Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGRU NEFES ALMAK ÖMRÜ UZATIYOR

Hayatta kalmamizi saglayan en önemli olay solunumdur. Uyumadan, yemek yemeden ya da su içmeden günlerce yasanilabilirken; birkaç dakikaligina da olsa nefes alip vermeden hayatta kalmak mümkün degildir. Nefes alip verme, çogu zaman yapilan siradan bir aktivite gibi görünmektedir fakat dogru nefes almak saglikli yasamin en önemli unsurlarindandir.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Uzman Solunum Fizyoterapisti Seniha Avcil Ugurlu, “Dogru nefes almanin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Cerrahi bir operasyon veya solunum sikintisina neden olan bir hastalik geçirdigimizde nefes alip vermenin önemini daha iyi anlariz. Dogru nefes alip verememek tüm organlarimiza oksijen tasinmasini saglayan kalbimizin is yükünü artirir. Kan basincinin hizla yükselmesi, stresle basa çikamama, nefes darligi, korku gibi sikayetlerin yaninda birçok hastaligin da olusumunu hizlandirir.

Diger bir taraftan dogru nefes alip vermenin de pek çok yarari vardir. Örnegin kalp ritminin düzelmesiyle ile birlikte kan basincinin düsmesi, dolasimin hizlanmasi, sindirim sisteminin düzene girmesi, stres ile rahatlikla bas edebilme ve uykunun düzene girmesi ilk akla gelenlerdir.

Memorial Hastanesi Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi’nden Uzman Solunum Fizyoterapisti Tugba Senyurt Gedik , “Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi” hakkinda bilgi verdi.

Pulmoner Rehabilitasyon yani solunum fizyoterapisi; kisiye özgü olarak planlanan, akciger hastalarinin tedavisini amaçlayan, kisilerin günlük yasamda daha kaliteli nefes alip vermesini hedefleyen rehabilitasyon programidir.

Türkiye’de ilk kez Memorial Hastanesi’nde kurulan bu ünitede, konusunda uzmanlasmis solunum fizyoterapistleri, hastaliklarin yol açtigi semptomlari olabildigince azaltmak; günlük yasam aktivitesini gerçeklestirirken hastanin ideal kapasitesini kullanmasini saglamak amaciyla “solunum rehabilitasyonu” ve “gögüs fizyoterapisi” ana basliklari altinda uygulamalarini gerçeklestirmektedir.

Ileri evredeki solunum hastaliklarinda görülen ciddi sikayetler, hastanin efor kapasitesini ve dolayisiyla da yasam kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Pulmoner rehabilitasyon, günlük ihtiyaçlarini karsilayamayacak kadar agir sikayetleri olan bu hastalarin yasam kalitesi açisindan büyük önem tasir. Uygulanan rehabilitasyon programlari, tedavi süreci boyunca ve sonrasinda hastalara bilgi ve deneyim kazandirmaktadir.

Pulmoner rehabilitasyondan kimler faydalanabilir?

Hiçbir hastalik tanisi olmayan fakat dogru nefes alip verme gereksinimi duyan bireyler

Tanisi konulmus hastaliklarda ve solunum sikintisi yasayan, doktor yönlendirmesi ile gelen hastalik gruplarinda:

Bunlar:

-KOAH’lilar

-Kistik fibroziste

-Çocuk hastaliklarinda

-Çocuk felci hastalarinda

-Interstisiyel akciger hastaliklari

-Gögüs duvari bozukluklarinda

-Kanserli hastalarda

-Kas hastaliklarinda

-Az veya fazla kilodan dolayi solunum sikintisi yasayan hastalarda

-Hamilelik dönemindeki solunum sikintilarinda

-Cerrahi öncesi ve sonrasi hastalarda bu program basariyla uygulanmaktadir.

Pulmoner rehabilitasyon ünitesi nasil hizmet vermektedir?

Doktor yönlendirmesi ile pulmoner rehabilitasyon ünitesine gelmis hastalar, burada görevli olan solunum fizyoterapistleri uzmanlarindan call center araciligi ile randevu alarak programlara katilabilirler.

Saglikli bir yasam için dogru nefes almanin önemi nedir?

Bu program, hiçbir hastalik tanisi olmayan fakat dogru nefes alip verme gereksinimi duyan bireylerin günlük yasam aktivitesini gerçeklestirirken, ideal kapasitesini kullanmasini saglayarak yasamlarina kalite katar.

Tani konulmus hastaliklarda ise; ileri evredeki solunum hastalarinda görülen ciddi problemler, hastanin efor kapasitesini dolayisiyla yasam kalitesini olumsuz etkiler. Günlük ihtiyaçlarini karsilayamayacak kadar agir sikayetleri olan bu hastalar için, uzman solunum fizyoterapistlerinin kazandiracagi bilgi ve deneyimler ile hastanin yasam kalitesi ciddi biçimde artirilir.

Pulmoner rehabilitasyon ünitesinde neler yapiliyor?

Bu ünitede öncelikle kisiye özgü ve tamamen hastanin ihtiyaçlarina yönelik planlamalar yapilmaktadir. Bu planlamalar çerçevesinde kisilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, gögüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla olusturulan solunum fizyoterapi seanslari gibi islemler olup, kisinin günlük yasam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasini saglarlar. Bu programlarin süresi, hastanin ihtiyacina ve toleransina göre 30 dakika ile 1 saat arasinda degisebilmektedir. Islemlerin sikligi da hastanin genel durumuna göre ayarlanmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası