Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaliklar ilk isaretlerini agizda mi veriyorlar?

Agiz sagligi ve vücudumuz arasinda tahmin edilenden çok daha fazla bir bag vardir. Agiz sagligimiz bütün vücudumuzun sagligi hakkinda ipuçlari tasir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk bazi hastaliklarin ilk isaretlerinin çogu zaman ilk olarak agzinizda görüldügünü belirtti. Diger bir taraftan ise dis eti hastaliklari gibi agizdaki bazi enfeksiyonlarin vücudun diger bölümlerinde problemlere neden olabilecegini de ekledi.

Dis Hekimi Onur Öztürk agizdaki bakterilerin ve iltihaplarin vücudun geri kalanindaki saglik problemleriyle iliskili olduguna inandigini belirtiyor ve agiz sagligiyla iliskilendirilen bazi hastaliklari siraliyor;

* Kalp ve damar hastaliklari; Dis Hekimi Onur Öztürk yapilan son arastirmalara göre bazi kalp ve damar hastaliklarinin agiz sagliyla iliskilendirilebildigini belirtiyor. Bazi arastirmacilarin ise diseti hastaligindan kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebilecegine inandiklarini da ekliyor.

* Hamilelik ve dogum; Dis Hekimi Onur Öztürk diseti hastaliginin erken dogumlarla iliskilendirildigini ve maalesef hamilelik sirasinda yapilan dis eti tedavisinin bazen geç olabilecegini söylüyor. Iste bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir agiz sagligina sahip olunmasi gerektiginin de israrla üzerinde duruyor.

* Diyabet; Diyabet dis eti hastaligi, çürük, dis kaybi, agiz kurulugu ve çesitli agiz enfeksiyonlari riskini arttirir. Bunun tersine kötü agiz sagligi diyabetinizin kontrolünü zorlastirir. Enfeksiyonlar kan sekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altina almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayi diyabetli kisilerin agiz sagliklariyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.

* HIV/Aids; Bazi durumlarda AIDS’ in ilk isareti agir dis eti iltihabi ve agizda yaralar ile belirebilir. Bu durumda dilinizin üstünde ya da agzinizin içinde israr eden beyaz noktalar ya da alisilmamis yaralar olabilir. Bunlari en kisa zamanda dis hekiminize göstererek muayene olmaniz gerekmektedir.

Eger simdiye kadar agziniza, dislerinize, dis etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadiysa bile simdi agiz sagligi ve genel sagligimiz arasindaki iliskiyi ögrendikten sonra aslinda ne kadar önemli oldugu anlasilmaktadir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk dislerimize iyi bakarak sadece su an için degil gelecek içinde yatirim yapmis olacagimizi ifade ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası