Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SPOR YAPARKEN SU IÇMEYI UNUTMAYIN!

F1 pilotlarinin yarislar sirasinda yaklasik 4 litre sivi kaybettigini biliyor muydunuz?

Yeterli sivi tüketimi sporcular için son derece önemli. Ister F1 pilotu olun ister fitness yapin. F1 pilotlarinin sagligindan sorumlu resmi hastane Anadolu Saglik Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir, sivi tüketimiyle ilgili sorulari yanitladi.

Yeterli sivi tüketimi neden önemlidir?

Bunu üç maddede anlatabiliriz.

a) Enerji olusumu için: Sivilar enerji olusumu döngüsünde rol oynarlar. Kanin bir parçasi olarak su, kas hücrelerine glikoz ve oksijen tasinmasinda yardimcidir. Böylece enerji olusur. Kan kaslarda enerji olusumu sonucu ortaya çikan artik maddeleri de tasir. Sivi kaybi ile kan hacmi azalir, kalp hücrelere yeterli oksijen ulastirmak için daha çok çalisir.

b) Serinlemek için: Egzersiz isi olusumunu arttirir. Sivilar hem isinin azaltilmasi hem de serinlemeye yardimcidir. Terin buharlasmasiyla vücut serinler ve vücut isisinin artisi önlenir.

Diger besin ögelerinin tasinmasi için: Su, kan dolasiminda elektrolit ve diger besin ögelerinin tasinmasina, idrarin da bir bölümünü olusturarak artik ürünlerin atilmasina yardimci olur.

c) Koruyucu olarak: Vücut doku ve organlarinin etrafini sararak onlari egzersize bagli tüm sarsinti ve çarpmalardan korur.

Fazla sivi kaybinin riskleri nelerdir?

Vücut agirliginin yaklasik %2-3 azalmasina neden olan sivi kaybi bile performansi olumsuz yönde etkilemektedir. (Bu miktar 70 kg bir kisi için yaklasik 1,5-2 kg esittir. Dehidratasyon; kuvveti, dayanikliligi ve aerobik kapasiteyi olumsuz yönde etkiler. Dehidratasyon performansi azaltan önemli bir risk etmenidir. Sivi kaybi arttikça sicak çarpmasi, sicak bitkinligi, kramplar gibi sorunlar yasanir. Ciddi dehidratasyon yasami tehdit edebilir. Hangi spor yapilirsa yapilsin sivi tüketimi önemlidir.

Idrar rengi sivi kaybi miktarinin belirtisi!

Su kaybiyla azalan vücut agirligi nasil yerine konulabilir?

Yogun egzersiz öncesi ve sonrasi tartilip her yarim kg. kayip için 2 bardak su içilmesi gereklidir. Idrar rengi sivi kaybi miktarinin en önemli belirtilerinden birisidir. Sicak ve nemli havada ter deriden hizla buharlasmadigi için uygun sekilde serinleme saglanamaz. Bu nedenle nemli havada egzersiz yaparken kolayca vücut isisinda artis gerçeklesebilir.

Dehidratasyonun belirtileri nelerdir?

Deride kizariklik, yorgunluk, artan vücut isisi , solunum ve kalp atim hizinda artisi takiben bas dönmesi, artan halsizlik, egzersizde solunum güçlügüdür. Belirtilerden önce sivi takviyesi almak, belirtilerin ciddi boyuta ulasmasini önlemektedir. Ticari sporcu içecekleri sporcularin tümü için gerekli degildir. Fakat 1 saatten fazla egzersiz yapan sporcular için, içerigindeki karbonhidratin çalisan kaslara enerji destegi saglamasi nedeniyle önemli olmaktadir. Sporcu içecekleri yerine meyve sulari da yari yariya sulandirilarak tüketilebilir.

F1 pilotlarinin yarislar sirasinda 3-4 litre su kaybettigi söyleniyor. Her yarista böyle bir kaybin olmasi, pilotlarda gelecekte kalici bir etki birakir mi?

Bu konuda antrenmanliysa ve arkasindan yerine konuyorsa herhangi bir kalici etki birakmaz. Tabii genç olduklari için de böyle bir etkisi olmaz, ancak yasli olsalardi kalici bir etki olabilecegini söyleyebiliriz. Yerine konmasi kosuluyla yaslari bunu tolere eder. Her hafta böyle bir sey de olsa sorun degil, buna agir bir egzersiz olarak bakmak lazim. Bir futbolcu da maçlarda pilotlarla ayni olmasa da ona yakin bir enerji harcayabiliyor. F1 pilotlari bir anlamda agir egzersiz yapiyorlar. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlaniyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası