Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda gida katki maddelerini kontrollü kullanin

Çocuklarin sürekli tükettikleri gidalarin içerisinde bulunan gida katki maddeleri kontrollü kullanilmazsa Obezite’yi tetikleyebilir. Anne ve babalarin çocuklarinin katki maddesi olan gida maddelerini asiri miktarda tüketmemelerini saglamalari önemlidir. Çagimizin süphesiz en önemli birkaç hastaligindan bir tanesi olan Obezite’nin, özellikle ABD'deki verilere göre son yillarda çocuklarda, hatta bebeklerde bir salgin halinde yayildigi isaret ediliyor.

Çocuklarin sürekli tükettikleri gidalarin içerisinde bulunan gida katki maddeleri nelerdir? Bu maddeler Obezite’yi tetikler mi?

Gida katki maddeleri tek basina gida olarak tüketilmeyen veya gida ham veya yardimci maddesi olarak kullanilmayan, tek basina besleyici degeri olan veya olmayan, seçilen teknoloji geregi kullanilan islem veya imalat sirasinda kalinti ve türevleri mamul maddede bulunabilen, gidanin üretilmesi, tasnifi, islenmesi, hazirlanmasi, ambalajlanmasi, tasinmasi, depolanmasi sirasinda gida maddesinin koku, tat, görünüs, yapi ve diger niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen degisikliklere engel olmak ve düzeltmek amaciyla kullanilmasina izin verilen maddelerdir.

Bir çok gidanin ambalajinda yazili olan E kodu ise gida katki maddelerini tanimlamak ve herhangi bir karisikliga yol açmamak için kullanilan Avrupa Birligi’nin (EC) simgesi olarak E harfi ve üç rakamli sayidan ibaret kodlardir. Avrupa Birligi tarafindan her katki maddesi için belirlenir. Dogal veya sentetik olsun gida maddelerinde kullanilan ve katki maddesi olarak tanimlanan tüm kimyasallar bu kodlama sisteminin içindedir.

Gida katki maddeleri islevlerine göre su sekilde siniflanabilir:

Koruyucular, tatlandiricilar, antioksidanlar, renklendiriciler, tatlandiricilar, keklesmeyi önleyiciler, stabilizerler, emülgatörler, tasiyicilar, tasiyici solventler, asitler, asitligi düzenleyiciler, aroma arttiricilar, emülsifiye edici tuzlar, hacim arttiricilar, itici gazlar, jellestiriciler, kabarticilar, kivam arttiricilar, köpük olusturucular, köpüklenmeyi önleyiciler, metal baglayicilar, modifiye nisastalar, nem tutucular, paketleme gazlari, parlaticilar, sertlestiriciler, stabilizörler, tasiyicilar, topaklanmayi önleyiciler, un islem maddeleri.

Gida katki maddelerinin kullanim nedenleri çok fazladir;

Gidanin besleyici degerini korumak için kullanilir.

Özgün diyet ihtiyaçlari olan insanlar için özel bir gida üretiminde kullanilir.

Gidanin dayanikliligini artirmak için kullanilir ve böylece gida maddeleri daha uzun bir raf ömrüne sahip olmasi saglanir.

Gidanin dokusal özelliklerini gelistirmek için kullanilir.

Gidanin lezzetini ve rengini çekici hale getirebilir veya koruyabilirler.

Yagin acilasmasi gibi reaksiyonlari önleyerek lezzet kayiplarini önlerler ve besin ögelerini korurlar.

Gidanin islenmesi sirasinda çogu zaman teknolojik gereklilik olarak kullanilirlar.

Gidada hastalik yapici mikroorganizmalarin gelismelerini önlerler.

Gida çesitliligi saglarlar.

Çocuklar daha düsük vücut agirligina sahip ve ayni zamanda daha yüksek enerji ve gida ihtiyacina sahiplerdir katki maddelerinin herhangi bir gidaya eklenmeden önce yapilan hesaplamalarda vücut agirligi esas alindigi düsünülürse, asagidaki olasiliklar tartisilabilir:

Gida maddelerinin katki maddesi içermesi durumunda bunlarin alimi da yüksek olabilir

Bazen çocuklarin tercihleri çok kuvvetlidir, belirli gida maddelerini çok tüketirler

Aslinda enerji ihtiyaçlarindan daha fazla miktarda katki maddesi alabilirler

O halde anne ve babalarin çocuklarinin diyetinde katki maddesi olan gida maddelerini asiri miktarda tüketmemelerini saglamalari önemlidir.

Çocuklarda Obezite baska ne gibi hastaliklari tetikliyor?

Çocuklarda Obezite metabolik problemlere bagli olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastaliklari, yagli karaciger hastaligi, safra taslari, polikistik over sendromu ve damarlarda pihti riskini artiyor. Anatomik sorunlarda ise uyku problemleri ortopedik problemler, reflüler, bas agrilari artiyor. Idrar kaçirma, psikolojik problemler, blumia gibi yeme bozukluklari, omurga sorunlari Obezite sonucu daha sik görülüyor.

Çocuklarda görülen Obezite’nin nedenleri nelerdir?

Gençler ve çocuklarda görülen Obezite’nin temelinde düzensiz ögünler ve hatali atistirmalar yatiyor. Sabah ve ögle yemeklerinin günün en önemli ögünleri olmalarina ragmen en sik atlanilan ögünler olasi, çok önemli olan ara ögünlerde saglikli ürünlerin yerini sagliksiz atistirmalarin tüketilmesi, gerek içerikleri gerekse pisirilmeleri sirasinda gördükleri islemlerden dolayi dogalliklarini yitiren gidalarin tüketilmesi çocuklar arasinda hizla yayiliyor. Tuzlu ya da sekerli cipsler, gofretler, bisküviler ile fast-food ürünleri, seker ve meyve aromasi ile olusturulmus mesrubatlarin, gazli kolali içeceklerin, kafein yüklü ürünlerin tüketimi gün geçtikçe artiyor. Toplam kalorilerinin yüzde 50’sinden fazlasi yaglardan gelen, vitamin ve mineralden fakir, demir, kalsiyum, folik asit, riboflavin, A ve C vitamininden yoksun bu ürünler çocuklarin sagligini ciddi halde tehlikeye sokuyor.Gelisme çagindaki çocuklarin hizlanan kas, kemik ve hormonal gelisimlerini karsilayacaklari besinlerin; günlük almalari gereken enerjiye uygun, karbonhidrat, protein ve yag içerikleri dengeli; vitamin ve mineral yönünden yeterli, taze ve dogru pisirme - saklama yöntemleri kullanilmis gidalardan saglanmasi çok önemli.

Dyt. Ayça Ilica
VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası