Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AZ UYKU FAZLA KILO SEBEBI

Dünya’nin ortak sorunu olan kilo problemi, genellikle çok yemege ve az hareket etmeye bagli olsa da; az uyumanin sismanligi tetikleyen gizli bir düsman oldugu saptandi.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, son 40 yilda yapilan arastirmalarin, günümüzde uyku süresinin dokuz saatten yedi saate düstügünü ve insanlarin daha az uyuyup daha çok kilo aldiklarini gösterdigini açikliyor.

Dyt. Seda Bahtiyar Tatay, az uyumanin insan sagligi üzerinde birçok olumsuz etkisi oldugunu ve kilo probleminin de bu olumsuzluklardan biri oldugunu ifade ediyor.

Televizyon ve bilgisayar karsisinda geçirilen zamanin geç saatlere kadar sarkmasinin gece atistirmalarina neden oldugunu belirten Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, gece geç alinan besinlerin vücut tarafindan enerji olarak harcanamadigini ve depolanarak kiloya dönüstügünü söylüyor.

Uykunun vücut için çok önemli olan bir zaman dilimi oldugunu belirten Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, uyku bozuklugunun hormonlarla arasindaki baglantiyi söyle açikliyor:‘ Leptin ve Ghrelin istah üzerinde etkili olan iki hormondur. Leptin vücutta enerji fazlasi oldugu zaman istahi keserek yemeyi durdurmamizi saglar. Ghrelin ise mide tarafindan mide bos oldugunda salinarak açlik hissini tetikler. Mide bos oldugu zaman Ghrelin seviyeleri artar ve Leptin düserek bizim yemek yeme istegimizi tetikler. Yapilan çalismalar az uyundugunda (Günde 5-6 saatten az) Leptin seviyesi sanki 900 kalorilik bir beslenme programindaki gibi düserek açligi tetikledigini göstermistir’

Uykusuzlugun sinirler üzerinde de negatif etkileri oldugunu söyleyen Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, uykusuzlugun sinirleri uyararak rahatlamasini engelledigini, karbonhidrat ve sekerli yiyeceklere egilimin daha çok arttigini ve kortizol denilen stres hormonunun da uykusuzluk süresince artarak yaglanmaya sebep oldugunu açikliyor.

Uykusuzlugun birçok nedeni oldugunu ifade eden Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, özellikle burundaki sekil bozukluklari ile bogaz bölgesindeki yaglanmanin çok miktarda olmasindan kaynaklanan uyku apnesinin, genellikle kilo problemi yasayan kisilerde görüldügünü ve bu gibi durumlarda mutlaka uzmanlardan yardim istenmesi gerektiginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası