Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SU TÜKETIMINDE “ 8X8” KURALINA UYUN

Sicak havalarda bol sivi tüketme ihtiyaci artiyor. Yeterli sivi alinamamasi vücutta pek çok rahatsizliga sebep olabilirken; suyun faydalari anlatila anlatila bitirilemiyor. Peki günde ne kadar su içmeli, suyu nasil tüketmeliyiz? Suadiye Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Oya Yüksek, “ Su tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

“Gün içinde ne kadar su tüketmeliyiz?” sorusu özünde basit bir soru olmasina karsin, net bir cevabi yoktur. Konu ile ilgilenen uzmanlar, yillardir bu sorunun cevabini aramaktadir. Yanit ise; kisinin sagligi, yasadigi yer ve ne kadar aktif oldugu gibi birçok faktöre baglidir.

NASIL SIVI KAYBEDIYORUZ?

Her gün solunumla, terlemeyle, idrarla ve diski ile sivi kaybi yasanir.

Vücuttan yaklasik olarak günlük 10 kupa (2,5 Lt) sivi kaybi olur.

IDRAR 4-6 KUPA
TERLEME 2-4 KUPA
SOLUNUM 1,5 KUPA
FECES (DISKI) 2/3 KUPA

NEDEN SUYA IHTIYACIMIZ VAR?

Vücuttaki her sistemin çalisabilmesi için suya ihtiyaci vardir. Örnegin; organlardan toksinlerin atilabilmesi, besin ögelerinin tasinmasi ve bunun gibi diger isleyisler için su gereklidir.

VÜCUT HIDRATASYONU ÖNEMLIDIR

Genellikle susadigimiz zaman su içmek degil vücudun hidratasyonunun (vücuttaki suyun yeterli olmasi) saglanmasi ve dehidratasyonun (vücudun susuz kalmasi) olusmamasi için her zaman su alimi önemlidir. Vücut susuz kaldigi yorgunluk olusur.

SU IHYIYACI HANGI DURUMLARDA DAHA ÇOK ARTAR?

Egzersiz: Egzersiz veya herhangi bir aktivite durumunda terleme durumu olusacagindan dolayi ekstra su ihtiyaci olusur. Yaklasik olarak 400-600 ml su ihtiyaci olusur. Eger egzersiz süresi bir saatten daha fazla olursa (Örnegin kosmak gibi) su ihtiyaci da buna göre artar.

Çevre/ iklim: Iklimin sicak veya nemli olmasi ve kisinin terleme durumuna göre sivi ihtiyaci degisir. Örnegin; kisin bir evin içinin çok sicak olmasi ciltten çok fazla nem kaybi saglar. Özellikle 2 bin metreden daha fazla yükseklikte vücuttan çok fazla sivi kaybina neden olur.

Hastaliklar: Çesitli hastaliklar örnegin kusma ve ishal gibi problemler vücuttan çok fazla sivi kaybina neden olurlar. Mesane enfeksiyonlari, üriner sistemde olusan taslar, bazi kalp sorunlarinda, sivi ihtiyaçlari artmaktadir.

Hamilelik ve emzirme: ABD'de Ulusal Bilimler Akademisi'ne bagli bir birim olan Tip Enstitüsü “The Institute of Medicine”, hamilelere 2.3 lt; emzirme döneminde olanlara ise 3.1 lt sivi alimi önermektedir.

BASIT AMA ÖNEMLI BIR KURAL :” 8X8 KURALI “

Birçok insanin kullandigi basit bir kural olan “8x8 kurali” bir gün içinde toplam 2 lt su içilmesi mantigina dayanir. Yani 240ml’lik bir bardakla günde 8 kez su içmek mantigidir. The Instute of Medicine’nin tavsiyesi ise erkeklerde günlük 3lt, kadinlarda ise 2.2 lt sivi alimidir.

SUYUN DIGER KAYNAKLARI

Besinler su ihtiyacinin yüzde 20’sini karsilamaktadir. Geriye kalan yüzde 80’nini ise su ve diger içecekler karsilamaktadir. Örnegin; domates, salatalik gibi sebzelerin kendi agirliklarinin yüzde 90 hatta yüzde 100’ü su içerir. Içeceklerde örnegin süt ve meyve sulari oldukça su içerir. Ama bir gerçek var ki su kendi basina en iyi kaynaktir çünkü sivi alimiyla birlikte alinan ürünün kalorisiz olmasi, ucuz olmasi ve kolay ulasilabilir veya kolay hazirlanabilir olmasi önemlidir.

ÖNERILER:

Her yemekle birlikte ve yemek aralarinda mutlaka su için.

Egzersiz sonrasinda mutlaka su tüketin.

Siseden içecekseniz mutlaka temiz olduguna dikkat edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası