Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinav Stresinden Disleriniz de Etkileniyor

Herkes sinav stresiyle her hangi bir yasta karsilasabilir. Ama hiç süphe yok ki içlerinde en büyük kaygi yasatan ÖSS’dir. Plusdent Dis Klinigi’nden Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin geleceklerini, kariyerlerini belirleme de büyük payi olan ÖSS’nin yarattigi stresin ögrencilerin dislerinde de olumsuz etkiler yarattigini belirtiyor ve bu etkileri en aza indirmenin yollarini siraliyor;

Iste sinav stresiyle ögrencilerin dislerine verdikleri zararlar;

Dis gicirdatma; Dis gicirdatma ve sikmanin en önemli sebeplerinden birisinin stres oldugunun altini çizen Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin ÖSS stresiyle beraber bu aliskanligi kazanabildigi belirtiyor. Genellikle geceleri uyurken dislerini siktiklarini ve aileleri tarafindan fark edilen bu aliskanligin dislerine büyük zarar verdigini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi bu sekilde sikayeti olanlara yatarken kullanmalari için gece plagi (splint) öneriyor. Bu plak sayesinde dis gicirdatma ve sikmanin neden oldugu agrilarinda ortadan kalkacagini söylüyor.

Kahve ve çay tüketimi; Özellikle gece çalisma aliskanligi olan ögrencilerin uykularini açmak ve daha fazla çalismak için kahve ve çay tüketimini arttirdiklarini ve bununda dis renginde sararmalara neden oldugunu belirtti. Bu sararmalardan kurtulmak için ögrencilerin dislerini daha sert firçaladiklarini ve sonucunda dislerde asinmaya neden oldugunu vurguladi. Mümkünse çay ve kahve tüketimi sonrasi en azindan agzin su ile çalkalanmasi gerektigini belirtiyor.

Düzensiz beslenme; Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi ögrencilerin okul, dershane ve özel ders arasinda gidip gelirken yemek aliskanliklarinin da bozuldugunu ve bununda ögrencilerin dis firçalama aliskanliklarini azalttigini ve dislerde çürüklerin meydana geldigini belirtiyor. Ayrica sakiz, yapiskanli tatlilar ve çignenemeyen sekerler de ögrencilerin dislerinde çürüklere neden olabilir. Ek olarak ögrencilerin stresle beraber düzensiz yeme aliskanliklarinin sonucu olan hazim problemi yüzünden asitli içeceklere yönelirler bu durum ögrencilerin dislerinde erozyona sebep olur.

Uyku düzensizligi; Uykudaki düzensizlik nedeniyle tükürük akisinda düzenlikler meydana gelir. Bu da dis yüzeylerinin yeterince temizlenmesini engeller ve çürük olusumuna zemin hazirlar.

Stresten kalem isirma ve tirnak yeme: Strese bagli olarak ögrencilerde görülen ve zamanla aliskanlik haline gelen kalem isirma ve tirnak yeme aliskanliginin da agiz ve dis sagligini da olumsuz yönde etkiledigini, dislerde kirilma ve asinmalara sebep olabilecegini Dis Hekimi Mehmet Kazandi belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası