Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaliklar ilk isaretlerini agizda mi veriyorlar?

Agiz sagligi ve vücudumuz arasinda tahmin edilenden çok daha fazla bir bag vardir. Agiz sagligimiz bütün vücudumuzun sagligi hakkinda ipuçlari tasir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk bazi hastaliklarin ilk isaretlerinin çogu zaman ilk olarak agzinizda görüldügünü belirtti. Diger bir taraftan ise dis eti hastaliklari gibi agizdaki bazi enfeksiyonlarin vücudun diger bölümlerinde problemlere neden olabilecegini de ekledi.

Dis Hekimi Onur Öztürk agizdaki bakterilerin ve iltihaplarin vücudun geri kalanindaki saglik problemleriyle iliskili olduguna inandigini belirtiyor ve agiz sagligiyla iliskilendirilen bazi hastaliklari siraliyor;

* Kalp ve damar hastaliklari; Dis Hekimi Onur Öztürk yapilan son arastirmalara göre bazi kalp ve damar hastaliklarinin agiz sagliyla iliskilendirilebildigini belirtiyor. Bazi arastirmacilarin ise diseti hastaligindan kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebilecegine inandiklarini da ekliyor.

* Hamilelik ve dogum; Dis Hekimi Onur Öztürk diseti hastaliginin erken dogumlarla iliskilendirildigini ve maalesef hamilelik sirasinda yapilan dis eti tedavisinin bazen geç olabilecegini söylüyor. Iste bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir agiz sagligina sahip olunmasi gerektiginin de israrla üzerinde duruyor.

* Diyabet; Diyabet dis eti hastaligi, çürük, dis kaybi, agiz kurulugu ve çesitli agiz enfeksiyonlari riskini arttirir. Bunun tersine kötü agiz sagligi diyabetinizin kontrolünü zorlastirir. Enfeksiyonlar kan sekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altina almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayi diyabetli kisilerin agiz sagliklariyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.

* HIV/Aids; Bazi durumlarda AIDS’ in ilk isareti agir dis eti iltihabi ve agizda yaralar ile belirebilir. Bu durumda dilinizin üstünde ya da agzinizin içinde israr eden beyaz noktalar ya da alisilmamis yaralar olabilir. Bunlari en kisa zamanda dis hekiminize göstererek muayene olmaniz gerekmektedir.

Eger simdiye kadar agziniza, dislerinize, dis etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadiysa bile simdi agiz sagligi ve genel sagligimiz arasindaki iliskiyi ögrendikten sonra aslinda ne kadar önemli oldugu anlasilmaktadir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk dislerimize iyi bakarak sadece su an için degil gelecek içinde yatirim yapmis olacagimizi ifade ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası