Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaliklar ilk isaretlerini agizda mi veriyorlar?

Agiz sagligi ve vücudumuz arasinda tahmin edilenden çok daha fazla bir bag vardir. Agiz sagligimiz bütün vücudumuzun sagligi hakkinda ipuçlari tasir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk bazi hastaliklarin ilk isaretlerinin çogu zaman ilk olarak agzinizda görüldügünü belirtti. Diger bir taraftan ise dis eti hastaliklari gibi agizdaki bazi enfeksiyonlarin vücudun diger bölümlerinde problemlere neden olabilecegini de ekledi.

Dis Hekimi Onur Öztürk agizdaki bakterilerin ve iltihaplarin vücudun geri kalanindaki saglik problemleriyle iliskili olduguna inandigini belirtiyor ve agiz sagligiyla iliskilendirilen bazi hastaliklari siraliyor;

* Kalp ve damar hastaliklari; Dis Hekimi Onur Öztürk yapilan son arastirmalara göre bazi kalp ve damar hastaliklarinin agiz sagliyla iliskilendirilebildigini belirtiyor. Bazi arastirmacilarin ise diseti hastaligindan kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebilecegine inandiklarini da ekliyor.

* Hamilelik ve dogum; Dis Hekimi Onur Öztürk diseti hastaliginin erken dogumlarla iliskilendirildigini ve maalesef hamilelik sirasinda yapilan dis eti tedavisinin bazen geç olabilecegini söylüyor. Iste bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir agiz sagligina sahip olunmasi gerektiginin de israrla üzerinde duruyor.

* Diyabet; Diyabet dis eti hastaligi, çürük, dis kaybi, agiz kurulugu ve çesitli agiz enfeksiyonlari riskini arttirir. Bunun tersine kötü agiz sagligi diyabetinizin kontrolünü zorlastirir. Enfeksiyonlar kan sekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altina almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayi diyabetli kisilerin agiz sagliklariyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.

* HIV/Aids; Bazi durumlarda AIDS’ in ilk isareti agir dis eti iltihabi ve agizda yaralar ile belirebilir. Bu durumda dilinizin üstünde ya da agzinizin içinde israr eden beyaz noktalar ya da alisilmamis yaralar olabilir. Bunlari en kisa zamanda dis hekiminize göstererek muayene olmaniz gerekmektedir.

Eger simdiye kadar agziniza, dislerinize, dis etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadiysa bile simdi agiz sagligi ve genel sagligimiz arasindaki iliskiyi ögrendikten sonra aslinda ne kadar önemli oldugu anlasilmaktadir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk dislerimize iyi bakarak sadece su an için degil gelecek içinde yatirim yapmis olacagimizi ifade ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası