Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2 Mayis Dünya Astim Günü’nde sinsi hastalik ‘Efor Astimi’ mercek altinda!

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari uzmanlari, 2 Mayis ‘Dünya Astim Günü’nde ‘Efor Astimi’na dikkat çekerek; özellikle sporcularin performansini olumsuz yönde etkileyebilen hastaligin tedavisinin aslinda çok kolay oldugunu belirtiyor.

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, günlük yasam içerisinde sikça karsilasilan efor astimi hastaliginin; egzersiz sirasinda çabuk yorulma, gögüs agrisi, gögüste rahatsizlik hissi, mide bulantisi ve bogaz agrisi gibi sikâyetler ile ortaya çiktigini belirtiyor. Uzmanlar, spor yaparken veya spor sonrasinda bitkinlik duyan; gögsünde sikisiklik ile nefesinde daralma hisseden kisilerin, mutlaka doktora basvurmasi gerektigini vurguluyor.

VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak; efor astiminin egzersiz ile kendini gösterdigini belirterek, sunlari söylüyor: “Agirlikli olarak, astimli çocuklar ve gençler ile alerjik riniti ya da ailesinde astim öyküsü bulunan kisilerde görülen hastaligin belirtileri; egzersize baslandiktan 5-8 dakika içerisinde ortaya çikiyor ve genellikle 1 saat içerisinde kayboluyor. Egzersiz sirasinda siklikla nefes alip vermeye bagli olarak, hava yolunda daralmaya yol açan maddeler salgilaniyor. Efor astiminin belirtileri sadece egzersiz ile ortaya çiktigi için diger zamanlarda yapilan muayene ya da testlerde tani konulamiyor. Egzersiz sonrasi akciger fonksiyonlarindaki azalmayi göstermek için uygulanan Egzersiz Bronkoprovakasyon Testi olarak adlandirdigimiz özel bir efor testinin yapilmasi gerekiyor.”

Efor astiminda çevresel faktörlerin büyük önem tasidigini ifade eden Prof. Dr. Levent Tabak; bu faktörler arasinda nem orani ile hava isisinin önemli olduguna dikkat çekiyor. Nem orani düstükçe ve hava kurudukça hastaligin görülme riskinin arttigini belirten Prof. Dr. Tabak, özellikle yüzme sporu ile ilgilenen hastalarin, yüzme sirasinda bol miktarda nemli havaya maruz kaldiklari için sikâyetleri tolere edebildigini vurguluyor. Yüzme disinda golf, tenis, voleybol, halter, güres ve skuas gibi sporlarda egzersiz astimi için düsük riskli sporlar arasinda kabul ediliyor. Soguk havada sikâyetlerin belirgin oranda arttigini açiklayan VKV Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölüm Sefi Prof. Dr. Levent Tabak, egzersiz derecesinin de önemli oldugunun altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası