Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIK ve EPILASYON

“Pek çok hamile kadin gebelik hormonlarinin da etkisi ile artan tüylenmeden rahatsizlik duyar. Dogum sonrasi bu tüylerin büyük kismi kendiliginden yok olur. Bu nedenle epilasyon yöntemlerinin dogum sonrasina ertelenmesi aslinda daha uygun bir yaklasimdir. Buna karsin lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de bebege herhangi bir zarari yoktur. “

Istenmeyen tüyler, özellikle yüzde olanlar günümüz kadinlarinin sorunlarindan birisi. Gerek vücutta gerekse yüz ve çevresinde büyüyen bu tüylerden kurtulmak için pek çok yöntem mevcut. Geleneksel yöntemlerin yani sira günümüzde laser epilasyon ve elektroliz gibi degisik ve modern yöntemler de kullanilmakta.

Bu yöntemlerin gebelik öncesinde ya da gebelik sirasinda kullanilmasi anne adaylarinda endiseye neden olabilmekte ve gebelikte kullanimlarinin güvenilirligi konusunda kafalarinda soru isaretleri olusmakta.

LAZER EPILASYON

Lazer(Laser) isik enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çikan elektromanyetik isima röntgende kullanilan X-isinlarindan farklidir ve doku içinde ilerleme özelligi yoktur. Isin sadece islemin yapildigi alana örnegin sadece yüze etki eder ve etki alani sadece birkaç milimetre ile sinirlidir. Bu nedenle anne karni içindeki bebege ulasmasi ya da zarar verebilmesi mümkün degildir.

Benzer sekilde radyo dalgalari ile çalisan epilasyon sistemlerinde de bebek ile ilgili bilinen bir risk söz konusu degildir. Bu cihazlar x-isini ile çalisan röntgen cihazlarina göre daha düsük ferakans ve enerjide radyasyon ile çalismaktadirlar. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon iyonize edici özelligi olmayan radyasyondur. Islem bittiginde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle gebelikte kullanimi ile ilgili bilinen bir risk söz konusu degildir.

ELEKTROLIZ

Epilasyonun bir diger türü olan elektroliz ise biraz daha farklidir. Burada cilt içine yerlestirilen küçük ve ince bir igne yardimi ile elektrik akimi verilerek kil kökü tahrip edilir. Elektroliz 100 yildan uzun bir zamandir kullanilan bir yöntemdir ve bugüne kadar gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemistir.

Bununla beraber meme basi çevresindeki killar için gebeligin son dönemlerinde elektroliz yapilmasi önerilmemektedir. Bu öneri özellikle emzirmeyi isteyen anne adaylari için geçerlidir. Benzer sekilde son 3 aya girildikten sonra karin üzerindeki tüyler için de elektroliz önerilmez. Bunun nedeni bebegin zarar göreme riski degildir. Bu dönemde cilt özellikle karin cildi oldukça hassas olmaktadadir. Ayrica son dönemlerde karin üzerinde yapilan islem bebegin fazla hareket etmesine neden olabilir.

Hem bebegin hareketleri hem de islem sirasinda duyulabilecek hafif agri anne adayini rahatsiz edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve sterilite sartlarina sahip yerlerde yapilmalidir. Aksi taktirde enfeksiyon riski vardir.

Dr. Alper Mumcu
Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani
VKV Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası