Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIK ve EPILASYON

“Pek çok hamile kadin gebelik hormonlarinin da etkisi ile artan tüylenmeden rahatsizlik duyar. Dogum sonrasi bu tüylerin büyük kismi kendiliginden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin dogum sonrasina ertelenmesi aslinda daha uygun bir yaklasimdir. Buna karsin lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de bebege herhangi bir zarari yoktur. “

Istenmeyen tüyler, özellikle yüzde olanlar günümüz kadinlarinin sorunlarindan birisi. Gerek vücutta gerekse yüz ve çevresinde büyüyen bu tüylerden kurtulmak için pek çok yöntem mevcut. Geleneksel yöntemlerin yani sira günümüzde laser epilasyon ve elektroliz gibi degisik ve modern yöntemler de kullanilmakta.

Bu yöntemlerin gebelik öncesinde ya da gebelik sirasinda kullanilmasi anne adaylarinda endiseye neden olabilmekte ve gebelikte kullanimlarinin güvenilirligi konusunda kafalarinda soru isaretleri olusmakta.

LAZER EPILASYON

Lazer(Laser) isik enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çikan elektromanyetik isima röntgende kullanilan X-isinlarindan farklidir ve doku içinde ilerleme özelligi yoktur. Isin sadece islemin yapildigi alana örnegin sadece yüze etki eder ve etki alani sadece birkaç milimetre ile sinirlidir. Bu nedenle anne karni içindeki bebege ulasmasi ya da zarar verebilmesi mümkün degildir.

Benzer sekilde radyo dalgalari ile çalisan epilasyon sistemlerinde de bebek ile ilgili bilinen bir risk söz konusu degildir. Bu cihazlar x-isini ile çalisan röntgen cihazlarina göre daha düsük ferakans ve enerjide radyasyon ile çalismaktadirlar. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon iyonize edici özelligi olmayan radyasyondur. Islem bittiginde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle gebelikte kullanimi ile ilgili bilinen bir risk söz konusu degildir.

ELEKTROLIZ

Epilasyonun bir diger türü olan elektroliz ise biraz daha farklidir. Burada cilt içine yerlestirilen küçük ve ince bir igne yardimi ile elektrik akimi verilerek kil kökü tahrip edilir. Elektroliz 100 yildan uzun bir zamandir kullanilan bir yöntemdir ve bugüne kadar gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemistir.

Bununla beraber meme basi çevresindeki killar için gebeligin son dönemlerinde elektroliz yapilmasi önerilmemektedir. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adaylari için geçerlidir. Benzer sekilde son 3 aya girildikten sonra karin üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Bunun nedeni bebegin zarar göreme riski degildir. Bu dönemde cilt özellikle karin cildi oldukça hassas olmaktadadir. Ayrica son dönemlerde karin üzerinde yapilan islem bebegin fazla hareket etmesine neden olabilir.

Hem bebegin hareketleri hem de islem sirasinda duyulabilecek hafif agri anne adayini rahatsiz edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve sterilite sartlarina sahip yerlerde yapilmalidir. Aksi taktirde enfeksiyon riski vardir.

Dr. Alper Mumcu
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
VKV Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası