Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ENFEKSIYOZ MONONÜKLEOZ (ÖPÜCÜK HASTALIGI)

“Çocugunuzun derisinde döküntü, yüksek atesi veya faranjiti mi var? Ya da daha kötüsü karacigerinde büyüme..? Insandan insana yakin temasla geçen ve bu yüzden de halk arasinda Öpücük Hastaligi olarak da bilinen Enfeksiyoz mononükleozu VKV Amerikan Hastanesi’nden Dr. Ayla Kamburoglu Göksel anlatiyor...”

Halk arasinda Öpücük Hastaligi olarak da bilinen Enfeksiyoz mononükleozun tipik özellikleri ates, farenjit, kan tablosunda degisiklikler, lenf bezlerinde, karaciger ve dalakta büyümedir. Bazen döküntü de klinik tabloya eslik edebilir. Özellikle ampisilin türü antibiyotik tedavisi alan hasta çocuklarda bu döküntünün görülme sikligi daha fazladir. Hastaligin çok nadir görülen komplikasyonlari arasinda merkezi sinir sistemi enfeksiyonlari (aseptik menenjit, ensefalit), kan tablosunda ciddi degisiklikler ve kalp kasinin etkilenmesi (miyokardit) sayilabilir. Hastalik farkli siddette ortaya çikabilir. Hiç fark edilmeyecek kadar hafif olabilecegi gibi, çok agir da seyredebilir. Hastalik, yenidogan ve süt çocuklarinda genellikle fark edilemeyecek kadar hafif geçer.

Epstein-Barr virüsünün tek kaynagi insandir. Enfeksiyoz mononükleozun bulasmasi çocuklar arasinda veya çocuk ile eriskin arasinda yakin temas olmasi ile gerçeklesir. Bu nedenle klinik tablo Öpücük Hastaligi olarak da isimlendirilir. Bu virüs nadiren kan ürünlerinin verilmesi yoluyla da bulasabilir. Enfeksiyoz mononükleoz okul çagi çocuklari arasinda siklikla rastlanabilir. Yilin her mevsiminde ayni oranda görülebilir. Hastaligin kuluçka dönemi 30 – 50 gün arasinda degisir.

Hastaligin tanisi Epstein – Barr virüsüne özgü bazi kan tetkikleri ile olur. Enfeksiyöz mononüleozun spesifik bir tedavisi yoktur. Hastaliktan süphelenildiginde çocuklara ampisilin veya amoksisilin türünde antibiyotikler verilmekten özellikle kaçinilmalidir. Böyle bir durumda çocuklarin büyük bir kisminda alerjik olmayan kirmizi renkli döküntü ortaya çikabilir.

Enfeksiyöz mononükleozun çok agir ve komplikasyonlu seyrettigi hallerde kortizon tedavisinden yarar görülebilir. Hastalik bulgulari tamamen ortadan kalkana kadar ve büyümüs dalak küçülene kadar çocuklarin özellikle yakin temastan ve yakin temas gerektiren spor dallarindan kaçinmalari önerilir. Bagisiklik sisteminde bozukluk bulunan çocuklarda Epstein – Barr virüsü etkisiyle lenfatik sistemin veya kan hücrelerinin farkli yapilanmasina bagli degisik hastaliklar görülebilir.

VKV AMERIKAN HASTANESI
ÇOCUK SAGLIGI VE HASTALIKLARI UZMANI
DR. AYLA KAMBUROGLU GÖKSEL
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası