Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agrilara Karsi Müzikle Terapi

Agrilara karsi etkisi arastirmalarla da ortaya konan Müzikle Terapi, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde uygulaniyor. Türk müzigi çalgilariyla icra edilen, su sesinin rahatlatici etkisinden faydalanarak gerçeklestirilen “Müzikle Terapi” aktif-pasif olmak üzere iki asamadan olusuyor. 22 Nisan Sali günü Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde gerçeklestirilecek seansa hastalar ücretsiz katilabilecek.

Avrupa’nin ve Amerika’nin önde gelen bazi hastanelerinde ameliyat stresine, cerrahi müdahale ve dogum sonrasinda ortaya çikan agrilara karsi uygulanan Müzikle Terapi, Türkiye’de de Medical Park Saglik Grubu tarafindan Ekim ayinda baslatildi. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde gerçeklestirilen “Müzikle Terapi” seanslarina hastalar ücretsiz katilabiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde 22 Nisan Sali günü, saat 13.00'te gerçeklestirilecek seansta hastalara ney, ud, rebab gibi otantik Türk müzigi çalgilariyla icra edilen ve su sesinin rahatlatici etkisinden faydalanarak Müzikle Terapi uygulanacak.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde Müzikle Terapi Uzmani Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç'in kurucusu oldugu Türk Müzigini Arastirma Grubu (TÜMATA) tarafindan Müzikle Terapi seanslari gerçeklestiriliyor. Bin yil önce Orta Asya'da temelleri atilan, Türk müzigi çalgilariyla icra edilen Müzikle Terapi uygulanirken su sesinin rahatlatici etkisinden de faydalaniliyor. Aktif ve pasif olmak üzere iki asamadan olusan Müzikle Terapi seanslari yaklasik iki saat sürüyor.

Dr. Oruç Güvenç, “TÜMATA ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Algoloji Bilim Dali ile birlikte gerçeklestirdigimiz ‘Müzikle Terapinin Agrili Hastalar Üzerindeki Etkisi' konulu arastirma ile Müzik Terapisinin agrilara karsi olumlu etkisi ortaya kondu” dedi.

RAST MAKAMI NESE VE HUZUR VERIYOR

Berlin'de Urban Hastanesi basta olmak üzere dünyanin birçok yerinde hastalara Müzikle Terapi uygulayan Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç, her makamin hastalar üzerinde farkli etkisi oldugunu belirtti: “Müzikle terapide, bilinen 400’den fazla makamdan 15’inden yararlaniliyor. Nese ve huzur veren rast makami, kemik ve kas sistemine karsi etkilidir. Spazm çözücü özelligi nedeniyle spastik ve otistik çocuklara dinlettiriliyor. Gerilim tipi bas agrisi çekenlere gevsemeleri için öneriliyor. Hüseyni makami, sükunet ve rahatlik hissi veriyor. Kalp, karaciger ve mide hastalarinin müzikle terapisinde kullaniliyor.”

Almanya’da Berlin ve Manhaym’da, Isviçre’de Zürih, Ispanya’da Barselona ve Madrid’de Müzikle Terapi Kurslari’nda egitmenlik yapan Dr. Güvenç'in CD'lerini dünyaca ünlü Kalp-Damar Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Öz de Columbia Üniversitesi Presbyterian Tip Merkezi'nde ameliyata hazirladigi hastalarina dinlettiriyor.

Dr. Oruç Güvenç, makamlarin etkisi hakkinda bilgileri veriyor:

Rast Makami: Nese ve huzur verir. Kemik-kas sistemine, basa ve göze karsi etkilidir. Spazm çözücü özelligi nedeniyle spastik ve otistik çocuklara dinlettiriliyor. Gerilim tipi bas agrisi çekenlere gevsemeleri için öneriliyor..

Hüseyni Makami: Sükunet ve rahatlik hissi. Kalp, karaciger ve mide hastalarinin müzikle terapisinde kullaniliyor.

Rehavi Makami: Sonsuzluk hissi,
Küçek Makami: Hassasiyet,
Neva Makami: Ferahlik ve lezzet,
Ussak Makami: Gülme arzusu ve nese,
Zirgüle Makami: Rahatlik ve uyku,
Buselik Makami: Kuvvet.,
Hicaz Makami: Alçakgönüllülük duygusunun makamidir.

MÜZIKLE TERAPININ ETKILI OLDUGU HASTALIKLAR

Yapilan arastirmalara göre; Müzikle Terapinin onkoloji, kardiyoloji, kalp cerrahisi, nöroloji, geriatri, onkoloji ve psikiyatri hastalarinda olumlu etkisi var. Müzikle terapinin çözümüne yardimci oldugu saglik sorunlari:

Kalp ameliyati olacak hastalarda ameliyat stresinin ortadan kaldirilmasi,
Herhangi bir nedenle cerrahi müdahale geçirecek hastalarda ameliyat ve anestezi korkusunun üstesinden gelinmesi,
Strese bagli bas, boyun ve bel agrilari,
Normal dogumun daha kolay gerçeklesmesi,
Dogum sonrasindaki agrilarinin hafifletilmesi,
Ameliyat sonrasindaki agrilarinin dindirilmesi,
Otistik çocuklarin rehabilite edilmesi,
Sinirlilik, stres, uykusuzluk, fobi, panik atak gibi sorunlara karsi,
Yogun bakim hastalari,
Kanser hastalarinin psikolojik sorunlara karsi etkili olarak bagisiklik sistemlerinin güçlendirilmesi,
Kanser agrilarinin hafifletilmesine karsi uygulanabiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde Müzikle Terapi seanslarina katilmak isteyenler (0212) 484 10 84 numarali telefondan bilgi alarak terapiye katilabilecekler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası