Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AZ UYKU FAZLA KILO SEBEBI

Dünya’nin ortak sorunu olan kilo problemi, genellikle çok yemege ve az hareket etmeye bagli olsa da; az uyumanin sismanligi tetikleyen gizli bir düsman oldugu saptandi.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, son 40 yilda yapilan arastirmalarin, günümüzde uyku süresinin dokuz saatten yedi saate düstügünü ve insanlarin daha az uyuyup daha çok kilo aldiklarini gösterdigini açikliyor.

Dyt. Seda Bahtiyar Tatay, az uyumanin insan sagligi üzerinde birçok olumsuz etkisi oldugunu ve kilo probleminin de bu olumsuzluklardan biri oldugunu ifade ediyor.

Televizyon ve bilgisayar karsisinda geçirilen zamanin geç saatlere kadar sarkmasinin gece atistirmalarina neden oldugunu belirten Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, gece geç alinan besinlerin vücut tarafindan enerji olarak harcanamadigini ve depolanarak kiloya dönüstügünü söylüyor.

Uykunun vücut için çok önemli olan bir zaman dilimi oldugunu belirten Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, uyku bozuklugunun hormonlarla arasindaki baglantiyi söyle açikliyor:‘ Leptin ve Ghrelin istah üzerinde etkili olan iki hormondur. Leptin vücutta enerji fazlasi oldugu zaman istahi keserek yemeyi durdurmamizi saglar. Ghrelin ise mide tarafindan mide bos oldugunda salinarak açlik hissini tetikler. Mide bos oldugu zaman Ghrelin seviyeleri artar ve Leptin düserek bizim yemek yeme istegimizi tetikler. Yapilan çalismalar az uyundugunda (Günde 5-6 saatten az) Leptin seviyesi sanki 900 kalorilik bir beslenme programindaki gibi düserek açligi tetikledigini göstermistir’

Uykusuzlugun sinirler üzerinde de negatif etkileri oldugunu söyleyen Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, uykusuzlugun sinirleri uyararak rahatlamasini engelledigini, karbonhidrat ve sekerli yiyeceklere egilimin daha çok arttigini ve kortizol denilen stres hormonunun da uykusuzluk süresince artarak yaglanmaya sebep oldugunu açikliyor.

Uykusuzlugun birçok nedeni oldugunu ifade eden Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, özellikle burundaki sekil bozukluklari ile bogaz bölgesindeki yaglanmanin çok miktarda olmasindan kaynaklanan uyku apnesinin, genellikle kilo problemi yasayan kisilerde görüldügünü ve bu gibi durumlarda mutlaka uzmanlardan yardim istenmesi gerektiginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası