Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN KANAMASININ EN SIK GÖRÜLEN NEDENLERI: ÇOCUKLARDA BURUNLA OYNAMA, YETISKINLERDE YÜKSEK TANSIYON

Etiler Memorial Poliklinigi Kulak Burun Bogaz Bölümü’nden Doç. Dr. Erkan Tarhan, “ Burun kanamasinin nedenleri” hakkinda bilgi verdi.

Burun kanamasi kisileri endiselendiren ve sik karsilasilan klinik bir tablodur. Genellikle iki sekilde görülür:

Gençlerde ve çocuklarda sik tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar: Bu kanamalar çogunlukla burnun 1 cm. gerisinde olusmaktadir. Bu bölge kan damarlarinin çok yogun oldugu bir bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarinin en sik sebebi burun karistirmadir. Çocuklar burunlarini karistirarak bu kilcal damarlardan çok yogun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarina neden olmaktadir. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamalari sik görülmektedir.

Ileri yastaki hastalarda görülen kanamalar: Siddetli, kendiliginden durmayan, çogunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve siklikla hastaneye yatirma zorunlulugu duyulan ciddi kanamalardir. Bu kanamalar daha çok tansiyon hastalarinda ve kan sulandirici ilaç kullanimlarinda ortaya çikmakta, ciddi seyirli olmaktadir.

Burun kanamalarinin bölgesel nedenleri:

Burna darbe alinmasi, burun kiriklari, yüz ve kafatasi kiriklari, burun karistirma, burna sikilan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanimi burun kanamasina neden olabilir. Ayrica burundaki kikirdak ve kemik egriliklerinden dolayi da dar alandan hava hizli akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanamasi izlenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlari, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da siklikla burun kanamalari olabilmektedir. Burun, burun bosluklari ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yogun burun kanamalarina neden olmaktadir. Ergenlik çaginda erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de siddetli kanama yapabilmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan alinan aspirin ve kan sulandiricilar burun kanamasina neden oluyor

Pihtilasma sorunlari, hemofili, von Willebrand gibi pihtilasma hastaliklari, K vitamini eksikligi, ilaç veya hastaliklara bagli kanda pihtilasmayi saglayan hücrelerin (trombositler) azalmasina neden olan durumlar, karaciger hastaliklari ve alkol alimi burun kanamalarina yol açmaktadir. Toplumumuzda yanlis ögretiler sonucu birçok kisi gelisigüzel aspirin kullanmaktadir. Aspirin ve benzeri kan sulandirici ilaçlarin doktor tavsiyesi olmadan kullanilmasi sonucu sadece burunda degil birçok alanda durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastalarimiz bundan zarar görmektedir. Aspirin kanama zamanini 1 hafta uzatmakta ve bu sürede tedavide pihtilasma problemleri yasanmaktadir. Önerimiz kan sulandirici ilaçlarin bir teshise dayanmasi, tedavi süresinin ilgili hekim tarafindan belirlenmesi ve kanama-pihtilasma parametrelerinin düzenli kontrol edilmesidir.

Yüksek tansiyon da burun kanamasina neden oluyor

Ileri yaslarda yine siklikla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekligi (hipertansiyon) ve damar sertligi olarak kaydedilmektedir. Bu arada bir anekdot olarak tansiyonu yüksek hastanin burun kanamasi olmasinin iyi bir durum oldugu böylece beyin kanamasi olmadigi dogru olmayan bir inanistir. Burun kanamasi olmadan da hipertansif hastalarda beyin kanamasi izlenmektedir. Hastalarimizi çok korkutan kanamalarda bile miktarlar bir su bardagindan daha azdir. Vücudumuzda toplam 5 litre dolasan kanin varligi hatirlandiginda durum daha iyi kavranacaktir.

Hastalar hastaneye gelmeden karsilastiklari burun kanamasinda ne yapmalidir?

Ilk olarak yapilmamasi gerekenler siralanacak olursa; bas geriye atilmamali ve buruna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa sokusturulmamalidir. Bu hareket, sadece burun kanamasinin önden degil genizden gelmesini saglar, kanamayi durdurmaz. Kafayi islatmak, boyuna buz koymak pek de ise yarayacak önlemlerden degildir. Dogrusu ise önce soguk bir suyla burunu fazla sümkürmeden temizlemek ve bir elin 2 parmagi ile burun kanatlarindan siddetlice bastirmaktir. 5 dakika bastirdiktan sonra eger hala kaniyorsa tekrar burun içini soguk suyla temizlemek, pihtilari uzaklastirmak ve tekrar 2 parmakla burun kanatlarini bastirarak kanamayi durdurmak gerekir. Bu islem birkaç kez tekrarlanabilir. Bu yolla burun kanamalarinin yüzde 90’i durmaktadir. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanina basvurulmalidir.

Gerektiginde cerrahi yöntem uygulaniyor

Burnun arka kisminda kanamasi olan, kan sulandirici ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayi engelleyici balon, tampon vs. gibi materyal bulunan yasli kalp, akciger ve solunum problemli hastalarla, kanamalari tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatirilarak yakin izlemde tutulmali ve gerekli testler yapilarak uygun ilaçlar verilmelidir. Tabi bu anlatilanlara ragmen kanamasi devam eden hastalar da olmaktadir. Bu çok küçük yüzdeyi olusturan hastalarimizda ameliyathanede gerekli müdahaleler yapilarak kanayan damar baglanmakta veya o damari tikayici islemlere gereksinim duyulmaktadir. Hastanin kanamasi burun egriliginden kaynaklaniyorsa bu egrilik ameliyatla mutlaka düzeltilmedir.

Sonuç olarak, burun kanamalari önemsenmesi gereken bir hastaliktir. Bu olayin nedeni mutlaka arastirilmali ve varsa altta yatabilecek daha ciddi hastaliklar ortaya çikartilarak tedavi edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası