Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinav Stresinden Disleriniz de Etkileniyor

Herkes sinav stresiyle her hangi bir yasta karsilasabilir. Ama hiç süphe yok ki içlerinde en büyük kaygi yasatan ÖSS’dir. Plusdent Dis Klinigi’nden Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin geleceklerini, kariyerlerini belirleme de büyük payi olan ÖSS’nin yarattigi stresin ögrencilerin dislerinde de olumsuz etkiler yarattigini belirtiyor ve bu etkileri en aza indirmenin yollarini siraliyor;

Iste sinav stresiyle ögrencilerin dislerine verdikleri zararlar;

Dis gicirdatma; Dis gicirdatma ve sikmanin en önemli sebeplerinden birisinin stres oldugunun altini çizen Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin ÖSS stresiyle beraber bu aliskanligi kazanabildigi belirtiyor. Genellikle geceleri uyurken dislerini siktiklarini ve aileleri tarafindan fark edilen bu aliskanligin dislerine büyük zarar verdigini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi bu sekilde sikayeti olanlara yatarken kullanmalari için gece plagi (splint) öneriyor. Bu plak sayesinde dis gicirdatma ve sikmanin neden oldugu agrilarinda ortadan kalkacagini söylüyor.

Kahve ve çay tüketimi; Özellikle gece çalisma aliskanligi olan ögrencilerin uykularini açmak ve daha fazla çalismak için kahve ve çay tüketimini arttirdiklarini ve bununda dis renginde sararmalara neden oldugunu belirtti. Bu sararmalardan kurtulmak için ögrencilerin dislerini daha sert firçaladiklarini ve sonucunda dislerde asinmaya neden oldugunu vurguladi. Mümkünse çay ve kahve tüketimi sonrasi en azindan agzin su ile çalkalanmasi gerektigini belirtiyor.

Düzensiz beslenme; Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin okul, dershane ve özel ders arasinda gidip gelirken yemek aliskanliklarinin da bozuldugunu ve bununda ögrencilerin dis firçalama aliskanliklarini azalttigini ve dislerde çürüklerin meydana geldigini belirtiyor. Ayrica sakiz, yapiskanli tatlilar ve çignenemeyen sekerler de ögrencilerin dislerinde çürüklere neden olabilir. Ek olarak ögrencilerin stresle beraber düzensiz yeme aliskanliklarinin sonucu olan hazim problemi yüzünden asitli içeceklere yönelirler bu durum ögrencilerin dislerinde erozyona sebep olur.

Uyku düzensizligi; Uykudaki düzensizlik nedeniyle tükürük akisinda düzenlikler meydana gelir. Bu da dis yüzeylerinin yeterince temizlenmesini engeller ve çürük olusumuna zemin hazirlar.

Stresten kalem isirma ve tirnak yeme: Strese bagli olarak ögrencilerde görülen ve zamanla aliskanlik haline gelen kalem isirma ve tirnak yeme aliskanliginin da agiz ve dis sagligini da olumsuz yönde etkiledigini, dislerde kirilma ve asinmalara sebep olabilecegini Dis Hekimi Mehmet Kazandi belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası