Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaliklar ilk isaretlerini agizda mi veriyorlar?

Agiz sagligi ve vücudumuz arasinda tahmin edilenden çok daha fazla bir bag vardir. Agiz sagligimiz bütün vücudumuzun sagligi hakkinda ipuçlari tasir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk bazi hastaliklarin ilk isaretlerinin çogu zaman ilk olarak agzinizda görüldügünü belirtti. Diger bir taraftan ise dis eti hastaliklari gibi agizdaki bazi enfeksiyonlarin vücudun diger bölümlerinde problemlere neden olabilecegini de ekledi.

Dis Hekimi Onur Öztürk agizdaki bakterilerin ve iltihaplarin vücudun geri kalanindaki saglik problemleriyle iliskili olduguna inandigini belirtiyor ve agiz sagligiyla iliskilendirilen bazi hastaliklari siraliyor;

* Kalp ve damar hastaliklari; Dis Hekimi Onur Öztürk yapilan son arastirmalara göre bazi kalp ve damar hastaliklarinin agiz sagliyla iliskilendirilebildigini belirtiyor. Bazi arastirmacilarin ise diseti hastaligindan kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebilecegine inandiklarini da ekliyor.

* Hamilelik ve dogum; Dis Hekimi Onur Öztürk diseti hastaliginin erken dogumlarla iliskilendirildigini ve maalesef hamilelik sirasinda yapilan dis eti tedavisinin bazen geç olabilecegini söylüyor. Iste bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir agiz sagligina sahip olunmasi gerektiginin de israrla üzerinde duruyor.

* Diyabet; Diyabet dis eti hastaligi, çürük, dis kaybi, agiz kurulugu ve çesitli agiz enfeksiyonlari riskini arttirir. Bunun tersine kötü agiz sagligi diyabetinizin kontrolünü zorlastirir. Enfeksiyonlar kan sekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altina almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayi diyabetli kisilerin agiz sagliklariyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.

* HIV/Aids; Bazi durumlarda AIDS’ in ilk isareti agir dis eti iltihabi ve agizda yaralar ile belirebilir. Bu durumda dilinizin üstünde ya da agzinizin içinde israr eden beyaz noktalar ya da alisilmamis yaralar olabilir. Bunlari en kisa zamanda dis hekiminize göstererek muayene olmaniz gerekmektedir.

Eger simdiye kadar agziniza, dislerinize, dis etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadiysa bile simdi agiz sagligi ve genel sagligimiz arasindaki iliskiyi ögrendikten sonra aslinda ne kadar önemli oldugu anlasilmaktadir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk dislerimize iyi bakarak sadece su an için degil gelecek içinde yatirim yapmis olacagimizi ifade ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası