Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne-babalar dikkat! Dis çürügü sizden çocugunuza bulasabilir…

Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, anne-babalari uyardi. 1 yas ile 2,5 yas arasindaki çocuklarin agiz ve dis sagligindan ebeveynlerin sorumlu oldugunu söyleyen Dr. Çagdas Kislaoglu, dis çürügünün, anne ve babadan çocuga bulasabilen bir hastalik olduguna dikkat çekti.

Bebek dogdugunda agiz ortami çürük yapici bakteri içermez. Bu bakteriler büyük olasilikla disler sürmeye basladiginda, siklikla da anneden bebegine bulasir.

Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, çok bilesenli bir enfeksiyon hastaligi olan dis çürügünün bulasici özellik tasidigini söyledi. Bu bulasmada anne-babanin (özellikle annenin), dikkat etmesi gereken belli özellikler oldugunu ifade eden Dr. Kislaoglu, “Bulasmanin olmamasi için anne, bebegini beslerken kasik, emzik, biberon gibi araçlari kendi agziyla temasta bulundurmadan kullanmalidir. Aksi halde anne, çürüge yol açacak organizmalari kendi agzindan bebegine aktarir” dedi. Dr. Çagdas Kislaoglu, anne bulasmayi üç yasina kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarimin çocukta çok siddetli çürük enfeksiyonu yaratma olasiliginin düsecegini vurguladi.

Ebeveynlere, çocuklarinin agiz ve dis sagligi konusunda uyarilarda Dr. Çagdas Kislaoglu, su bilgileri verdi:

“Ilk süt dislerinin sürmesini takiben anne ve baba, bebeklerinin dislerini ya bu is için üretilen özel firçalar ya da temiz bir tülbent, gazli bez parçasi yardimi ile düzenli olarak firçalamalidirlar. Bebeklerin beslenmesi sirasinda balli emzik, seker içerikli sivi gidalari içeren biberonun kullanimlari biberon çürügü olarak adlandirilan üst ön kesici dislerde çürüklerin olusmasina neden olmaktadir. Bebeklerin uykuya sekerli süt vs. içeren biberonlarla yatirilmalari agizlarinda kalici sorunlarin olusmasina neden olur”

Anne-baba iyi model olmali

Dis Hekimi Protez uzmani Çagdas Kislaoglu, anne-babalarin, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasin 6 ayda bir dis hekimine kontrole götürmelerinin önemini vurguladi. “Anne ve baba, çocuklarini dis sagligina önem veren bireyler olarak görmek istiyorsa, onun önünde düzenli olarak agiz bakimina dikkat eden dogru bir model olusturmalidirlar” diyen Dr. Kislaoglu, bu konuda dogru ödüllendirmede aliskanligin yerlesmesinde yardimci olabilecegini vurguladi.

Dr. Kislaoglu, agizlarinda yilda 2’den fazla yeni çürük olusan çocuklarin, çürük gelisimi açisindan oldukça yüksek bir risk altinda olduklarina dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası