Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda agiz içi enfeksiyonlarina dikkat

Agiz içi enfeksiyonlari, çocuklarda sik karsilasilan bir saglik sorunudur. Yenidogan döneminden itibaren çocukluk çaginin her döneminde karsimiza çikabilir. Agiz sagligi etkilendiginden çocugun beslenmesi büyük ölçüde bozulur. Lokal bir enfeksiyon olmakla birlikte, iyi tedavi edilmediginde veya bagisiklik sistemi bozuk çocuklarda ciddi sonuçlar dogurabilir. Agiz içi enfeksiyonlarda mantarlar, virüsler veya bakteriler etkendir. Yenidogan döneminde en sik görülen agiz içi enfeksiyon nedeni mantarlardir. Bunun disinda mantarlarin etken oldugu agiz içi enfeksiyonlari bagisiklik sistemi baskilanmis veya sik antibiyotik kullanimi olan çocuklarda da görülebilir.

Pamukçuk(Moniliazis): Yenidogan döneminde en sik görülen agiz içi enfeksiyondur. En sik etken olan mantar Candida albicans’tir. Bebegin damak, yanak iç yüzeyi ve dili üzerinde beyaz lezyonlar seklinde kendini gösterir. Bebek iyi ememez. Fark edildiginde, zaman geçirmeden doktora danisilarak, önerilen sekilde bikarbonatli su ile agiz içi temizligi yapilmali ve uygun antibiyotikli damlalar kullanilmalidir. Pamukçuk olan bebek eger anne gögüsünü emiyorsa, annenin gögüsü de uygun sekilde temizlenmeli, biberon veya emzik kullaniliyorsa bunlarin uygun sekilde temizligi ve sterilizasyonu yapilmali, hatta gerekirse yenileri ile degistirilmelidir. Agiz içi viral enfeksiyonlari arasinda herpes enfeksiyonu, el, ayak, agiz hastaligi ve herpangina sayilabilir.

Herpes simplex gingivostomatiti: Yüksek ates, huzursuzluk, irritabilite ve damakta küçük agrili ülserler ile kendini gösterir. Tedavisinde uygun agiz içi temizleyici solüsyonlar ve agri kesiciler kullanilmali, çocugun aldigi sivi miktari artirilmaya çalisilmalidir.

El, ayak, agiz hastaligi: Hastaligin etkeni Coxackievirüs A 16 isimli, enterovirüs ailesine ait bir virüstür. Genellikle küçük çocuklarda, yaz ve erken sonbahar mevsimlerinde görülür. Ates, bogaz agrisi, dil, damak ve yanaklarin iç bölgesinde küçük kirmizi noktalar seklinde baslayan yaralar ve tüm vücutta olabilen döküntü ile kendini gösterir. Döküntüler el ayasi ve ayak tabaninda da belirgindir. Kasinti olmaz. Yakinmalar bir hafta kadar devam eder. Çocuklarin hepsinde tüm bulgular bir arada görülmeyebilir. Tedavisinde agri kesiciler kullanilmali, sivi alimi artirilmalidir.

Herpangina: Etken yine Coxackievirüstür. El, ayak, agiz hastaligindan farkli olarak sadece agiz içinde ülserler vardir. Vücutta döküntü veya baska bir bulgu yoktur.

Tekrarlayan aftöz stomatit: Agiz içinde gerçeklesen lokal bir travma, stres veya bazi vitamin ve minerallerin (demir, folat, çinko, B12 vitamini) eksik oldugu durumda agiz içinde tekrarlayan yaralar ortaya çikabilir. Bunlarin disinda bazi sistemik hastaliklar, örnegin enflamatuvar barsak hastaliklari, bazi romatolojik ve kan hastaliklari da agiz içinde tekrarlayan yaralara neden olabilir. Tüm bu durumlarda tedavi etkene yönelik yapilmalidir. Agiz içinin bakteri etkenli enfeksiyonlarinda en sik neden dis veya dis etinden kaynaklanan enfeksiyonlardir. Agiz sagliginin korunabilmesi için dislerin saglikli ve mutlaka bakimli olmasi gerekmektedir. Dis veya dis etlerinden kaynaklanan bir apse uygun antibiyotik ile dogru sekilde tedavi edilmelidir.

DR. AYLA KAMBUROGLU GÖKSEL
VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası