Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AZ UYKU FAZLA KILO SEBEBI

Dünya’nin ortak sorunu olan kilo problemi, genellikle çok yemege ve az hareket etmeye bagli olsa da; az uyumanin sismanligi tetikleyen gizli bir düsman oldugu saptandi.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, son 40 yilda yapilan arastirmalarin, günümüzde uyku süresinin dokuz saatten yedi saate düstügünü ve insanlarin daha az uyuyup daha çok kilo aldiklarini gösterdigini açikliyor.

Dyt. Seda Bahtiyar Tatay, az uyumanin insan sagligi üzerinde birçok olumsuz etkisi oldugunu ve kilo probleminin de bu olumsuzluklardan biri oldugunu ifade ediyor.

Televizyon ve bilgisayar karsisinda geçirilen zamanin geç saatlere kadar sarkmasinin gece atistirmalarina neden oldugunu belirten Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, gece geç alinan besinlerin vücut tarafindan enerji olarak harcanamadigini ve depolanarak kiloya dönüstügünü söylüyor.

Uykunun vücut için çok önemli olan bir zaman dilimi oldugunu belirten Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, uyku bozuklugunun hormonlarla arasindaki baglantiyi söyle açikliyor:‘ Leptin ve Ghrelin istah üzerinde etkili olan iki hormondur. Leptin vücutta enerji fazlasi oldugu zaman istahi keserek yemeyi durdurmamizi saglar. Ghrelin ise mide tarafindan mide bos oldugunda salinarak açlik hissini tetikler. Mide bos oldugu zaman Ghrelin seviyeleri artar ve Leptin düserek bizim yemek yeme istegimizi tetikler. Yapilan çalismalar az uyundugunda (Günde 5-6 saatten az) Leptin seviyesi sanki 900 kalorilik bir beslenme programindaki gibi düserek açligi tetikledigini göstermistir’

Uykusuzlugun sinirler üzerinde de negatif etkileri oldugunu söyleyen Dyt.Seda Bahtiyar Tatay, uykusuzlugun sinirleri uyararak rahatlamasini engelledigini, karbonhidrat ve sekerli yiyeceklere egilimin daha çok arttigini ve kortizol denilen stres hormonunun da uykusuzluk süresince artarak yaglanmaya sebep oldugunu açikliyor.

Uykusuzlugun birçok nedeni oldugunu ifade eden Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, özellikle burundaki sekil bozukluklari ile bogaz bölgesindeki yaglanmanin çok miktarda olmasindan kaynaklanan uyku apnesinin, genellikle kilo problemi yasayan kisilerde görüldügünü ve bu gibi durumlarda mutlaka uzmanlardan yardim istenmesi gerektiginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası