Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HORMON ILAÇLARINA ASIRI DUYARLILIK GÖSTEREN KADINLAR IÇIN: ILAÇSIZ TÜP BEBEK

Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Güvenç Karlikaya, ilaçsiz tüp bebek uygulamasi olarak da bilinen IVM (In Vitro Maturasyon) ve Natürel Siklus hakkinda bilgi verdi.

IVM, halen dünyada az sayida merkezde uygulanmakta olan ve hormon ilaçlarina asiri hassasiyet gösteren kadinlarda kullanilan bir tüp bebek tedavi yöntemidir.

ILAÇSIZ TÜP BEBEK TEDAVISI OLARAK DA BILINEN IVM, NEDIR?

IVM (In Vitro Maturasyon), ilk olarak hormon ilaçlarina asiri duyarlilik gösteren Polikistik Over Sendromlu kadinlarda, ilaç kullanilmadan tüp bebek yapmak amaciyla ortaya çikmistir. IVM, yumurtaliklari kisa süreli olarak uyaran hormon ilaci uygulanmasi ya da hiç ilaç kullanilmadan toplanan olgunlasmamis yumurtalarin, dis ortamda (laboratuvarda) olgunlastirilarak döllenmesi ve daha sonra uygun gelisim evresine ulastiginda, rahim içine transfer edilmesi esasina dayanir.

EN ÖNEMLI KULLANIM ALANI NEDIR?

En önemli kullanim alani ilaçlara asiri cevap veren Polikistik Over Sendromlu kadinlardir. Bu durumda, ilaç kullanilmadan IVM ile tüp bebek yapilmasi ve böylelikle asiri hassas yumurtaliklara sahip olan kadinlarda OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu) adi verilen sendromun ortaya çikmasini engellemek amaçlanmistir.

Bunun disinda, normal yumurtalik rezervine sahip olan ancak hormon kullanmak istemeyen hastalar için de alternatif bir yöntemdir.

POLIKISTIK OVER SENDROMU

Polikistik Over Sendromu, kadinlardaki önemli bir yumurtlama problemidir. Bu sorun, toplumdaki her 5 kadindan birinde görülebilmektedir.

Kadin vücudunda bulunan iki yumurtalik, bir adet döneminde döllenmeye müsait 1 olgun yumurta gelistirir. Bu yumurta gelisimini ve olgunlasmasini, “Follikül” adi verilen, içi sivi dolu bir kesecikte tamamlar. Polikistik Over Sendromu’nda ise; birçok yumurta ayni anda olgunlasmaya çalisir, fakat bunu basaramaz. Sonuçta birçok yumurta vardir ama bunlarin hiçbiri gelisip, döllenme yetenegi kazanamaz. Ultrason muayenesinde ise yumurtaliklar, içerisinde gelismemis yumurta bulunan birçok kesecik, yani kistler seklinde görülür.

OHSS

OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu – Yumurtalik Hiperstimulasyon Sendromu), yumurta gelisimi için folikül uyarici hormon (FSH) tedavisi yapilan kadinlarda meydana gelmektedir. Tedavi sirasinda, çok fazla sayida yumurta gelisimi saglanirsa, yumurtaliklarin boyutlarinin artmasi ve asiri uyarilmis olan bu yumurtaliklardan gelen yüksek hormon seviyeleri nedeniyle uyarilmayi izleyen iki hafta içerisinde bazi yan etkiler meydana gelebilir. Yan etkiler:

* Bulanti, kusma ve ishal,
* Büyümüs yumurtaliklar nedeniyle karin bölgesine gelisen agrilar,
* Akcigerlerde sivi birikimi nedeniyle nefes darligi,
* Kan pihtilasmasinda artma nedeniyle damarlarda pihti olusumu,
* Vücut sivi ve elektrolit dengesinde belirgin farkliliklar,
* Dehidratasyon (Vücudun susuz kalmasi).

OHSS’nin agir olarak seyrettigi vakalarda, genellikle gözlem ve yatak istirahati amaciyla hastanin hastanede yatarak tedavi görmesi gereklidir.

IVM’IN YARARI NEDIR?

Özellikle Polikistik Over Sendromlu kadinlar, yumurtaliklari uyaran ilaçlarin etkisine karsi asiri derecede hassastirlar ve hormon ilaçlari sebebiyle yukarida bahsedilen, yan etkileri oldukça rahatsiz edici, kimi zaman hastanede tedaviyi bile gerektiren Yumurtalik Hiperstimulasyon Sendromuna yakalanma riskine sahiptirler. Yumurtaliklar ilaçlarla uyarilmadan tüp bebek uygulamasina geçildiginde OHSS riski ortadan kalkar.

Bunun disindaki baska bir önemli konu da; IVM prosedüründe kullanilan ilaç miktari, klasik tüp bebek yöntemine göre çok daha az oldugundan tedavi maliyeti önemli ölçüde azalmaktadir.

IVM BASARI ORANLARI

IVM yöntemini, ilaçli tüp bebek tedavisinden üstün kilan özellik, ilaç kullaniminin olmamasidir. Buna karsin IVM yöntemi ile gebelik oranlari ilaçli tüp bebege oranla daha düsüktür. Avantajlarina ragmen IVM'in yayginlasmamasinin temeli nedeni de budur. Basari oranlarinin istenen seviyede olmamasi. Yeni ve daha gelismis IVM kültür vasatlarinin devreye girmesi ile bu teknigin yayginlasmasi kaçinilmaz.

NATÜREL SIKLUS

Tüp bebek tedavisinde, hormon kullanmak istemeyen kadinlarda, dogal olarak büyüyen ve olgunlasan yumurtanin çatlama asamasindan hemen önce alinip, vücut disinda tüp bebek yöntemi ile döllenmesi islemidir. Burada elde edilen tek yumurta, gelistirilerek iyi bir embriyo elde edilebilir ve transferi ile gebelik saglanabilir.

Bununla birlikte ‘natürel siklusla tüp bebek tedavisi’nin önerildigi en büyük grubu, klasik tüp bebek yöntemine cevap vermeyen hastalar olusturmaktadirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası