Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AÇIK SÜT TÜKETIMI YÜZDE 50’YE GERILEDI

21 Mayis Dünya Süt Haftasi nedeniyle saglik için her gün yeterli miktarda ve saglikli ambalajda süt tüketmek gerektigine dair mesajlar bir kez daha gündemdeki yerini aldi. Süt tüketiminde en önemli konulardan birini açik süt olusturuyor. Tetra Pak ülkemizde son yillarda bu konuda önemli bir gelisme yasandigini, açik süt tüketiminin giderek azaldigini açikladi. Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Mutlu Tanberk, 2000 yilinda yüzde 70 iken, 2007 yilinda yüzde 50’ye geriledigine dikkat çekti. Açik süt tüketiminin azalmasinda bu konuda uzun yillardir sürdürülen bilinçlendirme çalismalarinin, tüketicilerin süt ile ilgili mesajlarin dogrulugu konusunda daha duyarli hale gelmesinin önemli rolü var.

21 Mayis 2008, Istanbul; Açik sütün saglik açisindan yarattigi tehdit ve saglik için her yasta, her gün saglikli ambalajda, yeterli süt tüketilmesi gerektigi bu yil da 21 Mayis Dünya Süt Haftasi’nin ana mesaji oldu. Düzenlenen etkinliklerle herkes daha fazla ve saglikli ambalajda süt tüketmeye davet edildi.

Tetra Pak, açik süt tüketiminde son dönemde yasanan gerilemenin sevindirici olduguna dikkat çekti. Açiklamada, tüketicilerin artik süt ile ilgili verilen bilgilerin dogrulugu konusunda daha sorgulayici, daha duyarli olduklari belirtildi. Saglikli ambalajda yönelimde, uzun yillardir sürdürülen bilinçlendirme çalismalarinin da önemli katkisi bulunuyor.

Açik süt tüketimi yüzde 50 seviyesine geriledi

Tetra Pak Kurumsal Iletisim Müdürü Mutlu Tanberk, 2007 yilinda açik süt tüketiminin yüzde 50’ye geriledigini belirterek sunlari söyledi:

“Ülkemizde satisi kanunen yasak olan açik süt, zararli çok sayida mikroorganizma içeriyor. Açik süt, evlerde içindeki mikroorganizmalardan arindirilmak için uzun süre kaynatilinca besin degerini yüzde yüze varan oranlarda yitiriyor. Biz, uzun yillardir saglikli süt tüketimi konusunda toplumu bilinçlendirici çalismalarimizi sürdürüyoruz. Son dönemde açik süt tüketiminde yasanan gerileme, toplumda saglikli ambalajda süt tüketimi bilincinin giderek güçlendigini ortaya koyuyor. Açik süt tüketimi 2000 yilinda yüzde 70 iken, 2007 yilinda yüzde 50’ye geriledi. Açik sütün yararli olduguna dair, bilimsel gerçeklere dayanmayan yanlis bilgi ve mesajlarin, tüketicilerin gözünde inanirligini yitirmeye basladigini görmekten mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde sürdürecegimiz çalismalarla, saglikli ambalajda daha fazla süt tüketiminin artmasina destek vererek, toplum sagliginin gelismesine katkimizi sürdürecegiz.”

Osteoporozdan korunmanin en etkili yollarindan biri süt içmek

Ileri yaslarda özellikle kadinlari tehdit eden osteoporoz yani kemik erimesi hastaligindan korunmak için çocukluktan itibaren her gün yeterli miktarda süt içmek önem tasiyor. Süt vücuda ihtiyaç duydugu kalsiyumu kazandirarak kemiklerin güçlenmesini sagliyor.

Kemik yapisinin 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’i da kalsiyumdan olusuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dislerde bulunuyor. Büyüme çaginda yeterli kalsiyum alimi, kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagliyor. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açisindan zengin ve en rahat ulasilabilecek besin maddeleri arasinda yer aliyor. 100 ml tam yagli süt 118 mg, yarim yagli süt 120 mg, yagsiz süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içmek gerekiyor.

Osteoporozdan korunmak için ayrica düzenli egzersiz yapmaya, dengeli beslenmeye, her ögün dört temel besin grubu olan et, süt, sebze meyve ve tahil grubu besinden dengeli olarak tüketmeye dikkat etmek önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası