Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2 Mayis Dünya Astim Günü’nde sinsi hastalik ‘Efor Astimi’ mercek altinda!

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari uzmanlari, 2 Mayis ‘Dünya Astim Günü’nde ‘Efor Astimi’na dikkat çekerek; özellikle sporcularin performansini olumsuz yönde etkileyebilen hastaligin tedavisinin aslinda çok kolay oldugunu belirtiyor.

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, günlük yasam içerisinde sikça karsilasilan efor astimi hastaliginin; egzersiz sirasinda çabuk yorulma, gögüs agrisi, gögüste rahatsizlik hissi, mide bulantisi ve bogaz agrisi gibi sikâyetler ile ortaya çiktigini belirtiyor. Uzmanlar, spor yaparken veya spor sonrasinda bitkinlik duyan; gögsünde sikisiklik ile nefesinde daralma hisseden kisilerin, mutlaka doktora basvurmasi gerektigini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak; efor astiminin egzersiz ile kendini gösterdigini belirterek, sunlari söylüyor: “Agirlikli olarak, astimli çocuklar ve gençler ile alerjik riniti ya da ailesinde astim öyküsü bulunan kisilerde görülen hastaligin belirtileri; egzersize baslandiktan 5-8 dakika içerisinde ortaya çikiyor ve genellikle 1 saat içerisinde kayboluyor. Egzersiz sirasinda siklikla nefes alip vermeye bagli olarak, hava yolunda daralmaya yol açan maddeler salgilaniyor. Efor astiminin belirtileri sadece egzersiz ile ortaya çiktigi için diger zamanlarda yapilan muayene ya da testlerde tani konulamiyor. Egzersiz sonrasi akciger fonksiyonlarindaki azalmayi göstermek için uygulanan Egzersiz Bronkoprovakasyon Testi olarak adlandirdigimiz özel bir efor testinin yapilmasi gerekiyor.”

Efor astiminda çevresel faktörlerin büyük önem tasidigini ifade eden Prof. Dr. Levent Tabak; bu faktörler arasinda nem orani ile hava isisinin önemli olduguna dikkat çekiyor. Nem orani düstükçe ve hava kurudukça hastaligin görülme riskinin arttigini belirten Prof. Dr. Tabak, özellikle yüzme sporu ile ilgilenen hastalarin, yüzme sirasinda bol miktarda nemli havaya maruz kaldiklari için sikâyetleri tolere edebildigini vurguluyor. Yüzme disinda golf, tenis, voleybol, halter, güres ve skuas gibi sporlarda egzersiz astimi için düsük riskli sporlar arasinda kabul ediliyor. Soguk havada sikâyetlerin belirgin oranda arttigini açiklayan VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, egzersiz derecesinin de önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası