Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ENFEKSIYOZ MONONÜKLEOZ (ÖPÜCÜK HASTALIGI)

“Çocugunuzun derisinde döküntü, yüksek atesi veya faranjiti mi var? Ya da daha kötüsü karacigerinde büyüme..? Insandan insana yakin temasla geçen ve bu yüzden de halk arasinda Öpücük Hastaligi olarak da bilinen Enfeksiyoz mononükleozu VKV Amerikan Hastanesi’nden Dr. Ayla Kamburoglu Göksel anlatiyor...”

Halk arasinda Öpücük Hastaligi olarak da bilinen Enfeksiyoz mononükleozun tipik özellikleri ates, farenjit, kan tablosunda degisiklikler, lenf bezlerinde, karaciger ve dalakta büyümedir. Bazen döküntü de klinik tabloya eslik edebilir. Özellikle ampisilin türü antibiyotik tedavisi alan hasta çocuklarda bu döküntünün görülme sikligi daha fazladir. Hastaligin çok nadir görülen komplikasyonlari arasinda merkezi sinir sistemi enfeksiyonlari (aseptik menenjit, ensefalit), kan tablosunda ciddi degisiklikler ve kalp kasinin etkilenmesi (miyokardit) sayilabilir. Hastalik farkli siddette ortaya çikabilir. Hiç fark edilmeyecek kadar hafif olabilecegi gibi, çok agir da seyredebilir. Hastalik, yenidogan ve süt çocuklarinda genellikle fark edilemeyecek kadar hafif geçer.

Epstein-Barr virüsünün tek kaynagi insandir. Enfeksiyoz mononükleozun bulasmasi çocuklar arasinda veya çocuk ile eriskin arasinda yakin temas olmasi ile gerçeklesir. Bu nedenle klinik tablo Öpücük Hastaligi olarak da isimlendirilir. Bu virüs nadiren kan ürünlerinin verilmesi yoluyla da bulasabilir. Enfeksiyoz mononükleoz okul çagi çocuklari arasinda siklikla rastlanabilir. Yilin her mevsiminde ayni oranda görülebilir. Hastaligin kuluçka dönemi 30 – 50 gün arasinda degisir.

Hastaligin tanisi Epstein – Barr virüsüne özgü bazi kan tetkikleri ile olur. Enfeksiyöz mononüleozun spesifik bir tedavisi yoktur. Hastaliktan süphelenildiginde çocuklara ampisilin veya amoksisilin türünde antibiyotikler verilmekten özellikle kaçinilmalidir. Böyle bir durumda çocuklarin büyük bir kisminda alerjik olmayan kirmizi renkli döküntü ortaya çikabilir.

Enfeksiyöz mononükleozun çok agir ve komplikasyonlu seyrettigi hallerde kortizon tedavisinden yarar görülebilir. Hastalik bulgulari tamamen ortadan kalkana kadar ve büyümüs dalak küçülene kadar çocuklarin özellikle yakin temastan ve yakin temas gerektiren spor dallarindan kaçinmalari önerilir. Bagisiklik sisteminde bozukluk bulunan çocuklarda Epstein – Barr virüsü etkisiyle lenfatik sistemin veya kan hücrelerinin farkli yapilanmasina bagli degisik hastaliklar görülebilir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
ÇOCUK SAGLIGI VE HASTALIKLARI UZMANI
DR. AYLA KAMBUROGLU GÖKSEL
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası