Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2 Mayis Dünya Astim Günü’nde sinsi hastalik ‘Efor Astimi’ mercek altinda!

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari uzmanlari, 2 Mayis ‘Dünya Astim Günü’nde ‘Efor Astimi’na dikkat çekerek; özellikle sporcularin performansini olumsuz yönde etkileyebilen hastaligin tedavisinin aslinda çok kolay oldugunu belirtiyor.

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, günlük yasam içerisinde sikça karsilasilan efor astimi hastaliginin; egzersiz sirasinda çabuk yorulma, gögüs agrisi, gögüste rahatsizlik hissi, mide bulantisi ve bogaz agrisi gibi sikâyetler ile ortaya çiktigini belirtiyor. Uzmanlar, spor yaparken veya spor sonrasinda bitkinlik duyan; gögsünde sikisiklik ile nefesinde daralma hisseden kisilerin, mutlaka doktora basvurmasi gerektigini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak; efor astiminin egzersiz ile kendini gösterdigini belirterek, sunlari söylüyor: “Agirlikli olarak, astimli çocuklar ve gençler ile alerjik riniti ya da ailesinde astim öyküsü bulunan kisilerde görülen hastaligin belirtileri; egzersize baslandiktan 5-8 dakika içerisinde ortaya çikiyor ve genellikle 1 saat içerisinde kayboluyor. Egzersiz sirasinda siklikla nefes alip vermeye bagli olarak, hava yolunda daralmaya yol açan maddeler salgilaniyor. Efor astiminin belirtileri sadece egzersiz ile ortaya çiktigi için diger zamanlarda yapilan muayene ya da testlerde tani konulamiyor. Egzersiz sonrasi akciger fonksiyonlarindaki azalmayi göstermek için uygulanan Egzersiz Bronkoprovakasyon Testi olarak adlandirdigimiz özel bir efor testinin yapilmasi gerekiyor.”

Efor astiminda çevresel faktörlerin büyük önem tasidigini ifade eden Prof. Dr. Levent Tabak; bu faktörler arasinda nem orani ile hava isisinin önemli olduguna dikkat çekiyor. Nem orani düstükçe ve hava kurudukça hastaligin görülme riskinin arttigini belirten Prof. Dr. Tabak, özellikle yüzme sporu ile ilgilenen hastalarin, yüzme sirasinda bol miktarda nemli havaya maruz kaldiklari için sikâyetleri tolere edebildigini vurguluyor. Yüzme disinda golf, tenis, voleybol, halter, güres ve skuas gibi sporlarda egzersiz astimi için düsük riskli sporlar arasinda kabul ediliyor. Soguk havada sikâyetlerin belirgin oranda arttigini açiklayan VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, egzersiz derecesinin de önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası