Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Horman Kullanimina Dikkat

Kocaeli Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nigar Dursun Türk Kalp Vakfi ile Sisli Belediyesi’nce ortaklasa düzenlenen “menopoz” konulu toplantida osteoporozun kemik kütlesinin azalmasi ve kirilganliginin artmasi oldugunu ifade ederek, “50 yas üzeri her 4 kadindan 1’inde osteoporoz gelisiyor” dedi.

Bunun kalça, omurga ile bel kiriklarina yol açtigini ve yas ilerledikçe kirik riskinin de arttigini vurgulayan Prof. Dr. Dursun, menopozla birlikte her yil kemiklerin yüzde 2-3’ünün kaybedildigini bildirdi.

Prof. Dr. Dursun, 50 yasin üzerindeki her 2 kisiden 1’inde osteoporoza bagli kiriklar meydana geldigini anlatarak, “50 yas üzeri her 6 kadindan 1’inde kalça kirigi ile el kirigi, her 10 kadindan 1’inde de omurga kirigi olusuyor. Kalça kiriklarinin yüzde 20’si ölümle sonuçlaniyor. Yine kalça kirigi geçirip de yasayanlarin yüzde 50’sinde, kalici sakatliklar olusuyor” diye konustu.

Maksimum kemik kütlesine erismek için çocukluk çagindan itibaren zengin gidalarla beslenmek ve sportif aktiviteleri aliskanlik haline getirmek gerektigini belirten Prof. Dr. Dursun, risk faktörlerini ise “50 yas ve üzeri olmak, östrojen ve beslenmede kalsiyum eksikligi, d vitamini eksikligi, fiziksel aktivite olmamasi, ailede osteoporoz bulunmasi, ince ve narin vücut yapisi, alkol, sigara ve kafeinli içecek tüketimi” olarak siraladi.

Prof. Dr. Nigar Dursun, egzersiz olarak da yürüyüsün yani sira gençlere dans, step ve aerobik gibi önerilerde bulundu.


Kocaeli Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Kemal Bayülkem de, yillar önce utanilan, fisilti seklinde degerlendirilen menopozun artik rahatlikla tartisildigini söyledi. Menopoza girenlerde “ihtiyarladim” kompleksinin olustuguna isaret eden Prof. Bayülkem, yine adet görememe ve çocuk doguramamanin da asagilik duygusu yarattigini bildirdi. Türk Kalp Vakfi’nda da çalisan Prof. Dr. Bayülkem, menopozla birlikte kadinlarda görülen bazi psikolojik belirtilerin de “Belli yastan sonra çocuk yapma duygusunun artmasi, çok süslenme, eski genç kiz psikolojisine dönme, asiri derece esini kiskanma, 50 kere telefonla esini arama ve evden kaçma” oldugunu kaydetti.

Bu problemlerin zamanla yok oldugunu anlatan Prof. Dr. Bayülkem, bu devrede aile desteginin önemine dikkat çekti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası