Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SPOR YAPARKEN SU IÇMEYI UNUTMAYIN!

F1 pilotlarinin yarislar sirasinda yaklasik 4 litre sivi kaybettigini biliyor muydunuz?

Yeterli sivi tüketimi sporcular için son derece önemli. Ister F1 pilotu olun ister fitness yapin. F1 pilotlarinin sagligindan sorumlu resmi hastane Anadolu Saglik Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir, sivi tüketimiyle ilgili sorulari yanitladi.

Yeterli sivi tüketimi neden önemlidir?

Bunu üç maddede anlatabiliriz.

a) Enerji olusumu için: Sivilar enerji olusumu döngüsünde rol oynarlar. Kanin bir parçasi olarak su, kas hücrelerine glikoz ve oksijen tasinmasinda yardimcidir. Böylece enerji olusur. Kan kaslarda enerji olusumu sonucu ortaya çikan artik maddeleri de tasir. Sivi kaybi ile kan hacmi azalir, kalp hücrelere yeterli oksijen ulastirmak için daha çok çalisir.

b) Serinlemek için: Egzersiz isi olusumunu arttirir. Sivilar hem isinin azaltilmasi hem de serinlemeye yardimcidir. Terin buharlasmasiyla vücut serinler ve vücut isisinin artisi önlenir.

Diger besin ögelerinin tasinmasi için: Su, kan dolasiminda elektrolit ve diger besin ögelerinin tasinmasina, idrarin da bir bölümünü olusturarak artik ürünlerin atilmasina yardimci olur.

c) Koruyucu olarak: Vücut doku ve organlarinin etrafini sararak onlari egzersize bagli tüm sarsinti ve çarpmalardan korur.

Fazla sivi kaybinin riskleri nelerdir?

Vücut agirliginin yaklasik %2-3 azalmasina neden olan sivi kaybi bile performansi olumsuz yönde etkilemektedir. (Bu miktar 70 kg bir kisi için yaklasik 1,5-2 kg esittir. Dehidratasyon; kuvveti, dayanikliligi ve aerobik kapasiteyi olumsuz yönde etkiler. Dehidratasyon performansi azaltan önemli bir risk etmenidir. Sivi kaybi arttikça sicak çarpmasi, sicak bitkinligi, kramplar gibi sorunlar yasanir. Ciddi dehidratasyon yasami tehdit edebilir. Hangi spor yapilirsa yapilsin sivi tüketimi önemlidir.

Idrar rengi sivi kaybi miktarinin belirtisi!

Su kaybiyla azalan vücut agirligi nasil yerine konulabilir?

Yogun egzersiz öncesi ve sonrasi tartilip her yarim kg. kayip için 2 bardak su içilmesi gereklidir. Idrar rengi sivi kaybi miktarinin en önemli belirtilerinden birisidir. Sicak ve nemli havada ter deriden hizla buharlasmadigi için uygun sekilde serinleme saglanamaz. Bu nedenle nemli havada egzersiz yaparken kolayca vücut isisinda artis gerçeklesebilir.

Dehidratasyonun belirtileri nelerdir?

Deride kizariklik, yorgunluk, artan vücut isisi , solunum ve kalp atim hizinda artisi takiben bas dönmesi, artan halsizlik, egzersizde solunum güçlügüdür. Belirtilerden önce sivi takviyesi almak, belirtilerin ciddi boyuta ulasmasini önlemektedir. Ticari sporcu içecekleri sporcularin tümü için gerekli degildir. Fakat 1 saatten fazla egzersiz yapan sporcular için, içerigindeki karbonhidratin çalisan kaslara enerji destegi saglamasi nedeniyle önemli olmaktadir. Sporcu içecekleri yerine meyve sulari da yari yariya sulandirilarak tüketilebilir.

F1 pilotlarinin yarislar sirasinda 3-4 litre su kaybettigi söyleniyor. Her yarista böyle bir kaybin olmasi, pilotlarda gelecekte kalici bir etki birakir mi?

Bu konuda antrenmanliysa ve arkasindan yerine konuyorsa herhangi bir kalici etki birakmaz. Tabii genç olduklari için de böyle bir etkisi olmaz, ancak yasli olsalardi kalici bir etki olabilecegini söyleyebiliriz. Yerine konmasi kosuluyla yaslari bunu tolere eder. Her hafta böyle bir sey de olsa sorun degil, buna agir bir egzersiz olarak bakmak lazim. Bir futbolcu da maçlarda pilotlarla ayni olmasa da ona yakin bir enerji harcayabiliyor. F1 pilotlari bir anlamda agir egzersiz yapiyorlar. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak zorlaniyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası