Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güle güle agiz kokusu

Düsünün ki önemli bir is görüsmesinin ortasindasiniz; her adimi dogru attiginizi ve isi aldiginizi düsünmeye basladiniz. Görüsmenin sonunda kendinizden emin bir sekilde ayaga kalktiniz el sikistiniz ve “sizinle konusmak bir zevkti sizden haber bekliyorum” dediniz. Bir anda görüstügünüz kisinin ifadesinin degistigini dudaklarini burusturdugunu fark ettiniz, gülümsemesinde bir gerginlik olustu ve sizde bir seylerin yanlis gittigini anladiniz. En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden oldugunu fark ettiniz. Bu birakmak istediginiz en son izlenimdi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk kötü agiz kokusu sorunundan dolayi birçok hastanin onlari ziyaret ettigini belirtti. Aslinda birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek bu problem yüzünden kisilerin zor durumlarda kaldiklarini, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konusmaktan çekindiklerini ya da kisilerin onlarla konusmaktan kaçindiklarini belirtiyor. Böylece kendi içine dönen hastalarin sosyal çevrelerinin kisitlandigini ifadesine ekliyor. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi olan Onur Öztürk bizlere bu durumda kalmamiz ya da bu durumdan kurtulmamiz için ipuçlari veriyor. Iste Dis Hekimi Onur Öztürk’ ten öneriler;

Eger önemli bir görüsme ya da toplantinin arifesindeyseniz baharatli yiyeceklerden uzak durun. Yediginiz seyin miktarina bagli olarak ne kadar sik disinizi firçalarsaniz firçalayin koku agzinizda 24 saat kalabilir. Sogan, sarimsak, aci biber, sarimsak, salam, sucuk, pastirmadan kaçinin. Ayni zamanda bazi peynirlerden (rokfor gibi) , bazi baliklardan hatta pizzanin üstündeki ançuez den bile uzak durun.

Kahve, bira yerine su veya meyva suyu için..

Bir seyler yedikten sonra hemen dislerinizi firçalayin. Bu yediginiz yemeklerle iliskilendirilen kokulari uzaklastirir. Agiz kokusunun en önemli nedeni dis plagidir. Agzimizda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanin dolastigi tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alisimizla beraber dudaklarimiz arasindan agzimiza girerler ve köselerde kalirlar ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak için günde 2 defa dislerimizi firçalamali ve bu plagi disari atmaliyiz. Eger yaninizda dis firçaniz ve macununuz yoksa en azidan suyla agzinizi çalkalayiniz.

Eger 20 dakika ferah bir nefese ihtiyaciniz varsa agiz gargarasiyla agzinizi çalkalamak güzel bir fikir olabilir fakat bu Cinderella’nin balkabagi gibidir zaman geçip de yirmi dakika sona erdiginde sihir de sona ermis olacaktir ve siz yine ellerinizin arkasinda konusmaya baslayacaksinizdir.

Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz sadece salatada kullandigimiz yesillik degildir ayni zamanda da bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi dogal olarak tazeler sadece tam olarak çignediginizden emin olun. Ayni zamanda mutfaginizda bulunan bazi dogal otlar ve baharatlarda dogal nefes tazeleyicilerdir. Kötü nefesinizi hissettiginiz anda karanfil, zencefil ve anason çigneyebilirsiniz.

Dislerinizle beraber dilinizi de firçalamayi ihmal etmeyin.

Burnunuzdan nefes almaya çalisin. Agizdan nefes almak kuru bir agza neden olur ki bu kötü kokuya neden olan bakterilere zemin hazirlar.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk agiz kokusuna karsi alabilecegimiz pratik öneriler de bulundu ancak israr eden agiz kokularinda kisilerin mutlaka bir dis klinigini ziyaret etmeleri gerektigini belirtti. Agiz kokusu diger agiz problemlerinin isareti olabilir. Çürümekte olan bir dis ya da dis firçalamayla temizlenemeyen bir plakta agiz kokusuna neden olabilir. Plusdent Dis Klinigi’nden Onur Öztürk bu durumlarda dis hekiminin yardimiyla kalici ferah bir nefese sahip olabilecegimizi belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası