Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2 Mayis Dünya Astim Günü’nde sinsi hastalik ‘Efor Astimi’ mercek altinda!

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari uzmanlari, 2 Mayis ‘Dünya Astim Günü’nde ‘Efor Astimi’na dikkat çekerek; özellikle sporcularin performansini olumsuz yönde etkileyebilen hastaligin tedavisinin aslinda çok kolay oldugunu belirtiyor.

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, günlük yasam içerisinde sikça karsilasilan efor astimi hastaliginin; egzersiz sirasinda çabuk yorulma, gögüs agrisi, gögüste rahatsizlik hissi, mide bulantisi ve bogaz agrisi gibi sikâyetler ile ortaya çiktigini belirtiyor. Uzmanlar, spor yaparken veya spor sonrasinda bitkinlik duyan; gögsünde sikisiklik ile nefesinde daralma hisseden kisilerin, mutlaka doktora basvurmasi gerektigini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak; efor astiminin egzersiz ile kendini gösterdigini belirterek, sunlari söylüyor: “Agirlikli olarak, astimli çocuklar ve gençler ile alerjik riniti ya da ailesinde astim öyküsü bulunan kisilerde görülen hastaligin belirtileri; egzersize baslandiktan 5-8 dakika içerisinde ortaya çikiyor ve genellikle 1 saat içerisinde kayboluyor. Egzersiz sirasinda siklikla nefes alip vermeye bagli olarak, hava yolunda daralmaya yol açan maddeler salgilaniyor. Efor astiminin belirtileri sadece egzersiz ile ortaya çiktigi için diger zamanlarda yapilan muayene ya da testlerde tani konulamiyor. Egzersiz sonrasi akciger fonksiyonlarindaki azalmayi göstermek için uygulanan Egzersiz Bronkoprovakasyon Testi olarak adlandirdigimiz özel bir efor testinin yapilmasi gerekiyor.”

Efor astiminda çevresel faktörlerin büyük önem tasidigini ifade eden Prof. Dr. Levent Tabak; bu faktörler arasinda nem orani ile hava isisinin önemli olduguna dikkat çekiyor. Nem orani düstükçe ve hava kurudukça hastaligin görülme riskinin arttigini belirten Prof. Dr. Tabak, özellikle yüzme sporu ile ilgilenen hastalarin, yüzme sirasinda bol miktarda nemli havaya maruz kaldiklari için sikâyetleri tolere edebildigini vurguluyor. Yüzme disinda golf, tenis, voleybol, halter, güres ve skuas gibi sporlarda egzersiz astimi için düsük riskli sporlar arasinda kabul ediliyor. Soguk havada sikâyetlerin belirgin oranda arttigini açiklayan VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, egzersiz derecesinin de önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası