Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kene issirdiginda ne yapmaliyiz?

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Uzmani Dr. Gülsemin Güloglu, kirsal alanda çesitli aktivitelerde bulunan kisileri “kene isirmasi”na karsi dikkatli olmalari konusunda uyariyor.

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Uzmani Dr. Gülsemin Güloglu, piknik sezonunun baslamasi sebebiyle son günlerde çocuklarda görülen kene isirmasi vakalarinda artis olduguna dikkat çekerek ebeveynleri uyariyor.

Dünyada ilk kez 1944 yilinda Kirim’da saptanan ve daha sonra 1956 yilinda Kongo’da görülen “Kirim Kongo Kanamali Atesi” (KKKA) hastaligina karsi alinabilecek önlemler konusunda Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü, “Kirim Kongo Kanamali Atesi” hastaliginin kene tarafindan isirilma ile “Nairovirus” adi verilen bir RNA virüsünün vücuda girmesiyle olustugunu ifade ediyor.

Uzmanlar, bazi durumlarda virüsü tasiyan canlilarin kani veya vücut salgilariyla temas sonucu hastaligin bulasici risk tasiyabilecegini de belirtiyor. 30 kadar farkli kene türünün virüs tasiyabildigini söyleyen uzmanlar, “Nairovirus” virüsünü çogunlukla “Hyalomma” cinsi kenelerin tasidigini açikliyor.

Uzmanlarin verdigi bilgiye göre; kene isirmasi sonucu birkaç -en geç 9- gün sonra, virüsü içeren kan veya vücut salgilariyla temastan genellikle 5-6 -en geç 13- gün sonra hastalik belirtileri görülüyor. Hastalik ates, üsüme, titreme, yaygin kas agrilari, istahsizlikla baslayip; bulanti kusma, ishal gibi sikâyetlerle kendini gösteriyor. Ilk günlerde yüz boyun ve gögüste cilt içi kanamalari, gözlerde kizariklik ile kollarda bacaklarda morluklar olusabiliyor. Hastalik nedeni ile burun idrar ve bagirsaklarda kanamalar da görülebiliyor. Karaciger yetmezliginin de gelisebildigi vakalarin yaklasik %30’u ölümle sonuçlaniyor. Hastaligin genellikle 2. haftasinda ölüm vakalari meydana gelmekle beraber; iyilesme de hastaligin 9. ve 10. günlerinde gerçeklesiyor.

Dr. Gülsemin Güloglu, kanda virüse karsi olusan antikorlarin gösterilmesiyle tani kondugunu; bu antikorlarin, virüsün alinmasindan sonra 6. günden itibaren kanda belirdigini ifade ediyor.

Ayrica diger laboratuvar tetkiklerinde karaciger enzimlerinde yükselme ile kanama testlerinde bozukluk görülebilecegini belirtiyor. Uzmanlar, hastalik ile ilgili açiklamalarina söyle devam ediyor: “Hastaligin belirli bir tedavisi yoktur. Kan ve kan ürünlerinin verilmesi gibi destek tedavi yöntemleri uygulanmaktadir. Dr. Gülsemin Güloglu, kenenin vücuttan çikartilmasi için profesyonel yardim gerektiginin altini çiziyor.

Dr. Gülsemin Güloglu; “Özel pensetler yardimi ile kene bütün olarak vücuttan çikartilmaya çalisilmalidir. Eter veya baska bir anestezik madde kullanilarak kenenin çikartilmasi tercih edimemelidir. Kene isirigi sonrasinda hemen koruyucu bir antibiyotik kullanilmaya baslanmasina gerek yoktur. Ancak kisi, isirik sonrasi 10 gün süreyle ates yüksekligi açisindan dikkatle izlenmelidir. Ates yüksekligi veya baska herhangi bir klinik belirti durumunda zaman kaybedilmeden saglik kurulusuna basvurulmalidir.”

“Kirim Kongo Kanamali Atesi” hastaliginin kesin bir tedavi yöntemi olmamasi nedeniyle hastaligin kontrolünde korunma faktörlerinin büyük önem tasidigini belirten uzmanlar, korunma yöntemlerini su sekilde siraliyor:

Kirsal alanlarda çalisan ve hayvancilikla ugrasanlar, pantolon paçalarini çoraplarinin içine sokmali,

Böcek uzaklastirici ilaçlar vücuda veya kiyafetlere uygulanmali,

Hayvandan kene çikarmaya çalisirken eldiven kullanilmali,

Kirsal alanlarda bulunduktan sonra vücut, kene açisindan dikkatle incelenmeli,

Vücuda kene yapismasi durumunda bir saglik kurulusuna basvurulmali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası