Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ISTANBUL’DA HER 10 KISIDEN BIRINDE ASTIM GÖRÜLÜYOR

Kirli hava, sanayilesme, kedi köpek beslenen evlerin sayisindaki artis ve havadaki nem oraninin yüksekligi… Istanbul’da kent yasaminin dogal birer parçasi haline gelen bu etkenler astim hastaligi için tetikleyici rolleri ile karsimiza çikiyor. Astim, dikkat edilmedigi ve kontrol altina alinmadigi takdirde ciddi saglik sorunlarina yol açiyor.

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, ülkemiz genelinde her 10-20 kisiden birinde, Istanbul’da ise her 5-10 kisiden birinde astim görüldügüne dikkat çekerek “Astim hastaligi ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Astim, hayat boyu sürebilen bir rahatsizliktir

Astim, havayollarinin mikrobik olmayan iltihabi bir hastaligidir. Astimli hastalarin havayollari normale göre daha duyarli olup tetikleyici faktörlerle geri dönüslü olarak daralmaktadir.

Astim, uzun süreli, hatta hayat boyu sürebilen bir rahatsizliktir. Uygun tedavi ve düzenli kontrolle astimli hastalar tamamen normal bir hayat sürebilmektedir. Önemli olan, astimli hastanin sikayeti olmadigi dönemde dahi kontrolü terketmemesi ve hekiminin gerekli gördügü ilaçlari kullanmaya devam etmesidir, çünkü belirtiler olmadigi zamanlarda bile astimli hastalarin havayollarindaki iltihabi olay, varligini sürdürmektedir. Erken evrede dönemsel olan astim sikayetleri, eger düzenli ve yeterli tedavi alinmazsa süreklilik kazanabilmekte, havayollarinda kalici degisiklikler meydana gelmektedir. Bu asamada astimin tedavisi zorlasmakta ve hasta daha çok ilaç kullanmak zorunda kalmaktadir.

Bu belirtilere dikkat:

Nefes darligi

Hiriltili/hisiltili solunum

Islik sesi seklinde solunum

Hava açligi

Öksürük (özellikle gece ya da sabaha karsi)

Koyu kivamli, yapiskan, genellikle az miktarda balgam

Astim gelisimi için risk faktörleri:

-Kalitsal yatkinlik (ailede astim hastaligi olmasi)

-Bazi meslekler (marangozluk, dogramacilik, mobilyacilik, firincilik, kuaförlük, saglik personeli, veterinerlik, kümes hayvani yetistiriciligi, lehimcilik, kaynakçilik, dökümcülük, çiftçilik, plastik/kauçuk/kimya/ilaç endüstrileri, çay/tütün üretimi, demiryolu isçiligi, itfaiyecilik, kuru temizleyicilik, temizlik isinde çalisma)

-Bebeklikte alerji yapan maddelere yogun maruziyet

-Özellikle ilk 2 yasta agir solunum yolu hastaliklari

-Gebelikte annenin sigara içmesi (bebek için risk faktörü)

-Ebeveynlerin sigara içmesi

-Anne karnindayken bebegin yetersiz beslenmesi ve düsük tartili dogmasi

Tetikleyici faktörlerden korunun!

Ev tozu akarlari:

Astimlilarda en sik görülen alerjendir. Akarlar, gözle görülmeyecek kadar küçük canlilardir. Yatak, yastik, hali, tüylü oyuncaklar ve tekstil liflerinde yasarlar. Yasayabilmek için nemli ve sicak ortamlara ihtiyaç duyarlar. Deriden dökülen ölü hücrelerle beslenirler. Kuruyarak toz haline gelen diskilari alerjiye neden olur. Akar alerjisi olanlarin yakinmalari ilkbahar ve sonbahar aylarinda ve genellikle sabaha karsi artar.

Akarlardan korunmak için;

Özellikle yatak odasindaki halilar, kadife kumasli mobilya/perdeler, tüylü oyuncaklar, koltuklar, kitap gibi toz tutan esyalar mümkünse tamamen kaldirilmali hiç degilse azaltilmalidir.

Mobilyalarda kumas yerine deri veya vinleks kaplama tercih edilmelidir.

Yatak, yorgan ve yastiklarin pamuklu/yün/kustüyü olanlari yerine orlon/dakron gibi sentetik olanlari tercih edilmelidir.

Çarsaf ve nevresimler 60°C veya üzerinde haftada bir yikanmalidir.

Akar geçirmeyen özel yatak kiliflari kullanilabilir. Bu kiliflar iki haftada bir islak bezle silinmelidir.

Perdeler, kilimler, giysiler iki haftada bir 60°C veya üzerinde yikanmalidir.

Halilar, güçlü bir elektrik süpürgesiyle en az haftada bir temizlenmelidir.

Temizlik yapilan odaya hasta en az 20 dakika sonra girmelidir, kendi temizlik yapiyorsa maske/tülbentle agzini ve burnunu örtmelidir.

Ev içi nem kontrol altina alinmalidir. Havadaki nem %45’in altina düstügünde akarlar ölür.

Odalar iyice havalandirilmalidir.

Buhar makineleri ve nemlendiriciler kullanilmamalidir.

Temizlikte akar öldürücü kimyasal maddeler kullanilabilir. Ancak bunlar hastanin kendisi tarafindan uygulanmamalidir.

Polenler:

Mevsimsel yakinmalara neden olur. Burunda ve genizde akinti ve kasinti, hapsirik, gözlerde sulanma/yasarma/kizariklik görülebilir. Agaç polenleri daha çok Subat-Mayis, ot polenleri Mayis-Haziran aylarinda sikayetlere neden olur.

Polen mevsiminde;

Araba ve evlerin pencereleri kapali tutulmalidir.

Hasta mümkün oldugunca sokaga çikmamalidir.

Yapabiliyorsa maske kullanmalidir.

Disaridan eve gelindiginde hemen giysiler degistirilerek yikanmali, mümkünse burun içini dahi yikayarak banyo yapilmalidir.

Çamasirlar disarida kurutulmamalidir, üstlerine polen yapisabilir.

Kedi/köpek/hamamböcegi alerjenleri:

Kedi ve köpeklerin kürkünde, tüylerinde, tükürügünde, idrarinda ve diskisinda bulunan allerjenler, evin her tarafina kolaylikla yayilabilir. Kediler, köpeklere göre daha fazla alerji yapici etkiye sahiptir. Bir evden kedi uzaklastiktan 3 ay sonra bile allerjen etkisi devam etmektedir.

Hamamböcekleri, özellikle mutfaklarda siktirlar ve yiyecek artiklarinin doldugu girintilerde yasarlar.

Kedi/köpek alerjisinden korunmanin en etkili yolu, evden bu hayvanlarin uzaklastirilmasi ve bulunduklari ortamlara girilmemesidir.

Hayvanlar evden uzaklastirilamiyorsa, her hafta veya iki haftada bir yikanmali, her gün açik havada tüyleri firçalanmali, yatak odalarina asla sokulmamali ve ev en az haftada iki kez elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.

Hamamböcegi alerjisinde tek çözüm, bu canlilarin ilaçlamayla ortadan kaldirilmasidir. Ancak, ilaçlama hasta evde yokken yapilmali ve eve girmeden en az 2 saat önce iyice havalandirilmalidir.

Ev içi mantarlari:

Nemli, karanlik, serin bodrum katlari ve banyo gibi havalandirmasi iyi olmayan yerlerde mantarlar üreyebilir.

Mümkün oldugunca evdeki nem azaltilmali, ev sik sik havalandirilmalidir.

Odun, eski kitaplar, kagitlar, meyve ve sebzeler uzun süre evde tutulmamalidir.

Nemli yüzeyler sik sik çamasir suyuyla slinmelidir.

Üzerinde mantar üremis esyalar evden uzaklastirilmalidir.

Dis ortam kirliligi:

Hava kirliliginin arttigi durumlarda gereksiz fiziksel aktivitelerden ve mümkün oldugunca disari çikmaktan sakinilmalidir.

Çok zorunlu oldugu zaman, disari çikmadan önce doktorun önerecegi kisa etkili bir brons genisletici kullanilmalidir.

Hava kirliligi söz konusu oldugunda pencereler kapali tutulmalidir.

Iç ortam kirliligi:

Astimli hasta sigara içmemeli ve içilen ortamlarda bulunmamalidir.

Bacasiz soba/sömine kullanilmamali, sik sik baca temizlenmelidir.

Yemek pisirilirken aspiratörle ocak ya da firinin dumani çekilmeli, mutfak iyice havalandirilmalidir.

Astimli hasta mümkün oldugunca kömür/odun/sivi yakit dumanina, parfüm, temizlik maddeleri, kizartma, sprey, boya ve cila kokularina maruz kalmamalidir.

Mikrobik solunum yolu hastaliklari:

Astimli hastalar normale göre daha kolaylikla solunum yollarinin mikrobik hastaliklarina yakalanirlar ve bu hastaliklar astimlilarin sikayetlerini alevlendirebilir.

Astimlilar solunum yolu infeksiyonu geçiren kisilerle temastan kaçinmalidir.

Astimli hastalara her yil Eylül-Ekim aylarinda grip asisi önerilir.

Mikrobik hastaliklar sirasinda astim ilaçlarinin dozunu arttirmak veya yeni ilaç eklemek gerekebilir.

Olumsuz hava kosullari:

Mümkün oldugunca soguga maruz kalmamalidir.

Sogukta egzersiz yapmaktan kaçinmalidir.

Egzersiz:

Egzersizden önce kisa etkili havayolu genisleticiler kullanilabilir.

Egzersiz kisitlanmamali, tersine hastanin tolere edebildigi sporlar yapilmalidir.

Gastroözofageal reflü:

Mide içeriginin yemek borusuna geri kaçmasidir. Özellikle yemeklerden ½-1 saat sonra gögüste yanma sikayetine neden olabilir. Yanma, sirtüstü yatildiginda ve mide asidini arttiran yiyecek ve içeceklerle artar. Öksürük görülebilir. Bu rahatsizligin tanisi kondugunda doktor tarafindan tedavi önerilir.

Alinacak genel önlemler:

Yemek sonrasi en az 3 saat yatilmamasi

Yatak basinin (sadece yastigin degil, belden itibaren tüm yatak basinin) en az 20 cm yükseltilmesi

Düzenli ögünlerle yemek yenmesi, her ögünde asiri yemek yenmemesi

Yagli yemeklerden ve baharat, çay, kahve, asitli içecekler, çikolatadan kaçinilmasi

Sigara ve alkol kullanilmamasi

Besinler:

Besinlere bagli olarak gelisen alerjilerde hastalarda kasinti, döküntü, dudaklarda yanma, yüzde kizarma, burun tikanikligi ve akintisi, hapsirik, gözlerde kasinti ve yasarma, nefes darligi, dilde sisme, karin agrisi, ishal, kusma görülebilir. Bu sikayetler besinin alinmasindan yarim saat sonra görülebilecegi gibi, 1 gün sonra da ortaya çikabilir.

Alerjiye en çok neden olan besinler arasinda yumurta, soya, findik-ceviz, balik, süt sayilabilir. Ancak hastada her türlü besine karsi alerji saptanabilir. Hangi besine karsi alerjisi oldugunu, hasta süphelendigi besini tek basina (diger besinlerle karistirmadan) tüketerek saptayabilir.

Besin alerjisinden korunmanin yolu sorumlu besinin kesilmesidir.

Bazi besinlere eklenen katki maddeleri de (boyalar, sülfit, tartarazin, benzoat, monosodyum glutamat) sikayete neden olabilir. Bu katki maddelerini içeren besinler arasinda konserveler, kuruyemisler, patates cipsi, bira, sarap ve Çin yemekleri bulunur.

Ilaçlar:

Astimli hastalarda aspirin ya da diger agri kesicileri aldiktan yarim saat sonra gögüste sikisma, öksürük, burun akintisi, gözlerde kizarma, bas-boyunda kizariklik görülebilir. Daha ciddi durumlarda sok ve suur kaybi görülebilir.

Aspirin alerjisi bulunan astimli hastalarda beraberinde burun polipleri de bulunabilir. Gerekli durumlarda hastanin alerjisi olmayan bir agri kesici tercih edilir.

Bazi tansiyon ve kalp ilaçlari, glokomda kullanilan göz damlalari, anestezide kullanilan maddeler ve radyolojik tetkikler esnasinda kullanilan ilaçlar da astimli hastalarda sikayetlere neden olabilir. Doktorunuza herhangi bir ilaç reçete edilmesinden önce astiminiz oldugunu bildirirseniz, size uygun ilaci yazacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası