Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEN DOGAN BEBEGINIZI BEKLEYEN SIKINTILARA HAZIR OLUN

Dünyaya erken merhaba diyenler… Prematüre bebekler… Çevremizden sürekli duydugumuz, ancak anlamini belki de tam olarak bilmedigimiz bir kavram.

Memorial Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, prematüre bebekler ve alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

Zayif dogan her bebek prematüre midir?

Halk arasinda dogru bilinen yanlislardan biri, yeni dogan bebegin kilosuna göre prematüre olup olmadiginin belirlenebilecek oldugudur. Halbuki dogum kilosu, bebegin prematüre olup olmadigini göstermez. 2000 gram olan bir bebek prematüre olmazken, 3000 gram dogan bir bebek prematüre olabilir. 38. haftadan önce dogan bebeklere prematüre bebek denmektedir

Prematüre bebekler ne tür saglik sorunlari yasabilir?

38. haftadan önce dünyaya gelen bebeklerde beyin, karaciger, böbrek, kalp, akciger, bagirsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çikabilmektedir. Dogumdan hemen sonra bebek, aldigi ilk soluk ile birlikte anne karnindaki dolasim sisteminden tamamen farkli bir sisteme uyum göstermek zorundadir.

Prematüre bebeklerin dogum haftalari küçüldükçe artan oranda solunum sikintilari bas göstermektedir. Prematüre dogacak bebegin yeni dogan yogun bakim ünitesinin oldugu merkezlerde dogurtulmasi önemlidir.

Ilk Beslenme Anne Sütüyle Olmali

Bagisiklik sistemi henüz olgunlasmadan dogan bebegi emme, yutma, nefes alma ve tüm bunlarin koordinasyonunda yasanan sorunlar beklemektedir. Prematüre dogan bebekte özellikle ilk beslenmenin kolostrum denen anneden gelen ilk sütle yapilmasi çok önemlidir.

Beslenme sirasinda yasanan soluk tutma, morarma ataklari emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun saglandigi dis ortama uyum süreci içerisinde ilk günler, bazen de birkaç hafta sürebilen sik yasanan sorunlardandir. Kalp atiminda yavaslama ataklari prematüre bebeklerde mideden yemek borusuna dogru besin kaçisina neden olabilmektedir.

Prematüre Bebeklerde Sarilik Ciddiye Alinmali

Prematüre bebekler zamaninda dogan bebeklere göre daha kirmizidirlar. Bunun nedeni kan hücre sayilarinin yüksekligi ve derilerinin çok ince olmasidir.

Prematüre bebeklerde sarilik, zamaninda dogan bebeklere göre daha uzun sürer. Fazla sayidaki kan hücrelerinin parçalanmasi ile açiga çikan bilirübin cilde ve göz akina sari bir renk verir. Sariligin tedavisi yeterli beslenme ve fototerapi ile saglanir.

Enfeksiyon çok büyük risk

Vücut savunma fonksiyonlari son derece zayif olan prematüre bebeklerin enfeksiyonlardan korunabilmesi için bu bebeklere dokunmadan önce mutlaka el temizligi saglanmalidir. Bu nedenle yeni dogan ünitelerinde el yikama vazgeçilmez bir aliskanlik olmalidir. Yeni dogan ünitesinin kapali devre mikrop tutucu filtreye sahip bir havalandirma sistemi ile havalandirilmasi ve tabiî ki el yikama, enfeksiyonlarin önlenmesinin vazgeçilmez unsurlaridir.

“Az Elle, Çok Gözle”

Prematüre bebeklerde karsilasilan bir diger sorun da beyin kanamasi ve buna dair gelisen komplikasyonlardir. Zamaninda dogmus bebeklerde kan basincindaki degisikliklerin beyine direk olarak yansimasini önleyen kan-beyin engeli olgunlasmisken prematüre bebeklerde bu engel tam olarak olgunlasmamistir. Tansiyon degisikliklerinin takibi önemlidir. Yogun bakim gören bebeklerde gerekli yatistirici ilaçlarin yani sira çevresel isik, ses ve dokunma ile verilen uyaranlarin sayi ve siddeti azaltilir. Prematüre bebek takip eden ünitelerde “Az elle, çok gözle” en önemli prensiplerden biridir.

Erken Teshis Çok Önemli

Yine prematüre bebeklerde karsilasilan bir diger sorun da görme kaybidir. Hastaligin erken dönemde yakalanmasi tedaviyi mümkün kilar. Bu tür operasyonlari gözün ag tabakasi hastaliklari ile ilgilenen özel bazi göz hekimleri yapar.

Kan sekeri, kalsiyum, magnezyum düsüklügü prematüre bebeklerde karsilasilan diger metabolik sorunlardandir. Tedavisi için eksik olanlarin tespit edilip damardan veya agizdan yerine konulmasidir. 30. haftadan önce, 1000gr’in altinda dogan yardimci solunum cihazi ile oksijen tedavisi gören bebeklerde isitme azligi ve beyin felci karsilasilan diger durumlardandir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası