Hem nikotin hem de diger zararli kimyasal maddelerden böylelikle arinabilirsiniz. Asiri yemek istegi de baskilanacaktir.

Sekerli yiyecek ve ara ögünlerden uzak durun. Yerine meyve veya yogurt yemeyi deneyin.

Küçük porsiyonlarda ve her zamankinden daha yavas yemek yemege çalisin.

Yemegi yediktan sonra hemen sofradan kalkin ve yürüyün.

Evde veya is yerinde sigara tasimayi birakin. Sigaraya ulasmanizi zorlastirin , örn, nakit para tasimayin.

Kibrit ve çakmaklarinizi atin.

Çok sigara içmek istediginizde duygularinizi bir günlüge yazin ve bu notlari yaninizda tasiyin.

Ne olursa olsun asla vazgeçmeyin! Her deneme sizi sonuca yaklastiracaktir.

Sigara içme: Aliskanlik ve bagimlilik

Içilen ilk sigara çogunlukla bas dönmesi, mide bulantisi ve öksürme gibi hos olmayan etkiler yaratir. Ancak bu tür kötü etkilere karsi kisa sürede tolerans gelisir. Sigaranin bagimlilik yaratma özelliklerinden sorumlu olan nikotin, sigara yakildiktan 10 saniye gibi kisa bir süre içinde beyine ulasir. Nikotinin beyinde yarattigi etkiler arasinda zevk alma, rahatlama, istah azalmasi ve performans düzeyinde artis yer alir. Zaman içinde beyinde nikotine karsi gelisen tolerans sonucunda, kisi bu tür etkilerin ortaya çikmasi için giderek daha fazla sigara içmeye baslar. Sigara içilmedigi zamanlarda çöküntü, anksiyete, ellerde titreme, yorgunluk ve konsantrasyon bozuklugu gibi nikotin yoksunluk belirtileri ortaya çikabilir. Bu asamada sigarayi birakmak, daha erken evrelerde sigarayi birakmaktan daha zordur.

Nikotin bagimliligi

Nikotin, tipki kokain ve amfetamin gibi beyinde uyarici etki göstererek, kiside çok çabuk bagimlilik gelistirir. Nikotin bagimliligi, Dünya Saglik Teskilati (WHO) tarafindan madde bagimliligi kapsaminda ele alinmaktadir. Ruhsal ve davranissal sorunlara neden oldugu bilinen sigaraya alismak diger maddelerden daha kolay ve ucuzdur. Sosyal, psikolojik ve genetik faktörlere bagli olan nikotin bagimliligi aslinda bir çocukluk ve gençlik çagi sorunudur.

Sigaranin sebep oldugu saglik problemleri

Akciger kanseri ve amfizeme bagli ölümlerin %90’i sigaraya baglidir. Agiz, girtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, prostat ve rahim agzi kanserleri sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içenlerde kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski daha fazladir. Sigara içen erkeklerde iktidarsizlik; kadinlarda ise düsük yapma, erken dogum ve düsük agirlikli bebek dogurma riski artar. Sigara içmedigi halde sigara dumanina maruz kalmak da benzer saglik problemlerine yol açar. Özellikle küçük çocuklarda akciger gelisimine zarar verir, astim olma riskini artirir. Sik sik üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarina sebep olur. Sigaranin verdigi zararlari azaltmanin ya da ortadan kaldirmanin tek yolu sigarayi tamamen birakmaktir.

Sigarayi biraktiktan sonra meydana gelen olumlu degisiklikler

Sigarayi biraktiktan 20 dakika sonra kan basinci azalir ve nabiz yavaslar; kan dolasiminin iyilesmesine bagli olarak el ve ayaklarda vücut isisi artar. 8 saat içerisinde karbonmonoksit seviyesi normale iner, kandaki oksijen miktari yükselir. 48 saatte sinir uçlarinda onarim baslar; koku ve tat alma duyusu iyilesir.

Sigarayi birakmanin çesitli organ ve sistemler üzerine olan olumlu etkileri su sekilde özetlenebilir:

2 yil içerisinde kalp hastaligina bagli ölüm orani %36 oraninda, tekrar kalp krizi geçirme riski ise %50 oraninda azalir. Iyi kolesterol olarak bilinen HDL miktari artar.

2 hafta ile 3 ay içerisinde sigaraya bagli öksürük ve balgam ortadan kalkar; egzersiz kapasitesinde artis gözlenir. Kaybedilen akciger fonksiyonlari geri kazanilmaz ancak, 1 yil sonra akciger fonksiyonlarindaki düsüs hizi azalir ve hiç sigara içmeyen bir kisi ile ayni seviyeye gelir. Akciger kanseri riskinde birinci yildan itibaren düsme baslar, ancak hiç sigara içmemis bir kisinin tasidigi riske yaklasmasi 20 yil alir.

10 yilda agiz, bogaz, yemek borusu kanseri riski yari yariya azalir. Benzer sekilde, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski de azalir.

Sigara kullanimina bagli olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonlari, sinüzit, faranjit sikliginda azalma görülür.

Inme riskinde birinci yildan itibaren azalma baslar; 10 yil içinde bu risk, hiç sigara içmemis kisilerin seviyesine iner.

Sigarayi birakmanin yollari

Sigara birakmanin birçok yolu var gibi görünse de, klinik çalismalarda basarili yöntemlerin sayisi sinirlidir. Hiçbir yaradim almadan kendi kendine sigarayi birakma basarisi %5’in altindadir. Etki ve yan etki riski oldukça düsük oldugu kanitlanmis yöntemler arasinda; nikotin replasman tedavileri ve bir antidepresan olan bupropion (Zyban) tedavisi yer alir. Nikotin replasman tedavileri, ülkemizde bant ve sakiz seklinde bulunmaktadir. Kullanilmasi gereken nikotin tedavisinin sekli, dozu, sikligi ve süresi kisinin günde ne kadar sigara içtigi ve herhangi bir kalp hastaligi olup olmadigina göre bir doktor yardimiyla belirlenmelidir. 6 hafta içerisinde kalp krizi geçirmis hastalar disinda kalp rahatsizligi olan kisiler, nikotin replasman tedavisi alabilir. Ancak, bu tedavinin niteliginin bir doktor tarafindan belirlenmesi ve hastanin bu tedavi süresince kesinlikle sigara içmemesi gerekir.

Benzer sekilde, Zyban tedavisi uygulanmadan önce kisinin önceden geçirdigi rahatsizliklar, kullandigi diger ilaçlar ve alkol alimi gözden geçirilmelidir. Zyban alimini engelleyecek herhangi bir durum tespit edilirse (örnegin ilaç etkilesimi ve düzenli alkol kullanimi) Zyban kullanilmamalidir.

Zyban ve nikotin replasman tedavileri, nikotin bagimliligi kuvvetli olan hastalarda birlikte kullanilirsa, tedavi etkinligi tek basina ilaç kullanimina kiyasla daha fazladir. Her iki tedaviyi, motivasyon artirici ve davranis degistirmeye yönelik bir psikolojik destek programi ile birlestirmek, uzun dönemli basari sansini sadece ilaç kullanimina kiyasla en az iki kat artirir. Hipnoz, akupunktur vb. gibi sigara birakma tedavilerinin uzun dönemde basarili oldugunu destekleyen veri bulunmamaktadir.

Kendi kendine sigarayi birakmak isteyen kisilere öneriler

Bazi kisiler yeteri kadar bilinçli ve motive iseler, sigarayi yardimsiz ve ilaçsiz birakabilirler. Sigarayi birakmayi istemek ilk adimdir. Sigarayi biraktiktan sonra karsilasabileceginiz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlügü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunlarin sizi korkutmasina izin vermeyin. Sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sagliginiz için çok önemli olan bu karari vermekte gecikmeyin. Sigara içenler ortalama olarak 5 ile 7 kez sigarayi birakmayi denedikten sonra basarili olur. Geçmisteki birakma denemelerinizi bir basarisizlik olarak görmektense, her denemeden ögrendiginiz, bir sonraki denemenizde size yardimci olabilecek noktalara odaklanin (örnegin, niçin tekrar basladiginizi gözden geçirip, bir dahaki denemenizde tekrar baslamamak için bu konuda önlemler alin)

Sigarayi yardimsiz birakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içinde sigarayi birakmak için bir tarihi belirleyin. Bu tarihi yakinlariniza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin.Sigarayi birakma tarihi geldiginde, sigara içmeyi tamamen birakin. Bol miktarda su ve düsük kalorili içecekler tüketin. Sekerli ve yagli yiyeceklerden daha az tüketmeye çalisin. Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceginiz bir egzersiz programina baslayin (düzenli yürüyüs yapmak ya da yüzmek gibi).Bos kalmaktan kaçinin. Caniniz asiri derecede sigara içmek istediginde, baska bir aktivite ile mesgul olun. Derin ve yavas nefes alarak rahatlamaya çalisin.Günlük hayatin getirdigi stresi azaltmak için yeni bir hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratin. (Egzersiz, yoga vb.) Sigarayi basarili bir sekilde birakan kisilerin ortak özelligi, sigara içmenin yerine keyif aldiklari baska bir aktivite koyabilmeleridir. Eger, sigarayi birakmak için yardima ihtiyaciniz oldugunu düsünüyorsaniz, örnegin nikotin yoksunluk belirtileri dedigimiz gerginlik, konsantrasyon güçlügü, sinirlilik, çökkünlük ve huzursuzluk gibi sorunlari yogun yasiyorsaniz mutlaka bu konuda bilgili bir uzmanla görüsün.

Birakmak için en uygun zaman

Sigarayi birakmaya istekli oldugunuz her zaman birakabilirsiniz. Özellikle yakin zamanda degisecegini düsünmediginiz is ve günlük hayatin stresi gibi olumsuzluklar yüzünden sigarayi birakmayi ertelemeyin.

Mevsim, kilo, is yogunlugu vb. faktörlerin etkisi

Mevsimsel degisikliklerden etkilenen insanlara, kendilerini daha pozitif bulduklari mevsimde sigarayi birakmalari önerilir. Sigarayi biraktiklarinda kilo alan insanlarin kilo alimini sinirlamalari için bazi basit kurallara uymalari gerekir; aksi taktirde kilo alma endisesiyle tekrar sigaraya baslayabilirler. Is yogunlugu geçici ise, en iyisi bu dönemi atlattiktan sonra sigarayi birakmayi planlamaktir. Ancak, yogunluk çogumuzun isi için devamli bir özellik oldugundan, is yogunlugunu bahane ederek birakma tarihini ertelemek dogru degildir.

Sigaranin zararlarinin bilincine varmak

Sigaranin zararli oldugunu bilmek sigarayi birakmak için yeterli degildir. Pek çok içici sigaranin tedavisi mümkün olmayan önemli hastaliklara sebep oldugunu ve insan ömrünü kisalttigini bildigi halde sigara içmeye devam etmektedir.

Çevredeki insanlarin katkisi

Sigarayi esi ya da yakin bir arkadasi ile birakan insanlarin sigarayi birakma basarisi digerlerine kiyasla daha fazladir. Eger esiniz ya da yakin arkadasiniz sigarayi birakmak istemiyorsa, en azindan bir süre yaninizda sigara içmeyerek ve sizin ulasabileceginiz yerlerde sigara bulundurmayarak size destek olmalidir.

Birakma sürecinde kaçinilmasi gerekenler

Sigarayi tamamen birakin. Azaltarak birakmak birakma süresini uzatir ve çogunlukla tam olarak birakmayla sonuçlanmaz. Sigarayi biraktiginizda, “bir nefesten bir sey olmaz” düsüncesine direnin. Bir tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiligine geri götürür ve her seye yeniden baslamak zorunda kalirsiniz. Yagli ve sekerli kalorisi yüksek olan besinlerden uzak durun. Mutlaka düzenli bir fiziksel aktivite ile mesgul olun.

Ilk gün yapilmasi gerekenler

Evinizdeki ve is yerinizdeki bütün sigaralardan kurtulun. Çakmak, küllük, kibrit, vb. gibi sigara içmeyi hatirlatan nesneleri göz önünden uzak yerlere kaldirin.

Sigarayi birakmak için geçerli olan sebepleri tekrar hatirlayin.

Kendinize iyi davranin. O gün en sevdiginiz yemegi siparis edin, sinemaya gidin, size rahatlatan aktiviteler planlayin. Bu günü dolu yasamaya dikkat edin, bos kalmaktan kaçinin.

Davranis önerileri

Bol su ve düsük kalorili diger içecekler tüketmek hem agzinizi mesgul eder hem de midenizi dolu tutarak kilo almanizi engeller.

Ellerinizi ve aklinizi mesgul edin, yeni hobiler edinin.

Düzenli bir fiziksel aktivite ile mesgul olun. En kolay uygulanabileni yürüyüs yapmaktir.

Bir süre sigara içmeyen arkadaslarinizla vakit geçirin.

Sigara içmediginiz için kendinizi ödüllendirin. Sigara içmeyerek biriktirdiginiz parayla sizi mutlu edecek seyler yapin: seyahate çikmak, bir restorana gitmek, yeni bir elbise ya da ceket almak gibi.

Tatile çikmanin etkisi

Sigara birakma döneminde yorgunluk ve konsantrasyon güçlügü gibi belirtiler is verimini azaltacagindan dolayi mümkünse is temposunu bir süre için yavaslatmak faydali olabilir. Ancak, tatillerde ve diger özel günlerde keyif alinan seylerin kisitlanmasi daha zor olacagindan bu dönemlerde sigarayi birakmak tavsiye edilmez.

Kriz aninda yapilmasi gerekenler

Akliniz sigaraya takildiginda, o anda yapmakta oldugunuz isi birakip ortamdan kisa bir süre uzaklasin, örnegin kisa bir yürüyüs yapmak ve yapmaniz gereken baska bir ise yönelmek gibi... Bu tür yogun istegin kisa sürdügünü ve araya baska bir aktivite koydugunuzda sigara içme isteginin azaldigini göreceksiniz. Sigara içme dürtüsünü kontrol altinda tutmaniz zaman içinde kolaylasacaktir. Düsük kalorili yiyecek ve içeceklerle agzinizi mesgul edin.

Kilo almaktan korkmadan sigarayi birak!

Sigarayi birakmayla birlikte nikotin aliminin azalmasina bagli olarak vücudun çalisma hizi azalabilir. Bu durum kilo alimiyla sonuçlanabilir. Sigarayi birakmayla birlikte istah artar, tat duygusu gelisir. Bu durum daha fazla miktarda yemek yemeye ya da atistirmaya neden olabilir.

Tüm bunlara ragmen sigara içmeye devam ettikçe karsilasacaginiz saglik sorunlari, 2-3 kilo almaniz sonrasinda olusabilecek degisikliklerden çok daha ciddi ve tehlikeli olacaktir. Oysaki sigarayi birakmanizla birlikte kilonuzu korumaya yönelik püf noktalar gelistirmek, düsük kalorili gidalar atistirmak kilo almaktan korkmadan sigarayi birakmaniza yardimci olacaktir.

Sigaranin vücut agirligina etkileri ile ilgili bu sorunlari ortadan kaldirabilmek için bir zayiflama programi uygulamak yerine sadece aliskanliklariniza ve içinde bulundugunuz kosullara göre beslenme davranisinizi gelistirmek ve/veya degistirmek sigarayi birakirken size daha yardimci olacaktir.

çikmasi için giderek daha fazla sigara içmeye baslar. Sigara içilmedigi zamanlarda

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi
Sigarayi Birakma Klinigi Gögüs Hastaliklari Uzmanlari
Sigarayi Birakma Klinigi Beslenme ve Diyet Uzmanlari
Sigarayi Birakma Klinigi Psikiyatristi Dr. Gülçin Ari Sarilgan
Sigara Birakma Klinigi Psikologu Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası