Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda gida katki maddelerini kontrollü kullanin

Çocuklarin sürekli tükettikleri gidalarin içerisinde bulunan gida katki maddeleri kontrollü kullanilmazsa Obezite’yi tetikleyebilir. Anne ve babalarin çocuklarinin katki maddesi olan gida maddelerini asiri miktarda tüketmemelerini saglamalari önemlidir. Çagimizin süphesiz en önemli birkaç hastaligindan bir tanesi olan Obezite’nin, özellikle ABD'deki verilere göre son yillarda çocuklarda, hatta bebeklerde bir salgin halinde yayildigi isaret ediliyor.

Çocuklarin sürekli tükettikleri gidalarin içerisinde bulunan gida katki maddeleri nelerdir? Bu maddeler Obezite’yi tetikler mi?

Gida katki maddeleri tek basina gida olarak tüketilmeyen veya gida ham veya yardimci maddesi olarak kullanilmayan, tek basina besleyici degeri olan veya olmayan, seçilen teknoloji geregi kullanilan islem veya imalat sirasinda kalinti ve türevleri mamul maddede bulunabilen, gidanin üretilmesi, tasnifi, islenmesi, hazirlanmasi, ambalajlanmasi, tasinmasi, depolanmasi sirasinda gida maddesinin koku, tat, görünüs, yapi ve diger niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen degisikliklere engel olmak ve düzeltmek amaciyla kullanilmasina izin verilen maddelerdir.

Bir çok gidanin ambalajinda yazili olan E kodu ise gida katki maddelerini tanimlamak ve herhangi bir karisikliga yol açmamak için kullanilan Avrupa Birligi’nin (EC) simgesi olarak E harfi ve üç rakamli sayidan ibaret kodlardir. Avrupa Birligi tarafindan her katki maddesi için belirlenir. Dogal veya sentetik olsun gida maddelerinde kullanilan ve katki maddesi olarak tanimlanan tüm kimyasallar bu kodlama sisteminin içindedir.

Gida katki maddeleri islevlerine göre su sekilde siniflanabilir:

Koruyucular, tatlandiricilar, antioksidanlar, renklendiriciler, tatlandiricilar, keklesmeyi önleyiciler, stabilizerler, emülgatörler, tasiyicilar, tasiyici solventler, asitler, asitligi düzenleyiciler, aroma arttiricilar, emülsifiye edici tuzlar, hacim arttiricilar, itici gazlar, jellestiriciler, kabarticilar, kivam arttiricilar, köpük olusturucular, köpüklenmeyi önleyiciler, metal baglayicilar, modifiye nisastalar, nem tutucular, paketleme gazlari, parlaticilar, sertlestiriciler, stabilizörler, tasiyicilar, topaklanmayi önleyiciler, un islem maddeleri.

Gida katki maddelerinin kullanim nedenleri çok fazladir;

Gidanin besleyici degerini korumak için kullanilir.

Özgün diyet ihtiyaçlari olan insanlar için özel bir gida üretiminde kullanilir.

Gidanin dayanikliligini artirmak için kullanilir ve böylece gida maddeleri daha uzun bir raf ömrüne sahip olmasi saglanir.

Gidanin dokusal özelliklerini gelistirmek için kullanilir.

Gidanin lezzetini ve rengini çekici hale getirebilir veya koruyabilirler.

Yagin acilasmasi gibi reaksiyonlari önleyerek lezzet kayiplarini önlerler ve besin ögelerini korurlar.

Gidanin islenmesi sirasinda çogu zaman teknolojik gereklilik olarak kullanilirlar.

Gidada hastalik yapici mikroorganizmalarin gelismelerini önlerler.

Gida çesitliligi saglarlar.

Çocuklar daha düsük vücut agirligina sahip ve ayni zamanda daha yüksek enerji ve gida ihtiyacina sahiplerdir katki maddelerinin herhangi bir gidaya eklenmeden önce yapilan hesaplamalarda vücut agirligi esas alindigi düsünülürse, asagidaki olasiliklar tartisilabilir:

Gida maddelerinin katki maddesi içermesi durumunda bunlarin alimi da yüksek olabilir

Bazen çocuklarin tercihleri çok kuvvetlidir, belirli gida maddelerini çok tüketirler

Aslinda enerji ihtiyaçlarindan daha fazla miktarda katki maddesi alabilirler

O halde anne ve babalarin çocuklarinin diyetinde katki maddesi olan gida maddelerini asiri miktarda tüketmemelerini saglamalari önemlidir.

Çocuklarda Obezite baska ne gibi hastaliklari tetikliyor?

Çocuklarda Obezite metabolik problemlere bagli olarak tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastaliklari, yagli karaciger hastaligi, safra taslari, polikistik over sendromu ve damarlarda pihti riskini artiyor. Anatomik sorunlarda ise uyku problemleri ortopedik problemler, reflüler, bas agrilari artiyor. Idrar kaçirma, psikolojik problemler, blumia gibi yeme bozukluklari, omurga sorunlari Obezite sonucu daha sik görülüyor.

Çocuklarda görülen Obezite’nin nedenleri nelerdir?

Gençler ve çocuklarda görülen Obezite’nin temelinde düzensiz ögünler ve hatali atistirmalar yatiyor. Sabah ve ögle yemeklerinin günün en önemli ögünleri olmalarina ragmen en sik atlanilan ögünler olasi, çok önemli olan ara ögünlerde saglikli ürünlerin yerini sagliksiz atistirmalarin tüketilmesi, gerek içerikleri gerekse pisirilmeleri sirasinda gördükleri islemlerden dolayi dogalliklarini yitiren gidalarin tüketilmesi çocuklar arasinda hizla yayiliyor. Tuzlu ya da sekerli cipsler, gofretler, bisküviler ile fast-food ürünleri, seker ve meyve aromasi ile olusturulmus mesrubatlarin, gazli kolali içeceklerin, kafein yüklü ürünlerin tüketimi gün geçtikçe artiyor. Toplam kalorilerinin yüzde 50’sinden fazlasi yaglardan gelen, vitamin ve mineralden fakir, demir, kalsiyum, folik asit, riboflavin, A ve C vitamininden yoksun bu ürünler çocuklarin sagligini ciddi halde tehlikeye sokuyor.Gelisme çagindaki çocuklarin hizlanan kas, kemik ve hormonal gelisimlerini karsilayacaklari besinlerin; günlük almalari gereken enerjiye uygun, karbonhidrat, protein ve yag içerikleri dengeli; vitamin ve mineral yönünden yeterli, taze ve dogru pisirme - saklama yöntemleri kullanilmis gidalardan saglanmasi çok önemli.

Dyt. Ayça Ilica
VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası