Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güle güle agiz kokusu

Düsünün ki önemli bir is görüsmesinin ortasindasiniz; her adimi dogru attiginizi ve isi aldiginizi düsünmeye basladiniz. Görüsmenin sonunda kendinizden emin bir sekilde ayaga kalktiniz el sikistiniz ve “sizinle konusmak bir zevkti sizden haber bekliyorum” dediniz. Bir anda görüstügünüz kisinin ifadesinin degistigini dudaklarini burusturdugunu fark ettiniz, gülümsemesinde bir gerginlik olustu ve sizde bir seylerin yanlis gittigini anladiniz. En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden oldugunu fark ettiniz. Bu birakmak istediginiz en son izlenimdi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk kötü agiz kokusu sorunundan dolayi birçok hastanin onlari ziyaret ettigini belirtti. Aslinda birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek bu problem yüzünden kisilerin zor durumlarda kaldiklarini, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konusmaktan çekindiklerini ya da kisilerin onlarla konusmaktan kaçindiklarini belirtiyor. Böylece kendi içine dönen hastalarin sosyal çevrelerinin kisitlandigini ifadesine ekliyor. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi olan Onur Öztürk bizlere bu durumda kalmamiz ya da bu durumdan kurtulmamiz için ipuçlari veriyor. Iste Dis Hekimi Onur Öztürk’ ten öneriler;

Eger önemli bir görüsme ya da toplantinin arifesindeyseniz baharatli yiyeceklerden uzak durun. Yediginiz seyin miktarina bagli olarak ne kadar sik disinizi firçalarsaniz firçalayin koku agzinizda 24 saat kalabilir. Sogan, sarimsak, aci biber, sarimsak, salam, sucuk, pastirmadan kaçinin. Ayni zamanda bazi peynirlerden (rokfor gibi) , bazi baliklardan hatta pizzanin üstündeki ançuez den bile uzak durun.

Kahve, bira yerine su veya meyva suyu için..

Bir seyler yedikten sonra hemen dislerinizi firçalayin. Bu yediginiz yemeklerle iliskilendirilen kokulari uzaklastirir. Agiz kokusunun en önemli nedeni dis plagidir. Agzimizda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanin dolastigi tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alisimizla beraber dudaklarimiz arasindan agzimiza girerler ve köselerde kalirlar ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak için günde 2 defa dislerimizi firçalamali ve bu plagi disari atmaliyiz. Eger yaninizda dis firçaniz ve macununuz yoksa en azidan suyla agzinizi çalkalayiniz.

Eger 20 dakika ferah bir nefese ihtiyaciniz varsa agiz gargarasiyla agzinizi çalkalamak güzel bir fikir olabilir fakat bu Cinderella’nin balkabagi gibidir zaman geçip de yirmi dakika sona erdiginde sihir de sona ermis olacaktir ve siz yine ellerinizin arkasinda konusmaya baslayacaksinizdir.

Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz sadece salatada kullandigimiz yesillik degildir ayni zamanda da bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi dogal olarak tazeler sadece tam olarak çignediginizden emin olun. Ayni zamanda mutfaginizda bulunan bazi dogal otlar ve baharatlarda dogal nefes tazeleyicilerdir. Kötü nefesinizi hissettiginiz anda karanfil, zencefil ve anason çigneyebilirsiniz.

Dislerinizle beraber dilinizi de firçalamayi ihmal etmeyin.

Burnunuzdan nefes almaya çalisin. Agizdan nefes almak kuru bir agza neden olur ki bu kötü kokuya neden olan bakterilere zemin hazirlar.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk agiz kokusuna karsi alabilecegimiz pratik öneriler de bulundu ancak israr eden agiz kokularinda kisilerin mutlaka bir dis klinigini ziyaret etmeleri gerektigini belirtti. Agiz kokusu diger agiz problemlerinin isareti olabilir. Çürümekte olan bir dis ya da dis firçalamayla temizlenemeyen bir plakta agiz kokusuna neden olabilir. Plusdent Dis Klinigi’nden Onur Öztürk bu durumlarda dis hekiminin yardimiyla kalici ferah bir nefese sahip olabilecegimizi belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası