Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AÇIK SÜT TÜKETIMI YÜZDE 50’YE GERILEDI

21 Mayis Dünya Süt Haftasi nedeniyle saglik için her gün yeterli miktarda ve saglikli ambalajda süt tüketmek gerektigine dair mesajlar bir kez daha gündemdeki yerini aldi. Süt tüketiminde en önemli konulardan birini açik süt olusturuyor. Tetra Pak ülkemizde son yillarda bu konuda önemli bir gelisme yasandigini, açik süt tüketiminin giderek azaldigini açikladi. Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Mutlu Tanberk, 2000 yilinda yüzde 70 iken, 2007 yilinda yüzde 50’ye geriledigine dikkat çekti. Açik süt tüketiminin azalmasinda bu konuda uzun yillardir sürdürülen bilinçlendirme çalismalarinin, tüketicilerin süt ile ilgili mesajlarin dogrulugu konusunda daha duyarli hale gelmesinin önemli rolü var.

21 Mayis 2008, Istanbul; Açik sütün saglik açisindan yarattigi tehdit ve saglik için her yasta, her gün saglikli ambalajda, yeterli süt tüketilmesi gerektigi bu yil da 21 Mayis Dünya Süt Haftasi’nin ana mesaji oldu. Düzenlenen etkinliklerle herkes daha fazla ve saglikli ambalajda süt tüketmeye davet edildi.

Tetra Pak, açik süt tüketiminde son dönemde yasanan gerilemenin sevindirici olduguna dikkat çekti. Açiklamada, tüketicilerin artik süt ile ilgili verilen bilgilerin dogrulugu konusunda daha sorgulayici, daha duyarli olduklari belirtildi. Saglikli ambalajda yönelimde, uzun yillardir sürdürülen bilinçlendirme çalismalarinin da önemli katkisi bulunuyor.

Açik süt tüketimi yüzde 50 seviyesine geriledi

Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Mutlu Tanberk, 2007 yilinda açik süt tüketiminin yüzde 50’ye geriledigini belirterek sunlari söyledi:

“Ülkemizde satisi kanunen yasak olan açik süt, zararli çok sayida mikroorganizma içeriyor. Açik süt, evlerde içindeki mikroorganizmalardan arindirilmak için uzun süre kaynatilinca besin degerini yüzde yüze varan oranlarda yitiriyor. Biz, uzun yillardir saglikli süt tüketimi konusunda toplumu bilinçlendirici çalismalarimizi sürdürüyoruz. Son dönemde açik süt tüketiminde yasanan gerileme, toplumda saglikli ambalajda süt tüketimi bilincinin giderek güçlendigini ortaya koyuyor. Açik süt tüketimi 2000 yilinda yüzde 70 iken, 2007 yilinda yüzde 50’ye geriledi. Açik sütün yararli olduguna dair, bilimsel gerçeklere dayanmayan yanlis bilgi ve mesajlarin, tüketicilerin gözünde inanirligini yitirmeye basladigini görmekten mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde sürdürecegimiz çalismalarla, saglikli ambalajda daha fazla süt tüketiminin artmasina destek vererek, toplum sagliginin gelismesine katkimizi sürdürecegiz.”

Osteoporozdan korunmanin en etkili yollarindan biri süt içmek

Ileri yaslarda özellikle kadinlari tehdit eden osteoporoz yani kemik erimesi hastaligindan korunmak için çocukluktan itibaren her gün yeterli miktarda süt içmek önem tasiyor. Süt vücuda ihtiyaç duydugu kalsiyumu kazandirarak kemiklerin güçlenmesini sagliyor.

Kemik yapisinin 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’i da kalsiyumdan olusuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dislerde bulunuyor. Büyüme çaginda yeterli kalsiyum alimi, kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagliyor. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açisindan zengin ve en rahat ulasilabilecek besin maddeleri arasinda yer aliyor. 100 ml tam yagli süt 118 mg, yarim yagli süt 120 mg, yagsiz süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içmek gerekiyor.

Osteoporozdan korunmak için ayrica düzenli egzersiz yapmaya, dengeli beslenmeye, her ögün dört temel besin grubu olan et, süt, sebze meyve ve tahil grubu besinden dengeli olarak tüketmeye dikkat etmek önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası